10 unikalnych funkcji aparatów cyfrowych

Nietypowe funkcje aparatu fotograficznego mogą być czasem ważniejsze niż jakość wykonywanych nim zdjęć. Niektóre modele aparatów nagrywają filmy w zwolnionym tempie, inne dysponują wbudowanym projektorem lub odbiornikiem GPS. Wszystkie przetestowaliśmy i prezentujemy najciekawsze z nich.

Nie zawsze wysoka jakość wykonywanych zdjęć jest najważniejsza. Czasem to nie ostrość fotografii czy niewielkie zaszumienie skłaniają do kupna danego modelu - przy wyborze się warto się też kierować funkcjonalnością.

1. Projektor w aparacie

Jedno z najbardziej oryginalnych rozwiązań zaproponował Nikon, wprowadzając małą kieszonkową cyfrówkę, wyposażoną w projektor. Wbudowany w Coolpiksa S1000pj miniaturowy sprzęt do wyświetlania obrazu na ścianie nie jest tak wydajny, jak projektory biznesowe czy do kina domowego. Niemniej jednak w zaciemnionym pomieszczeniu pozwala na bardzo przyzwoitą prezentację zdjęć (lub zarejestrowanych aparatem filmów) na białej ścianie czy ekranie. Moc diod projektora wystarcza na powiększenie obrazu do formatu ekranu sporego telewizora (40- czy nawet 50-calowego).

Zobacz również:

  • Test aparatów z superzoomem

Można by zadać sobie pytanie: po co projektor w aparacie cyfrowym? Może się bardzo przydać na wyjazdach - po powrocie do pokoju hotelowego czy kwatery pozwoli podziwiać wykonane zdjęcia w dużym formacie. Często właśnie podczas urlopowych wieczorów jest najwięcej czasu na przeglądanie zdjęć.

2. Filtry artystyczne

Działanie filtra artystycznego Kliknij, aby powiększyćDziałanie filtra artystycznego "ziarnisty film" w aparacie Olympus PEN E-PL1.Użytkownicy Photoshopa często korzystają z funkcji pozwalających na poprawę jakości technicznej zdjęć (na przykład wyostrzanie) bądź ich stylizację. Producenci aparatów cyfrowych postanowili wprowadzić takie funkcje bezpośrednio do aparatów. Na przykład lustrzanki i aparaty hybrydowe Olympusa (np. E-30, E-620 czy PEN E-PL1) umożliwiają nakładanie na zdjęcia filtrów artystycznych. Bez wysiłku i obróbki zdjęć w programie graficznych można zastosować jeden z sześciu efektów.

Najciekawsza jest, naszym zdaniem, opcja Ziarnisty film - pozwala uzyskać czarno-białe kontrastowe zdjęcia z dużym ziarnem (imituje fotografie rejestrowane na monochromatycznym wysokoczułym filmie).

Inny ciekawy pomysł na stylizację zdjęć to Pop-art. Filtr ten przekształca "zwykłe" sceny w jasne i pełne kolorów obrazy, wzbogaca nasycenie i wyrazistość obrazu. Kolejny efekt to Zmiękczenie ostrości - rzeczywistość na zdjęciach otrzymuje "eteryczną atmosferę", jaką obrazuje się w kinie marzenia lub sny. Kolory stają się cieplejsze, zdjęcie nabiera wyglądu niczym z innej epoki.

Do oryginalnych można także zaliczyć filtr Fotografia otworkowa, który wystylizuje zdjęcie na zrobione instrumentem zwanym camera obscura, czyli pozbawionym optyki protoplastą aparatu fotograficznego.

3. Elektroniczny makijaż

Ustawienie Kliknij, aby powiększyćUstawienie "siły makijażu" w jednym z aparatów Casio.Aparat cyfrowy może nie tylko stylizować zdjęcia, ale także poprawiać wygląd znajdujących się na nich osób. Konstruktorzy aparatów Casio (później także i innych marek) opracowali mechanizm wygładzający skórę na sfotografowanych twarzach.

Funkcja opiera się częściowo na stosowanej przez grafików technice upiększania skóry w edytorach graficznych. Polega ona na rozmywaniu jednorodnych obszarów (na przykład policzków lub czoła), co pozwala na ukrycie niedoskonałości, takich jak rozszerzone pory, zmarszczki, trądzik czy znamiona.

Dzięki tej technice na zdjęciach często widzimy wyidealizowane wizerunki pięknych pań. Oczywiście automatyka aparatu nie jest tak dobra, jak doświadczony grafik, zatem efekty działania opisywanej funkcji nie będą doskonałe, co nie znaczy, że się nie spodobają.

Filtry aparatu Casio EX-H15Kliknij, aby powiększyćFiltry aparatu Casio EX-H15Użytkownik może regulować natężenie generowanego efektu - w menu aparatów Casio (modele: H15, Z2000, Z550, Z330,G1) znajdziesz 12-stopniową podziałkę, za pomocą której określisz siłę elektronicznego make-upu (patrz ilustracja).

Funkcja makijażu (Upiększ) jest także w aparatach Samsunga. Znajdziesz ją m.in. w hybrydowym NX-10 lub kompaktach serii PL (np. w PL 150), ST (ST 5500), ES (ES 73), WB (np. najnowszym WB 650) lub wodoodpornym WP 10.

4. GPS, Wi-Fi i Ethernet

Cyfrówki coraz częściej wyposaża się w podzespoły umożliwiające wykonywanie dodatkowych zadań, takich jak rejestrowanie informacji o miejscu wykonania zdjęć (kilka miesięcy temu pojawił się pierwszy aparat fotograficzny z odbiornikiem GPS - Nikon Coolpix P6000) oraz wysyłanie fotografii przez sieć Wi-Fi lub Ethernet. Tego rodzaju funkcje nie są, oczywiście, niezbędne i przeważnie rzadko się z nich korzysta. Na ogół wiemy, gdzie fotografowaliśmy, a przesyłanie zdjęć przez Wi-Fi wcale nie musi być wygodniejsze niż zgranie ich na dysk kablem USB. Są jednak zastosowania, w których superbajery okażą się niezastąpione, np. dla osób dokumentujących nieruchomości automatyczne podpisywanie zdjęć geotagiem przez wbudowany moduł GPS będzie zapewne wybawieniem.

16 komentarze

Dodaj komentarz

~punia

05-09-2010 06:04

mam pytanie czy olympus pen czyta karty sd 32 gb prosze o informacje

~Jotgie

26-07-2010 18:45

moon, często jest tak, że jeżeli jakiś sprzęt czyta karty SD max 1 Gb to się okazuje, że gdy kupisz mikro SD w adapterze to czyta rząd wielkości większe (czyli 2 Gb). U mnie to zadziałało (w Samsungu NV7) - spróbuj i Ty. A wracając do artykułu, to w większości wypadków "wycieczka" nie będzie czekać aż poszukam i przełączę w aparacie na np. HDR...

~Czes D.

24-07-2010 16:26

Odnoszę wrażenie, że nie jest to opis obiecywany w tytule - a raczej reklama SONY111

~./MaTriX''u

23-07-2010 18:10

i w ten sposob rodzi nam sie "pokolenie" fotograficznych analfaberow, maup, ktore potrafia tylko nacisnac spust migawki, bo okadrowaniu - juz nie wspomne. OK, taki jest trend, ludzie nie chca wiedzy, chca tylko efektow, a jak to dziala - co to kogo obchodzi, byle by tylko wlozyc w to jak najmniej pracy i wiedzy. Dla mnie fotografowanie - to zabawa, zlapanie wlasciwego kadru, polowanie na dobre swiatlo, zabawa w manual ... to jest to co lubie .. a potem obrobka RAW''a, uzyskiwanie roznorakich efektooff - ale juz software''owo - na kompie - jak cos nie wyjdzie - zawsze mam cyfrowy negatyw.

~Gosć

23-07-2010 12:05

Takie portale nie są po to aby tworzyć wiedzę czy informacje ale po to aby je rozpowszechniać czy upowszechniać. Dlatego nie dziwi, że są tłumaczenia czy przedruki. Fajnie by było, gdyby były wcześniej lub czasem lepiej zredagowane. Jednak rozumiem, że najpierw musi się sprzedać informacje a dopiero później (z odpowiednim opóźnieniem) ją udostępnić na portalu za ew. oglądanie reklam. Taki model biznesowy. Również sposób prezentacji czy agregowania wynika z analiz zyski minus koszta, zapewne.

~Gosć

23-07-2010 12:02

max: tu masz aż część racji, bo zależy do jakich segmentów oglądaczy reklam jest ten portal skierowany, dlatego takie tytuły mogą być właśnie adekwatne, a to, ze ktoś odpisujący na nie się krzywi to już sprawa, tego, że np. odpisujący to generalnie segment niż główny nurt czytających.

~Gosć

23-07-2010 11:59

moon: aktualizacja firmware jest na stronach praktycznie wszystkich producentów aparatów z ostatnich kilku lat. Większość z nich jednak robi strony zlokalizowane (np. spolonizowane) w wersji uproszczonej lub wg swoich wyobrażeń o egzotycznych użytkownikach (starsze oprogramowanie lub w ogóle brak takiej pozycji w menu).

~ela

23-07-2010 07:33

I stało się, wybuchła Wielka Wojna a my trafiliśmy do okopów. Zapnowało Bestialstwo. Nasze trupy gryzły szczury. Z czasem Bestialstwo wyszło poza okopy, rozlało się na cały kraj. Przyjęło organizacyjne formy, otrzymało nazwę ''bolszewicy'' i wszystko co potem ... Bestialstwo pochłonęło cara i elity, ich zapamiętano, nas ujęto w statystyki milionów ofiar. Z czasem Bestialstwo ewoluowało jak żywy organizm, pochłaniając państwa i narody, siejąc śmierć. Jak każdy żywy organizm tak i na Bestialstwo znalazł się wirus, śmiertelna choroba zwana ''pragmatyzmem''. Bestialstwo nie wytrzymało porównania z zachodem i nastał czas pieriestrojki. I wydawało się, że już jest normalnie, ale cóż to mamy prezydenta z WSI, a rząd ''nocnej zmiany''.

~znudzony

23-07-2010 07:22

Ludzie narzekacie jak stare baby. Nie przychodźcie tu jak wam się nie podoba, tymczasem stale trollują te same osoby. Mam wrażenie, że wy tu siedzicie po kilka godzin dziennie. PS pozdrawiam redaktorów dobrychprogramów, wiem że też tu codziennie przychodzą i czytają komentarze. Kiedyś napisałem że dają przedruki i na drugi dzień zaprzestali podawać "źródła" pod "swoimi" tekstami. Takie czasy...

~J

22-07-2010 22:32

niech sobie będą te gadżety ale optyka niech będzie co najmniej poprawna i duża fizycznie ale o małej rozdzielczości matryca tak z 5-6mln - to i zdjęcia będą super

~xx

22-07-2010 18:09

Mozna dodac jeszcze, ze wszystko to są często dość nieudolne tłumaczenia z angielskiego pc worlda. Na tej stronie, ani w gazecie nigdy chyba jeszcze nie było samodzielnego artykułu

~k

22-07-2010 15:15

Poza tym od jakiegoś czasu (a może już od dawna tylko nie zauważyłem) większość artykułów to "przedruk" z wersji papierowej, lekko zmienionej. Więc pytam po ch....mi ta prenumerata od 1994 r., jak tydzień po otrzymaniu gazety mogę za darmo wszystko przeczytać tu. Dawno dawno temu to jeden egzemplarz łącznie z ciekawymi rzeczami starczał mniej więcej na tydzień. A teraz, ja po 2 godzinach odkładam na kupkę z makulaturą. I to chyba jedyny plus PCW - recykling na srajtaśmę

~k

22-07-2010 15:07

Kolejny raz pytam - czemu np. nie 15 unikalnych funkcji albo 9??

~moon

22-07-2010 13:26

czy ktos wie jak uaktualnic fw do Panasonica fz8 ? bo nie czyta mi sd wiekrzych niz 2 GB i fat 16 potrzebowalbym wieksze pamieci i fat 32 a jesli trzeba dygac do serwisu panasonica o aktualizacje oprogramowania to ile taka aktualizacja moze mniej wiecej kosztowac ?

~min

22-07-2010 13:09

popieram maxa!

~max

22-07-2010 12:15

Skończcie z tą manierą nadawania tytułów artykułom jak w pisemkach dla średnio rozgarniętych gospodyń domowych! Czy to jeszcze sezon ogórkowy, czy już buraczany? "Nietypowe funkcje aparatu fotograficznego mogą być czasem ważniejsze niż jakość wykonywanych nim zdjęć." Nie, nie mogą być. Aparat służy do robienia zdjęć. Jak chcecie mieć wszystko-mający-zdjęć-nie-robiący gadżet, to kupcie srajfona.