Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów

Nie pozwól, aby aktualizowanie systemu Windows bądź zainstalowanych aplikacji przeszkadzało ci w pracy. Przeczytaj, jak zmusić system i pozostałe oprogramowanie do tego, aby aktualizowało się w dogodnej dla Ciebie porze.

Środowisko Windows i wszystkie zainstalowane aplikacje Microsoftu potrafią aktualizować się automatycznie - najlepiej jednak gdyby robiły to wtedy, gdy nie ma cię przy komputerze. Z pierwszej części artykułu dowiesz się, jak skonfigurować w tym celu swój system.

W wypadku oprogramowania innych producentów całkowicie zautomatyzowane aktualizowanie należy, niestety, do rzadkości. Niemniej jednak możesz wyłączyć irytujące mechanizmy aktualizacyjne. Druga część artykułu opisuje, jak to zrobić na przykładzie kilku popularnych aplikacji. Pojawiające się wskutek tego ryzyko załagodzisz za pomocą jednego z menedżerów aktualizacji. Aplikacje tego rodzaju pozwalają konfigurować aktualizowanie zależnie od potrzeb użytkownika. Niektóre z nich pozwalają dokładnie ustawić pory sprawdzania i zgłaszania dostępności aktualizacji zainstalowanego oprogramowania. Te narzędzia obsługują większość aplikacji. Na życzenie pobierają żądane pliki aktualizacyjne na twardy dysk użytkownika. Czynności instalacyjne pozostają po stronie użytkownika. Bez problemu znajdą więc aktualizacje programów, które są zainstalowane w twoim systemie, lecz zapomniałeś o wgrywaniu nowych poprawek.

Zobacz również:

1. Aktualizowanie systemu Windows i programów Microsoftu

Aby dostać się do ustawień aktualizowania w Viście lub Windows 7, kliknij polecenie Zmień ustawienia w aplecie Windows Update.Kliknij, aby powiększyćAby dostać się do ustawień aktualizowania w Viście lub Windows 7, kliknij polecenie Zmień ustawienia w aplecie Windows Update.Drugi wtorek każdego miesiąca to dzień aktualizacji w Microsofcie. Tego dnia są aktualizowane wszystkie produkty Microsoftu, które są zainstalowane w twoim komputerze. Domyślnie operacja ta jest przeprowadzana o godzinie 3.00 nad ranem. Jeśli komputer nie jest włączony o tej porze, system wykonuje aktualizację przy kolejnym rozruchu. Wówczas pozostaje ci tylko czekać, a bywa to bardzo uciążliwe. Dlatego skonfiguruj system tak, aby aktualizacje były instalowane w momencie, gdy pecet nie jest ci potrzebny.

Typ użytkownika 1. Prawie zawsze korzystasz z komputera o stałych porach. Kliknij menu Start i wskaż polecenie Panel sterowania | Aktualizacje automatyczne (Windows XP) lub Windows Update | Zmień ustawienia (Windows Vista i 7). Możesz pozostawić zaznaczoną domyślnie opcję Automatycznie (Windows XP) lub Zainstaluj automatycznie aktualizacje (Windows Vista i 7). Ponadto możesz pozostawić wybraną opcję Codziennie, lecz zmień figurującą z prawej strony godzinę. Na przykład ustaw aktualizowanie na godzinę przed rozpoczynaniem swojej pracy przy komputerze.

Jeżeli twój komputer nie pracuje 24 godziny na dobę, musisz zainicjować automatyczny rozruch peceta lub wybudzanie. Duże znaczenie odgrywa kwestia, w którym trybie energooszczędnym jest system przed wykonaniem tej operacji.

Domyślne ustawienie aktualizowania Windows (tu: edycja XP) jest poprawne. Ustaw jednak porę, która ci odpowiada najbardziej.Kliknij, aby powiększyćDomyślne ustawienie aktualizowania Windows (tu: edycja XP) jest poprawne. Ustaw jednak porę, która ci odpowiada najbardziej.Aby uruchomić zamknięty uprzednio system o określonej porze, trzeba skorzystać z odpowiedniej funkcji w BIOS-ie. Przywołaj menu konfiguracyjne BIOS-u, naciskając klawisz podany na ekranie startowym tuż po włączeniu peceta (przeważnie jest to klawisz [Esc], [F2] lub [F10]). Zależnie od wersji BIOS-u, a jest ich wiele, funkcja automatycznego rozruchu znajduje się w różnych zakamarkach menu konfiguracyjnego. Przeważnie jest umieszczona w menu Power Management lub Advanced. Możesz tu ustawić daty i pory automatycznego rozruchu systemu. W niektórych BIOS-ach są tu także opcje wybudzania z poszczególnych trybów energooszczędnych (S1 do S4).

Jeżeli w twoim BIOS-ie brakuje stosownej opcji, możesz skorzystać z angielskojęzycznego, bezpłatnego narzędzia Wakeup On Standby (go.pcworld.pl/f1a48). Jednak wówczas nie możesz wyłączać systemu po zakończeniu pracy, lecz przełączać go w jeden z trybów oszczędzania energii (S3 lub S4). Chcąc skonfigurować automatyczne wybudzanie komputera, przywołaj wspomniany program, po czym ustaw w rubryce (1) godzinę, o której ma nastąpić rozruch systemu. Usuń zaznaczenie pola wyboru obok daty. Następnie zaznacz w rubryce (4) dni tygodnia, w których pecet ma włączać się automatycznie celem pobrania aktualizacji. Jeśli chcesz wybrać wszystkie dni tygodnia roboczego, zaznacz pola wyboru Mon, Tue, Wed, Thu i Fri. W dalszej kolejności kliknij przycisk Start, aby zainicjować działanie aplikacji.

Jeżeli okaże się, że aktualizacje nie będą pobierane zgodnie z planem, oznacza to, że komputerowi nie udało się nawiązać połączenia internetowego. W tej sytuacji należy zaznaczyć dodatkowo pole wyboru Repair Network w programie Wakeup On Standby.

To narzędzie uruchomi system o żądanej porze nawet, jeśli w BIOS-ie brakuje odpowiedniej opcji.Kliknij, aby powiększyćTo narzędzie uruchomi system o żądanej porze nawet, jeśli w BIOS-ie brakuje odpowiedniej opcji.Typ użytkownika 2. Twój komputer jest zawsze gotów do podjęcia pracy, drzemiąc w jednym z trybów energooszczędnych. Kliknij menu Start i wybierz polecenie Panel sterowania | Aktualizacje automatyczne (Windows XP) lub Windows Update | Zmień ustawienia (Windows Vista i 7). Domyślna opcja Automatycznie (Windows XP) lub Automatycznie instaluj aktualizacje (Windows Vista i 7) może pozostać zaznaczona. Oprócz tego pozostaw opcję Codziennie, za to zmień godzinę z prawej strony na taką, o której na pewno nie korzystasz z peceta.

Aby zbudzić swój komputer ze stanu oszczędzania energii, użyj programu Wakeup On Standby. Sposób skonfigurowania go jest w tym wypadku taki sam, jak opisaliśmy powyżej. W razie potrzeby zaznacz pole wyboru Repair Network.

Na koniec powinieneś zatroszczyć się o to, aby po upływie ok. pół godziny system samodzielnie przełączył się w jeden z trybów oszczędzania energii. W Windows XP wskaż w tym celu menu Start | Panel sterowania | Opcje zasilania. Przeskocz na kartę Schematy zasilania, a następnie zaznacz opcję po 30 minutach w polu listy Wstrzymywanie systemu. W Viście i Windows 7 kliknij ikonę Windows na pasku zadań, po czym kliknij kolejno Panel sterowania | Opcje zasilania | Zmień ustawienia planu. Następnie zaznacz opcję 30 min w polu listy Przełącz komputer w tryb uśpienia.

21 komentarze

Dodaj komentarz

Krzyżak

06-10-2012 14:50

ha ha zainstalowałem w windzie aktualizacje i system mi się zamulił.

~Gość

05-08-2010 03:29

Cala prawda o MS: [[http://www.youtube.com/watch?v=TNCtxJZ7Xbk&feature=channel]]

~ramones2010

04-08-2010 11:07

Tak czy siak... Linux to badziew a MSwin. cool i najlepszy system świata który ludzie jednak wola kupić niż uzywać ten szmelc linux z czasów win95. :) 1% nie jest bez kozery dla linuksa, a 90% dla MS. i nie pisac bzdur i mitów o linuksach bo więcej szkodza jak widac po waszym udziale 1% dla 100 odmian = PORAŻKA. :)

~Gość

04-08-2010 10:00

MS powinien uczyć się od otwartych systemów. W Linuksach po prostu dostajesz powiadomienie o dostępnych aktualizacjach w jednym oknie. Możesz sobie ustalić kiedy chcesz coś aktualizować, co chcesz aktualizować itp. Ideał jak dla mnie. Aktualizacji podlega system i wszystkie jego aplikacje. I mam pewność że WSZYSTKO w moim systemie jest aktualne. A w Windowsie jak zwykle proteza. @Tad, XSS ? SQL Injection ? Co ma piernik do wiatraka ? Jak webmaster przygotowujący witrynę jest sierotą i nie wie że trzeba walidować dane wejściowe to jego problem. Niech wraca do szkoły albo robi sobie kolejny bezwartościowy certyfikat Microsoftu który i tak najwyraźniej go nie nauczył nic bo jak mówisz - popełnia szkolne błędy. Już pomijam fakt że Ty nie wiesz co oznaczają terminy które używasz.

~R

04-08-2010 08:08

A nie prościej zamiast instalowania kolejnych programów przestawić aktualizacje na samo pobieranie i instalować gdy komputer nie jest używany? Oczywiście co jakiś czas trzeba sprawdzić samemu gdyby się nie pobrały, ale to znacznie mniej problemu.

~Gość

04-08-2010 07:45

5 razy pomyslcie zanim te bzdury będziecie radzić - ogarnięty gośc sam sobie wyłączy a laicy niech lepiej w tym nie grzebią bo potem NIE ZAKTUALIZUJĄ I BĘDZIE TO WASZA WINA....napiszcie artykuł jak nie myć rąk przed jedzeniem bo traci się czas a potem będziecie płacić za tych co zachorują..... gościu troszkę powagi w pisaniu tematu bo widać żeś strasznym ignorantem - dlatego jesteś marnym pismakiem a nie informatykiem

~molagp80

03-08-2010 22:50

@ramones: Skoro twierdzisz że poprawki są cudowne, to może wytłumacz mi poco twój ukochany producent zaleca przetestowanie ich na środowisku nieprodukcyjnym, przed ich wdrożeniem? Albo czemu ma niby służyć opcja zatwierdzeń w serwerze Wsus?

~win4loosers

03-08-2010 22:38

Nie bójcie, nie bójcie. Win7 osiagnie stabilnosc XP to wydadza Win8 i znow radosnie bedziecie mogli go sobie aktualizowac 24/7.

~ss

03-08-2010 21:23

Trollownia.

KSU

03-08-2010 20:41

Proszę nie dokarmiać trolli...

~ramones2010

03-08-2010 20:26

ed IP: 109.110.201.50 ~` IP: 62.212.67.209 Nie wiem jak to jest, ale dziwnie tylko wam piraciarzom i linuksiarzom ,MSwin. się sypie,żle aktalizuje i problemy... Wydaje mi się że głupoty piszecie albo macie nadal win95/98 lub pirata z pirackimi programami jak inni gamonie bez kasy... Co do linux, to już podano w necie o pierwszych wpadkach i lukach i jak na system z udziałem poniżej 1% to totalna porażka i nie ma o czym polemizować, a dyskusja z wami co lepsze Trabant lub BMW jest strata czasu bo wy wybieracie zabytkowy Trabant i badziew, a inni wolą jednak kupic BMW. :)

~tad&ramones

03-08-2010 20:10

Linux to syf bo nie ma aktualizacja z MSWin, które jest najlepsze i nastawione biznesowo z aplikacjami VB. MSWin ma antywirus i anty SQL i javascript injection. Poprawki systemowe od MSWin są wydawane nieprzypadkowo z biznesowym biznesplanem, regularnie, a nie po amatorsku jak w dziurawym jak ser Linuxie. Ciężko się pisze takie brednie, spróbujcie (wszystkie błędy są zamierzone). Do tym podobnych wypocin pasuje jedno zdanie z "Misia". "I nieprawda, że dach przeciekał, tym bardziej, że prawie w ogóle nie padało".

~rusineck

03-08-2010 16:54

@Tad Nie manipuluj wypowiedziami użytkowników. W OpenBSD ZNALEZIONO 2 dziury w ciągu 10 lat, a jak znam tempo prac przy systemach *nixowych, zostały załatane raz dwa. Druga sprawa. O ile dobrze rozumiem w opisie błędu chodzi o nieprawidłowości w protokołach TLS i SSL, a więc protokołach odpowiedzialnych za szyfrowane połączenia.Nie wiem czemu wyjeżdżasz z javascriptem czy SQL. A błąd istnieje we wszystkich wersjach Windows od 2000 do Server 2008. Ludzie na prawdę nie są tacy głupi jak ci się wydaje.

~Gosć

03-08-2010 15:53

biq: to byłby poważny błąd ale w linuksie. Poprawne przeglądarkowe aplikacje z VS używają rozwiązań Anty Forgery w standardzie podobnie jak anty: XSS, SQL injection javascript injection. ObenBSD ma aż 2 błędy na 10 lat, to całkiem sporo jak na jego zakres zastosowań, ponieważ: gdy system jest stosowany np. 100 razy rzadziej od czołowego to zainteresowanie hackerów jest znacznie mniejsze niż 100 do kwadratu razy, czyli odpowiadałoby to 10-50 tysiącom błędów w Windows, a przecież było znacznie mniej tych poważnych. Wiec się nie wychylaj co do jakości OpenBSD.

~darkman

03-08-2010 15:08

sezon ogórkowy w pełni, jak widzę. Ludzie przesadzie się na kalkulatory.Brak systemy brak czegokolwiek uruchamia się w sekundę :P. Narzekanie że ktoś dba o poprawne działanie produktu który sprzedał to czysty idiotyzm.Ale zawsze jest fajnie na coś po psioczyć prawda :P

~rusineck

03-08-2010 14:55

Tytuł powinien brzmieć "Aktualizacja Windows, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update''ów." W tej chwili tutył artykułu sugeruje, że na świecie istnieje tylko jeden OS.

~`

03-08-2010 13:44

W Openbsd znaleziono 2 dziury w ciągu 10 lat. Windowsa strach aktualizować, pamiętamy poprawki uszkadzające ten badziewny system. Ramol pierwsze 30 min po odpaleniu systemu aktualizuje system i soft, nie ma to jak wygoda użytkowania :)

~emzol

03-08-2010 13:20

Arch :*

~ed

03-08-2010 12:57

Niestety często po aktualizacji windowsa na laptopie, przestaje się on włączać lub ma problemy z tym.. Robi się od razu burdel w plikach, bo przeinstalować windowsa nie jest tak prosto (sterowniki pod lapa, licencje, płyta tylko do recoveru), a jedyną sensowną metodą jest przywrócenie wcześniejszej wersji systemu sprzed kilku dni.

~biq

03-08-2010 12:48

Ramoles naiwniaku, przeciez nawet w Win7 sa nadal niezalatane dziury, ta ponizej jest z lutego 2010: Description Microsoft has acknowledged a vulnerability in Microsoft Windows, which can be exploited by malicious people to manipulate certain data. The vulnerability is caused due to an error in the TLS and SSL protocols while handling session renegotiations. This can be exploited to insert arbitrary plaintext before data sent by a legitimate client in an existing TLS session, via Man-in-the-Middle (MitM) attacks. This is related to: SA37291 The vulnerability is reported in the following products: * Microsoft Windows 2000 SP4 * Windows XP SP2 / SP3 * Windows XP Professional x64 Edition SP2 * Windows Server 2003 SP2 * Windows Server 2003 x64 Edition SP2 * Windows Server 2003 with SP2 for Itanium-based Systems * Windows Vista (optionally with SP1 / SP2) * Windows Vista x64 Edition (optionally with SP1 / SP2) * Windows Server 2008 for 32-bit Systems (optionally with SP2) * Windows Server 2008 for x64-based Systems (optionally with SP2) * Windows Server 2008 for Itanium-based Systems (optionally with SP2) * Windows 7 for 32-bit Systems * Windows 7 for x64-based Systems * Windows Server 2008 R2 for x64-based Systems * Windows Server 2008 R2 for Itanium-based Systems Solution The vendor recommends to disable support for TLS and SSL renegotiation, if applicable (please see the vendor''s advisory for details). Original Advisory microsoft.com/technet/security/advisory/977377.mspx

~ramones2010

03-08-2010 12:30

A komu przeszkadza aktualizacja po starcie systemu ? przecież to najlepsza sytuacja jak widzimy ze mamy aktualne oprogramowanie i systemowe poprawki pobrane i zainstalowane. :) Tak czy siak, polecam każdego dnia profilaktycznie robić aktualizację wszystkiego co właczamy-uzywamy, a poprawki służą aby system był bezpieczny i działał sprawnie bez problemów... każde zaniechanie aktualizacji to przyzwolenie na atak i utratę danych i uszkodzenie systemu.