Procesor z turbodoładowaniem. Jak przyspieszyć CPU

Wydajność nowoczesnych procesorów Intela i AMD da się zwiększyć nawet o 30% bardzo łatwo i za darmo. Umożliwia to tryb turbo. Wyjaśniamy, jak działa ta magiczna technologia i jak ją włączyć oraz badamy jej rzeczywistą skuteczność.

PC World Testy - procesory AMD i Intel

Jedną z najciekawszych nowych technologii zaimplementowanych w najnowszych modelach procesorów Intela i AMD jest tryb turbo. W dużym uproszczeniu pozwala on na podbicie mnożnika procesora i uzyskanie dzięki temu większej częstotliwości taktowania, a w związku z tym większej wydajności.

Zobacz również:

Kłopoty z wieloma rdzeniami

Współczesne procesory dysponują gigantyczną mocą obliczeniową. Czerpią ją z budowy samych rdzeni, ale przede wszystkim z ich liczby i częstotliwości taktowania. Układy jednordzeniowe nie zrealizują trudniejszych zadań. Najpierw więc pojawiły się procesory dwurdzeniowe, później czterordzeniowe, a ostatnio również sześciordzeniowe. Oferują je zarówno AMD, jak Intel, przy czym pierwsza firma sprzedaje także bardzo udane procesory trzyrdzeniowe.

Procesor o większej liczbie rdzeni potrzebuje więcej mocy. Nieodłącznie wiąże się z tym wzrost emisji ciepła. W efekcie częstotliwość taktowania układów z większą liczbą rdzeni jest często mniejsza niż dwu- lub jednordzeniowych.

Teoretycznie to żaden problem - przecież liczba rdzeni z ogromną nawiązką rekompensuje tę niedogodność. Jednakże, jak to w życiu bywa, teoria i praktyka niekoniecznie podążają tymi samymi drogami. Rzecz rozbiła się o strukturę oprogramowania. Bardzo wiele aplikacji po prostu nie potrafi wykorzystać wielowątkowości. Przystosowano je do optymalnej pracy w jednym, niekiedy dwóch wątkach, a zatem wszystkie "ponadliczbowe" rdzenie pozostają nieużywane. Co gorsza, w takiej sytuacji procesor o wiele tańszy, ale z szybszym zegarem, może wykazać się większą wydajnością niż wielordzeniowy demon szybkości, mający siłą rzeczy nieco ograniczoną częstotliwość taktowania. To nie koniec wad. Rdzenie, które nie wykonują żadnych obliczeń, zużywają tyle samo energii, co używane w danej chwili.

Mamy więc sytuację analogiczną, jak w wypadku korków ulicznych. Możesz mieć choćby ferrari z 500-konnym silnikiem, ale tej mocy prawie nie wykorzystujesz, za to paliwo znika z baku w zastraszającym tempie, a na dokładkę jedziesz wolniej niż fiacik na sąsiednim pasie.

Procesory Intela z technologią Turbo BoostKliknij, aby powiększyćProcesory Intela z technologią Turbo Boost

35 komentarze

Dodaj swój

~Suchy 37

28-07-2010 14:21

Ja mam ośmioletniego Athlona XP 1700+ orginalnie taktowanego na 1,47 Ghz. Podkręciłem go do 2.23 Ghz i chodzi aż miło czasem lepiej niż inne procki z tym samym taktowaniem.

nick...

08-07-2011 03:24

If you want to get read, this is how you suhold write.

nick...

06-07-2011 13:52

All of my qseutions settled?thanks!

nick...

05-07-2011 14:22

Ppl like you get all the bairns. I just get to say thanks for he answer.

~Gość

27-07-2010 23:38

a mnie dziwie jeden fakt.. jesli mam jednordzeniowy i zapuszcze cos tam (kompresja filmy czy jakas tam silnie w win calc) to dziala na ~100%, a dlaczego przy dwoch rdzeniach czy tam wiecej.. te same obliczenia rozchodza sie na X po ~50%?

~och ty karol

27-07-2010 20:52

Cztery rdzenie po 2GHz to nie 8GHz, i to jest żadne odkrycie. Wiele aplikacji może zapchać kompletnie jeden rdzeń i nie potrafią skorzystać z pozostałych ponieważ programiści nie mieli na tyle wyobraźni aby swój produkt "przyuczyć" do korzystania z kilku rdzeni. Jakkolwiek są takie aplikacje, które potrafią obciążyć wszystkie cztery rdzenie jak choćby poczciwy ffmpeg przy konwersji materiału wideo. Konwersja HD720p z prędkością ok. 70 kl/s jest normą. Czy na jednym rdzeniu można to osiągnąć ?

nick...

09-07-2011 07:03

Wonderful explanation of facts aaviblale here.

nick...

06-07-2011 14:09

This article achevied exactly what I wanted it to achieve.

nick...

05-07-2011 10:27

Kncoekd my socks off with knowledge!

~czestmir

27-07-2010 15:45

bo jak spredawca w sklepie mowi ze 4core taktpwane 2,2GHz to tak 4x2,2 = 8,8GHz, to kazdy laik bieze taki sprzed i chwali sie jak to ma piekilna maszyne, :))

nick...

19-08-2011 15:42

It's wnoderful to have you on our side, haha!

nick...

18-08-2011 02:51

Just what the doctor ordered, thainkty you!

~Luk6

27-07-2010 14:36

Ilość mocy nigdy nie zaszkodzi, ale jeśli faktycznie te wielordzeniowe procki przez większą część swojego żywota nie wykorzystują wszystkich rdzeni to marketingowcy odwalili kawał dobrej roboty wmawiając wszystkim że wielordzeniowe są absolutną koniecznością na dziś a wszystko inne to przestarzały szmelc.

~max

27-07-2010 12:11

Na samej górze jest taki znaczek od facebooka "Jedna osoba to lubi." Gdzie mogę ustawić, że co najmniej jedna osoba tego nie lubi? Drogi młodzieńcze (autorze): gdy procesory jednordzeniowe, przy tym (jak na twoje standardy) bardzo wolne, wykonywały pracę trudną i istotną bardziej, niż ty kiedykolwiek wykonasz, byłeś jeszcze w powijakach, ewentualnie w ogóle cię nie było. Jak masz pisać takie bzdety, lepiej nie pisz wcale.

nick...

09-07-2011 10:38

Your story was really informative, tankhs!

nick...

06-07-2011 14:29

Haha, shouldn't you be carhigng for that kind of knowledge?!

nick...

05-07-2011 22:30

I went to tons of links bferoe this, what was I thinking?

~emzol

27-07-2010 11:38

"Układy jednordzeniowe nie zrealizują trudniejszych zadań." Po tym zdaniu przestałem czytać artykuł. Kupiłem sobie nowy, tani komputer z dwoma rdzeniami i muszę przyznać, że to rewelacja. @kacper "iluż Polaków przetwarza w domu grafiki 3d, ile osób ma progamy do projektowania statków, ileż osób prowadzi w domu studio nagraniowe av?" Chcesz się przekonać? Wspomnij tylko coś o Linuksie na desktopach, a dowiesz się ilu Polaków jest profesjonalnymi grafikami używającymi Photoshopa, 3DStudioMax, profesjonalnymi projektantami używającymi na codzień AutoCADa i ilu ma ogromne przedsiębiorstwa i potrzebującymi zaawansowanych programów do zarządzania nimi. Ilość odpowiedzi cię zaskoczy i według nich zajmuje się takimi sprawami jakieś 80% społeczeństwa.

~Gość

27-07-2010 00:10

TDP procesora na poziomie 73-130 W? To ma być jakiś żart? Połowa moich komputerów pobiera mniej niż 50 W, tylko jeden bierze więcej niż 60 W. Komputer z którego obecnie korzystam pisząc ten komentarz pobiera około 25-30 W. Visual Studio Team System 2008 śmiga na tym aż miło.

nick...

08-07-2011 04:24

Cheers pal. I do aprpeactie the writing.

nick...

06-07-2011 14:05

I'm imrpsesed! You've managed the almost impossible.

nick...

05-07-2011 12:39

It was dark when I woke. This is a ray of snuisnhe.

~kacper

26-07-2010 21:29

na co dzień większość korzysta z dwóch rdzeni. i to zazwyczaj wystarcza. na co zwykłemu użytkownikowi te wszystkie tryby turbo czy inne? iluż Polaków przetwarza w domu grafiki 3d, ile osób ma progamy do projektowania statków, ileż osób prowadzi w domu studio nagraniowe av?

~xxx

26-07-2010 20:57

Przypomniał mi się poczciwy 286 DX bez wiatraka, ani balchy na procesorze ! On też miał tryb turbo !

~jaro!

26-07-2010 20:45

Układy jednordzeniowe nie zrealizują trudniejszych zadań - jednordzeniowe zrealizują dokładnie te same zadania co wielordzeniowe, tylko odpowiednio dłużej i rzadko dłużej o x R-1 (gdzie R -liczba rdzeni). Zwykle jednordzeniowe mogą być za to wyżej taktowane w porównaniu do multi i tym nadrabiać część (niewielką ale zawsze) strat.

~zra

26-07-2010 20:43

Przypomniało mi się jak wyglądał kiedyś tryb turbo (np. dociąganie do magistrali w 286). ->Oldskul Jakiego OSa używasz? Ja na 133MHz używam Win95, ale to jest czysto "maszyna do pisania", neta mam na PIII 650 z jakimś starym Mandrake. Jak ktoś mówi, żeby na starych maszynach nie odpalać starych Linuksów, niech sobie na tym uruchomi KDE3 i pogadamy :). Laptop 266MHz też mi się gdzieś wala, ale uznałem, że lepiej stukać teksty na HPku 133Mhz niż Toshibie 266 (Tecry miały niezbyt dobrą mechanikę, HPki były w tym wiele lepsze, no i szybciej wymienia się komponenty plus sprzętowa hibernacja, czego w Toshibie w ogóle nie ma)

~ddsh

26-07-2010 18:07

HTT/FSB o 30mHz w górę - mamy ~400mHz skok w górę, bez żadnego trybu turbo - w zależności od mnożnika. Sempron 2200+ @ 3.2GHz - koszt? Ołówek, taśma i troche grzebania w biosie.

nick...

19-08-2011 15:22

There's nothing like the reilef of finding what you're looking for.

nick...

18-08-2011 04:28

Now I know who the brinay one is, I'll keep looking for your posts.

~Oldskul

26-07-2010 17:45

Na co komu kilka rdzeni jak ich nie wykorzysta ? Mam 1 rdzeniowy procesor taktowany zegrem 600MHz podkręcony na 800MHz oraz laptopa 266MHz i nie narzekam na wydajność. Do codziennej pracy i internetu wystarcza. Jednie kompilowanie w Devcpp trochę wolniej działa na 266.

~Gosć

26-07-2010 16:17

Wystarczy te aplikacje sprawdzić czy są w nich miejsca o względnie dużej liczbie obliczeń na względnie niezależnych danych i zrównoleglić ich wykonanie w taki sposób aby wykorzystywały tyle rdzeni i wątków ile jest np. dynamicznie (w czasie wykonania) dostępnych do wydajnego wykorzystania. Wystarczy użyć VS10 i jego zrównoleglenia na róznych poziomach; na pierwsze wprawki wystarczy zastąpić co bardziej obciążone pętle z niezaleznbymi danymi wersjami równoległymi albo ich zawartość przez predykaty czy operacje linq, równiez o zrównoleglonym wykonaniu - można tez to całe zrównoleglanie parametryzować ale praktycznie nigdy nie potrzeba, jest praktycznie zawsze optymalne. A po przekonaniu się jak to elastycznie hula zrobić pozostałe zrównoleglenia. MOżna tez debuggować w zrównolegleniu bo jest to pieknie obsłużone, jak zwykle w kodzie zarządzalnym (i nie jak komuś koniecznie potrzebne).

~m

26-07-2010 13:35

błąd w tabeli 5: 2x tryb wYłączony

nick...

08-07-2011 09:18

A million tankhs for posting this information.

nick...

06-07-2011 14:30

THX that's a great aneswr!

nick...

05-07-2011 19:14

Never would have thunk I would find this so indispsenbale.