Test najlepszych map internetowych. Jak dojechać do celu?

Trudno wyobrazić sobie wakacyjną podróż lub weekendowy wypad za miasto bez wcześniejszego sprawdzenia trasy w internetowym serwisie z mapami. Dla wielu internautów numerem jeden pozostają Mapy Google'a, ale konkurencja nie próżnuje. Jak wypada takie porównanie?

Google uruchomił swój serwis z mapami maps.google.pl w 2005 r. Przez ponad pięć lat obrósł on w liczne dodatkowe funkcje, z których najbardziej efektowne to Street View - tryb widoku okolicy z perspektywy pieszego i Earth, czyli wtyczka pozwalająca oglądać w oknie przeglądarki trójwymiarowe modele miast znane z programu Google Earth. Dodatkowo po znalezieniu ciekawego miejsca na mapie masz dostęp do zdjęć wykonanych przez inne osoby w tej lokalizacji, powiązanych tematycznie wpisów z Wikipedii oraz filmów z serwisu YouTube.

Wiele z funkcji Map Google nie jest jeszcze dostępnych w Polsce, i tak amerykańskim oraz brytyjskim posiadaczom telefonów komórkowych zastępują one nawigację satelitarną, a duńscy internauci mogą za pomocą Map sprawdzić trasę kursowania autobusów. Google uruchomił także serwis Miejsca (go.pcworld.pl/9a95d), za pomocą którego firmy mogą umieszczać umieszczać swoje dane kontaktowe na mapach.

Zobacz również:

Nadal jednak, poza wirtualnymi wycieczkami, Mapy Google najlepiej sprawdzają się do wytyczania tras podróży samochodem lub pieszej wyprawy. Zrobisz to klikając odnośnik Pokaż trasę umieszczony w górnym lewym rogu, pod logo serwisu. Możesz wskazać punkt startu i miejsce docelowe lub dodać kolejne punkty podróży klikając opcję Dodaj cel podróży. Z kolei w dodatkowych ustawieniach (odnośnik Pokaż opcje) będziesz mógł wskazać serwisowi, aby unikał przy wytyczaniu trasy płatnych odcinków dróg i autostrad. Witryna wyświetla z reguły kilka propozycji tras, podając ich długość w kilometrach lub milach oraz szacowany czas przejazdu. Jeżeli chcesz zmodyfikować trasę, przeciągnij ją na mapie w inne miejsce.

Jak na tym tle radzą sobie konkurencyjne serwisy z mapami?

Bing Maps

Największym konkurentem Google'a pozostaje należąca do Microsoftu wyszukiwarka Bing, a wraz z nią serwis Bing Maps (www.bing.com/maps). Witryna nie jest jeszcze dostępna w polskiej wersji językowej, ale i tak warto przyjrzeć się jej bliżej, ponieważ pod względem niektórych funkcji znacznie przewyższa usługę Google'a. Masz tutaj do dyspozycji widok mapy i zdjęcia satelitarne, jest nawet widok 3D (wymaga instalacji dodatkowej wtyczki do przeglądarki internetowej) wzorowany na Google Earth. To jednak tylko wycinek możliwości Binga. Domyślnie serwis działa w technologii Flash, jeżeli jednak zdecydujesz się na instalację wtyczki Silverlight (microsoftowej konkurencji dla Flasha), otrzymasz dostęp do zupełnie nowych funkcji.

Należący do Microsoftu serwis Bing Maps oferuje kilka ciekawych funkcji, których brak w Mapach Google'a. Wśród nich jest odpowiednik trybu Street View z możliwością nakładania na obraz zdjęć okolicy zrobionych przez internautów.Kliknij, aby powiększyćNależący do Microsoftu serwis Bing Maps oferuje kilka ciekawych funkcji, których brak w Mapach Google'a. Wśród nich jest odpowiednik trybu Street View z możliwością nakładania na obraz zdjęć okolicy zrobionych przez internautów.Jest wśród nich odpowiednik Google'owego Street View, nazwany tutaj Streeside. Ostatnio wzbogacił się on o funkcję wyświetlania zdjęć z serwisu społecznościowego Flickr (www.flickr.com), które są nakładane na obraz okolicy. Są one nie tylko dopasowane do odpowiednich miejsc (dobierane są tylko zdjęcia zawierające opisy współrzędnych), ale również idealnie nakładane na obraz. Dzięki temu możesz zobaczyć, co działo się w danym miejscu lub jak wygląda ono o innej porze dnia. Aby uruchomić tę funkcję, kliknij odnośnik Map Apps, a nastepnie wybierz z menu pozycję Streetside Photos.

Na uwagę zasługuje także bardzo ciekawy widok z lotu ptaka, który pokazuje zdjęcia pod lekkim kątem, dzięki czemu można obejrzeć fronty budynków, a nie tylko ich dachy. Niesamowicie prezentuje się funkcja Photosynth, która łączy kilka zdjęć tego samego obiektu (np. Statuy Wolności w Nowym Jorku) w jedną panoramę, z możliwością zmiany kątów ujęć. Autorami zdjęć są internauci, którzy korzystają z serwisu www.photosynth.net.

Wytyczanie trasy w Bing Maps jest równie proste, co w Mapach Google'a. Możesz dodać wiele punktów na trasie i przeciągać je na mapie. Da się wykluczyć autostrady, podawany jest również orientacyjny czas przejazdu. Nie sposób za to zmusić Binga, aby wyświetlał odległości w kilometrach, zamiast w milach.

Targeo

Jeżeli planujesz podróż w okresie dużego natężenia ruchu na drogach, w Targeo uzyskasz informację o aktualnych korkach.Kliknij, aby powiększyćJeżeli planujesz podróż w okresie dużego natężenia ruchu na drogach, w Targeo uzyskasz informację o aktualnych korkach.O ile Mapy Google'a i Bing Maps równie dobrze nadają się do wytyczania podróży, co do spisywania listy atrakcji turystycznych, polski serwis Targeo www.targeo.pl jest nastawiony głównie na kierowców - brak tutaj trybu ze zdjęciami satelitarnymi, zamiast tego masz do dyspozycji tylko mapę drogową Polski. Targeo nie udostępnia map zagranicznych. Możesz wyznaczać trasę przejazdu pomiędzy dwoma punktami, podając dokładny adres (włącznie z nazwą ulicy i numerem domu). Da się przeciągać trasę i zmieniać jej bieg (w tym celu wybierz odpowiednią opcję z menu dostępnego pod prawym klawiszem myszy), serwis udostępnia także kilka wariantów przejazdu.

Targeo kusi dostępem do wielu szczegółowych informacji. Możliwe jest m.in. wyświetlenie lokalizacji przystanków autobusowych w niektórych miastach oraz miejsc, gdzie napotkać można utrudnienia na drodze (np. powstałe w wyniku powodzi). Dzięki usłudze Targeo Traffic Live serwis Targeo wyświetla również natężenie korków w największych miastach i na głównych trasach - aktualne dane zbierane są od kilkudziesięciu tysięcy kierowców mających zainstalowane nadajniki GPS oraz od użytkowników systemu AutoMapa Traffic. Nie bez znaczenia jest także możliwość eksportu wygenerowanej trasy do formatu akceptowanego przez programu AutoMapa.

Zumi.pl

Zumi.pl poza wytyczaniem trasy wyświetli także mapę fotoradarów i podgląd obrazu z kamer drogowych.Kliknij, aby powiększyćZumi.pl poza wytyczaniem trasy wyświetli także mapę fotoradarów i podgląd obrazu z kamer drogowych.Należący do portalu Onet serwis Zumi.pl reklamowany jest przede wszystkim jako lokalizator internetowy, czyli serwis w którym znajdziesz informacje o lokalnych firmach i usługach. Jednak za jego pomocą wyznaczysz także trasę podróży po Polsce (Zumi.pl nie obsługuje zagranicy). Na mapie (dostępne tryby: mapy, satelitarny oraz hybrydowy) wyświetlane są punkty, w których występują utrudnienia w ruchu, czarne punkty oraz lokalizacje fotoradarów. Dostępny jest także podgląd z kamer drogowych umieszczonych przy najważniejszych trasach.

Samo wyznaczanie trasy jest jednak mocno uproszczone. Da się wskazać jedynie lokalizację początkową i końcową, bez miejsc pośrednich. Nie ma możliwości zmiany raz wygenerowanej trasy, brak także alternatywnych wariantów. Na pocieszenie pozostaje funkcja eksportowania trasy do aplikacji nawigacyjnej MapaMap.

Ciekawostką jest obecność w Zumi.pl trybu Ulica 360, będącego odpowiednikiem google'owego Street View. Dostępne są widoki z centrów największych polskich miast, szkoda tylko że ich jakość nie jest aż tak dobra, jak zdjęć publikowanych w serwisach Google'a i Microsoftu.

23 komentarze

Dodaj komentarz

~Jotgie

18-07-2010 18:36

Dla mnie BingMaps ma jedną dużą wadę - nie rozróżnia dróg ekspresowych - NP. S7 z Grójca do Radomia wygląda tak samo jak każda inna krajówka. Poza tym wpiszcie w Bingu słowo Maps - pierwszy wynik to... odsyłacz do Google Maps!

~Przemek624

16-07-2010 12:39

mi brakuje tutaj [[routes.tomtom.com]], swietny serwis do planowania wypadow poza polske z aktulnymi infomacjami o korkach...

~Jurek

15-07-2010 22:50

Jak widać autor najlepsze mapy nie osądza po trafności proponowanej trasy - co łatwo sprawdzić na dobrze sobie znanych drogach lokalnych ale po jakości obrazków.

~Gość

15-07-2010 12:01

map24.pl i emapi.pl ma chyba tą samą baze danych. Dane dokładniejsze niż zumi i gm, ale mają błędy w nazwach ulic i w kodach pocztowych (takie same).

~pecado

15-07-2010 07:46

Ad. Targeo: "nie da się (...) zmieniać jej biegu, możesz wybierać tylko spośród trzech gotowych wariantów: optymalnego, krótkiego i szybkiego." Jest to bzdura. Bez zalogowania się mamy możliwość dodania trzech pkt pośrednich, a po zalogowaniu - dowolnej ich liczby, co pozwala idealnie dostosować trasę do potrzeb, bez znaczenia jaki wariant przeliczania się wybrało. Ponadto chyba jako jeden z niewielu daje możliwość wygenerowania linku do konkretnej, wyznaczonej trasy, a co dla mnie prywatnie jest ważne - generuje pliki trasy Automapy, wiec po wygodnym wyznaczeniu trasy w przeglądarce mogę do AM wrzucić gotowe dyrektywy, co znacząco ułatwia jej programowanie.

~NIC_MI_DO_TEGO

14-07-2010 16:24

Ktos kto pisal ten artykul nie zglebil za bardzo tematu. Co z route.tomtom.com i viamichelin.com ?

~stv

14-07-2010 11:52

Zależnie czego potrzebuje, korzystam ze wszystkich poza bingiem.

~Kamil

13-07-2010 22:57

Openstreetmap.org - bardzo dokładne w krajach Europy zachodniej. W Polsce najdokładniejszy Szczecin. Mapa rysowana jest przez ochotników którzy zbierają ślady GPS.

~Parapet

13-07-2010 22:43

Śmieszna ankieta "Z jakich map internetowych korzystasz?". Zaznaczyć można tylko jedną odpowiedź, a korzystam z trzech różnych map - GM, Bing i Zumi. I weź tu zagłosuj...

~m

13-07-2010 21:27

Jak można pisać i mapach nie oceniając ilości danych? Akurat ulic na mojej wsi nie ma ani w Google, ani w Zumi... Są za to w mapy.cz albo map24.interia.pl. Pewnie z punktu widzenia warszaffki to nie ma znaczenia :/

~Tower

13-07-2010 18:40

Gościu, siądź po mym liściem w ten upał... W trosce o komputerek nie instalujemy g... z MS i nic się nie wiesza. Czasem dezaktywuję ten skrypt, który blokuje Tadka, ale rzadko... Szkoda czasu na tego (...)

~Bosman

13-07-2010 17:32

@ Artur Geoportal to przede wszystkim rastry zdjęć lotniczych/satelitarnych, mapy są można powiedzieć pomocnicze, więc najpewniej dlatego nie został uwzględniony.

~Kornelkk

13-07-2010 16:47

A ovi maps od Nokii? Jak porównanie to może by się tak do tematu przyłożyć?

~Leszek

13-07-2010 15:20

Zabrakło [[emapi.pl]]. Ma najdokładniejsze mapy - przynajmniej w tych częściach Polski gdzie ja sie poruszam.

~Gość

13-07-2010 15:04

Artur: "wieszające się wtyczki do Sliverlight" - coś ty narobiłeś wcześniej swojemu komputerkowi? A to, że Bing znacznie przewyższa Google, gdzieś od roku, to fakt (no może nie dla tych co mają szkolne problemy z angielskim). Dlaczego tekst jest wg ciebie populistyczny, przecież piszą prawdę: do sprawdzenia przez każdego, kto nie zepsuł sobie konfiguracji komputera opensource-wynalazkami i domorosłymi eksperymentami. Naprawdę rozbawiłeś mnie wieszającym się SL, wiesz, że największe sieci nie tylko przechodzą na SL (po wielomiesięcznych testach i miłym zaskoczeniu co do jakości, bezpieczeństwa, łatwości, kosztów itd).

~Gosć

13-07-2010 15:00

Artur: "wieszające się wtyczki do Sliverlight" - coś ty sobie zrobił ze swoim komputerem? A to, że Bing znacznie przewyższa Google, gdzieś od roku, to fakt (no może nie dla tych co mają szkolne problemy z angielskim). Dlaczego tekst jest wg ciebie populistyczny, przecież piszą prawdę: do sprawdzenia przez każdego, kto nie zepsuł sobie konfiguracji komputera wynalazkami i domorosłymi eksperymentami. Naprawdę rozbawiłeś mnie wieszającym się SL, wiesz, że największe sieci przechodzą na SL (po wielomiesięcznych testach i miłym zaskoczeniu co do jakości, bezpieczeństwa, łatwości, kosztów itd).

~ArcziFNW

13-07-2010 14:44

A gdzie map24.pl - na zachodzie pokazuje nawet roboty drogowe ...

~Piotr

13-07-2010 14:01

Z ciekawych rzeczy na Targeo dodałbym jeszcze numeracja budynków na mapie / wiele razy pomagało mi to odnaleźć jakiś budynek na osiedli z pogmatwaną numeracją. Szczególnie przydatne w terenie na komórce w wersji targeo.mobi

~Artur

13-07-2010 13:01

Targeo fakt jest proste bardzo ale ladne tylko wyskakujace co chwile okienko z podaniem jakiegos glupiego kody wkurza i to bardzo. W dobie darmowych map sprawdzanie co chwile czy aby ktos ich mapy (dodajmy tylko wektorowej i ZUMI np jest juz od nich dokladniejsze) nie umiescil na jakiejs stronie jest IMNHO bez sensu...

~RRybak

13-07-2010 12:17

@Autor: Lubię GM, ale nie odejmujemy świetnemu Targeo - prawy przycisk myszy się kłania i modyfkujemy trasę jak chcemy i ile chcemy.

~vhr

13-07-2010 11:51

Nie doczytałem, czy zabrakło świetnego IMHO viamichelin?

~Artur

13-07-2010 11:27

I jeszcze jedno, w zestawieniu zabraklo mapu Geoportal. Moze nie zachwyca iloscia bajerow bo jest dedykowana do innych celow ale mapy ma o rzad wielkosci dokladniejsze niz Google czy Zumi.

~Artur

13-07-2010 11:24

"ponieważ pod względem niektórych funkcji znacznie przewyższa usługę Google''a" Dziwne, bo mimo tego populistycznego tekstu z opisu jasno wynika ze Bing w niektorych rzeczach nawet sie nie zbliza do Google Maps a problemy z brakiem tlumaczen i jednostkami wrecz go dyskwalifikuja dla wiekszosci spoleczenstwa :D. No chyba ze zaleta jest potrzeba instalacji wieszajacej sie wtyczki do Sliverlighta czy wymog pracy we Flashu? Ehh, wiecej obiektywnosci kaplani Microsoftu...