Składanie komputera - wideoporadnik, jak samodzielnie złożyć zestaw PC

Oto krótki wideoporadnik, który przeprowadzi cię przez proces samodzielnego składania komputera. Z poszczególnych filmów dowiesz się jak zamontować płytę główną, procesor oraz pamięć RAM. Dodatkowo pokażemy także jak w prosty i szybki sposób skonfigurować podstawowe parametry BIOS.

Dla mniej zaawansowanych użytkowników proces samodzielnego składania komputera może się wydawać niezwykle skomplikowany. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiednich części, tak aby były ze sobą w pełni kompatybilne. Jeśli masz z tym problem zachęcamy do odwiedzenia serwisu PC World Testy. Znajdziesz tam między innymi rzetelne testy i recenzje procesorów, płyt główny, kart graficznych oraz obudów.

Redaktorzy serwisu przygotowali także specjalne poradniki, który ułatwią ci podjęcie właściwej decyzji. Po skompletowaniu wszystkich części wystarczy, że będziesz postępował według naszych wskazówek, a na pewno świetnie poradzisz sobie ze złożeniem ich w działającą całość.

Zobacz również:

W niektórych przypadkach proces instalacji poszczególnych komponentów w twoim zestawie może się nieco różnic od tego co pokazaliśmy na naszych filmach. Wynika to z różnic konstrukcyjnych w poszczególnych typach płyt głównych, procesorów czy napędów. Przed rozpoczęciem samodzielnego montażu komputera zalecamy także zapoznanie się z instrukcją obsługi przygotowaną przez producenta sprzętu.

W pierwszym materiale wideo pokażemy jak poprawnie zainstalować płytę główną wewnątrz obudowy. Zdecydowaliśmy się na model EVGA E760.

Polecamy: PC World Testy - Płyty główne



Następnym krokiem będzie instalacja procesora. W naszym przypadku jest to Intel Core i7.

Polecamy: PC World Testy - Procesory



Gdy mamy już gotową płytę główną i procesor nadszedł czas na instalację pamięci RAM i karty graficznej.

Polecamy: PC World Testy - Pamięci RAM

20 komentarze

Dodaj komentarz

~Gość

07-10-2010 18:06

Ciekawe ale nie dla Polaka. Czy statystycznego Kowalskiego robiącego za średnią krajową, nie jak podają 3200 tylko 2000 zł będzie stać na takiego kompa z 16 GB RAM''u i CPU Intel i7? Nie, a nie każdego kompa składa się tak samo, więc może zróbcie sami poradnik, dla Polaka który kupi kompa, i nie będzie musiał głodować przez miesiąc.

~czytelnik

13-09-2010 23:52

Obejrzałem filmiki z ciekaowści. Panowie, naprawdę podziwiam was za "znajomość angielskiego". Naprawdę świetne są te Wasze filmowe poradniki.

~win=szajs

31-07-2010 23:16

Zapomnieli dodac, ze nalezy kupowac sprzet z dedykacja winszajs-only a potem trollowac po necie jaki to Linuks zly.

~Wdowa

28-07-2010 16:15

Do zasilaczy mam ogromne zastrzeżenie. Nie wymienili zasilaczy z czarnej listy. Tak samo graczom już wystarcza 400W dobrej firmy

~yamata

26-07-2010 18:14

Ale naprawdę zadajcie sobie trud obejrzenia tych filmików, zanim zaczniecie się obrzucać inwektywami. Nawet miałem się nie nabijać, ale nie sposób. To jest amerykańska produkcja dla ludzi, którym ma się wydawać że wszystko w życiu jest łatwe, lekkie i przyjemne, a ewentualne błędy zdarzają się tylko innym... W dodatku nic nie kosztują. Poziom - Dno. Hurra, hurra - mamo! - Będę budował komputer. Samodzielnie! I może nawet się uda. Ale nie sądzę. Z tych filmików nie dowiedzieliście się nic. Poza tym, jak to z grubsza wygląda. Nawet o baterii do BIOS-u nie wspomnieli, ani o podkładkach pod płytę, czy o tym jak łatwo spalić napęd, przez jego nieostrożne położenie na śrubce od obudowy. Pomijam "profesjonalnie" nałożoną pastę na proca i zero wizualizacji zasilania płyty. A kabelków jest mnóstwo i zaręczam, że czasem nawet fachowiec zastanawia się co jest do czego i jak to mądrze połączyć... Ale co mi tam - próbujcie. Jak sfajczycie sobie komputer - rynek więcej zarobi, a Wy będziecie mądrzejsi o doświadczenie... Czekam teraz z utęsknieniem, na podobny filmik o naprawie samochodu. Choć nie mam bladego jak działa skrzynia biegów - na pewno ją sam rozbiorę i złożę... Na pewno... To się musi udać... To jest takie łatwe i proste... Po co mi mechanik? Sam znam się najlepiej... Obejrzałem przecież film w internecie! Jestem genialny! Ałaaaa... Po co ja tam wkładałem palce??? ;) Tak czy inaczej powodzenia. Zwłaszcza tym, co radzą "nie krytykować". Amen.

~znaffca

26-07-2010 17:52

Wszyscy porfesjonaliści, którzy kpią sobie z artykułów proszeni są o stworzenie swojego serwisu i pokazanie nam jakimi są fachowcami od 7 boleści. Dziękuję.

~Jacek

25-07-2010 23:30

IP: 87.205.144.65 / gość Naprawdę przemyśl swoje sformowanie "agresja wirutalna" bo nieco śmiesznie to wygląda. "co mnie ono obchodzi? twoja zycie twoja sprawa, jesli cie to zdanie zbulwersowalo jest to oznaka by sie nad tym zastanowic.." - jedyne nad czym się trzeba zastanowić to nad potrzebą odwoływania się do czyjegoś życia osobistego przez Ciebie we wcześniejszym poście ... "tak bo wiele jednostek chce przekonac innych ze to ich system, ich telefon, ich developer, ich samochod, ich punkt widzenia jest najlepszy.. pozdrawiam ludzi zbuntowanych i ludzi ktorym nic nie pasuje poza swoim ja" to ja proponuję bunt przeciwko buntowi ... właściwie, to sam Zaprzeczasz swoim słowom - we wcześniejszych postach - ja tylko dodam, najlepiej jak jest wszystko szare i jak wszyscy mają tak samo, i jak się zgadzają - bo do tego Zmierzasz. Nie wolno krytykować bo to od razu jest przedstawieniem swojego punktu widzenia, nie muszę mówić, że po raz kolejny Zaprzeczasz sobie ... pozdrawiam ! nie ekscytuje mnie Wróbelek, problemy Chomikuj czy też Facebook.

~Gość

25-07-2010 22:03

@~jacek ""agresja wirtualna" - Używasz pojęć nie mając wiedzy o ich znaczeniu ?" pojecie to jest niezdefiniowane.. wiec juz nie udawaj ze wiesz o co chodzi "moim życiem towarzyskim się nie Przejmuj, najprawdopodobniej jest ono bogatsze niż Twoje przekonania o nim" co mnie ono obchodzi? twoja zycie twoja sprawa, jesli cie to zdanie zbulwersowalo jest to oznaka by sie nad tym zastanowic.. "a skoro dużo ludzi stwierdza, że coś jest nie tak to chyba jest w ich słowach nieco racji" tak bo wiele jednostek chce przekonac innych ze to ich system, ich telefon, ich developer, ich samochod, ich punkt widzenia jest najlepszy.. pozdrawiam ludzi zbuntowanych i ludzi ktorym nic nie pasuje poza swoim ja

~Jacek

25-07-2010 17:57

IP: 87.205.144.65 / gość - ale filozof się odezwał, i jak filozoficznie podszedł - "agresja wirtualna" - Używasz pojęć nie mając wiedzy o ich znaczeniu ? :) prawie zapomniałem o tym, że nie wolno krytykować nawet największych śmieci by nie urazić ich autora. Pozwalajmy na zalewanie internetu coraz to gorsza papką w imię tego, że nie wolno krytykować :), a skoro dużo ludzi stwierdza, że coś jest nie tak to chyba jest w ich słowach nieco racji. My nie działamy na zasadzie much i g***a. A moim życiem towarzyskim się nie Przejmuj, najprawdopodobniej jest ono bogatsze niż Twoje przekonania o nim. Pozdrawiam wyizolowanego ;]

~Gość

25-07-2010 15:11

@~ja bo wiesz kolego.. wiekszosc ludzi potrafi krytykowac zamiast cos samemu zrobic, taki narod. Poza tym czasami tak bywa, ze owa agresja wirtualna jest powodem braku zycia towarzyskiego, czy tez wyizolowania ze spoleczenstwa.. na swoj sposob ;) takze teeeeeego pozdrawiam

~ja

25-07-2010 13:43

nie rozumiem was ludzie, co troche wejde na idg to prawie pod kazdym artykulem jest jakies 70% negatywnych komentarzy jakie te artykuly są słabe. W takim razie po co tu zaglądacie skoro ich poziom wam nie odpowiada. Jak ja znajde sie na stronie, ktora mi sie nie podoba to raczej juz na niej sie nie pojawiam. Naprawde ciezko was zrozumiec...

~Jacek

25-07-2010 09:57

Żenująco słaby poziom, to już nawet nie poziom to lochy albo szlam ! nie tylko artykuły ale i ich treść. Od pseudo testów antywirusów aż do tego, przepraszam lamerskiego wyznania jak złożyć komputer. Chcecie się porównywać z e-geilda, pclabem, chipem, enterem, benchmarkiem albo in4 ? to może ktoś skończy z takimi pier***łami. Co to za problem śrubkę przykręcić albo pamięci włożyć, teraz tysiąc dzieciaków złoży komputer tak, że aż płacz ? ian - dopisał resztę. Zrozumiałbym chłodzenie wodne, nie każdy to potrafi. Będzie co drukować w nowym wydaniu pcworlda, doda się opis koło trialowej wersji, że pełna i ludzie kupią. Z chęcią bym jeszcze ubliżał redakcji ale to nie ma sensu ! nie ma nawet komu naubliżać ... a taki ciekawy i poczytny był to kiedyś portal. Obecnie pełne ścierwo, na którym psy nie chcą nawet spać ...

~Alan

24-07-2010 19:52

Andres44: To mamy podobnie.

~jacek23

24-07-2010 19:25

Daremne!! praktycznie wszystko źle zaplanowane..

~gość

24-07-2010 18:15

dobre komentarze-ja nie składam,a korzystam-jeśli coś nie działa-to tylko przez moją głupią ciekawość-nawet system zepsułam-tylko przez ciekawość-po co to,,po co tamto-i w ten sposób poznałam program szpiegujący moje poczynania w ,,tej ciekawości,,gość-

~ian

24-07-2010 13:22

co to ma być koleś pierwszy raz składa kompa. ja przez ostatnie 3 lata złożyłem i serwisowałem ich klika tysięcy i jak bym tak pastę nałożył to bym się tego wstydził. Poza tym kto montuje płytę przed założeniem procka. Niech się gawiedź uczy takiego składanie, a serwisy będą miały stały dochód z poprawek ;)

~Andres44

23-07-2010 22:04

A ja już nawet nie czytam artykułów... wystarczają mi komentarze.

~ddsh

23-07-2010 18:21

Idźcie wreszcie sobie na porządne wakacje redakcjo... Jak nie macie pomysłu to nie piszcie.

~Mery

23-07-2010 11:12

Poddaję się... PCW znów wymiotło. Kilka newsów zebrali w jedność, 6 filmików dali razem w jednym materiale i tadaaammm mamy artykuł dnia.... Jeszcze na głównej, po prawej stronie tematu dnia widać na liście Aktualności te poradniki. W koło Macieju. W sierpniu znów temat dnia rozepnijmy, dopiszmy inne pierdółki i rzućmy jeszcze raz z tego 6 newsów. Koszmar....

~a@

23-07-2010 10:57

Czyżby nie było się do czego przyczepić, czy jest jeszcze za wcześnie?