Jak odzyskać skasowane zdjęcia - poradnik dla każdego

Gdy nie możesz uzyskać dostępu do swoich fotek lub gdy zdarzy ci się omyłkowo usunąć je z karty pamięci, odzyska je program Photorec - niezależnie od formatu zdjęcia.

Gdy nie możesz uzyskać dostępu do swoich fotek lub gdy zdarzy ci się omyłkowo usunąć je z karty pamięci, odzyska je program Photorec - niezależnie od formatu zdjęcia.Z robiłeś wiele zdjęć, ale nie można odczytać ich z karty pamięci? A może skopiowałeś je z karty pamięci do komputera, po czym sformatowałeś kartę (przecież masz duplikat jej zawartości na dysku...) i okazało się, że brakuje kilku zdjęć? Albo gorzej, przez omyłkę nadpisałeś lub usunąłeś swoje archiwum fotografii z zewnętrznego twardego dysku? We wszystkich opisanych sytuacjach przyda ci się opensource’owy Photorec. Za pomocą tej aplikacji przypuszczalnie uda ci się uratować niektóre lub wręcz wszystkie zdjęcia.

Jest wiele narzędzi, które pomagają przywracać usunięte zdjęcia JPEG, jednak większość z nich nie radzi sobie z formatami RAW i TIF. Zupełnie inaczej jest z programem Photorec, który wywodzi się ze środowiska linuksowego. W najnowszej wersji obsługuje wszystkie - w sumie ponad 160 - popularne formaty plików graficznych i wideo, w tym: Canon CR2/CRW, Nikon NEF i Pentax PEF. Photorec to fachowe narzędzie. Nie ma szykownego interfejsu graficznego, działa w konsoli trybu tekstowego, za to oferuje ogromne możliwości. Program jest dobrze zaprojektowany, więc szybko nauczysz się nim posługiwać.

Zobacz również:

Narzędziowy duet - Photorec i Testdisk

Kliknij, aby powiększyćPhotorec wchodzi w skład pakietu Testdisk, który służy do analizowania dysków i przywracania danych. Z tego powodu nazwa archiwum, które pobierzesz z Internetu lub skopiujesz z płyty DVD, rozpoczyna się od ciągu znaków Testdisk. Korzystając z tego pakietu, zaawansowani użytkownicy mogą przywracać dane z uszkodzonych partycji i usuwać błędy w mechanizmie rozruchowym. Program analizuje między innymi strukturę twardego dysku za pomocą BIOS-u i porównuje ją z informacjami zawartymi w tablicy partycji. Użytkownik sam musi zadecydować, które ze znalezionych partycji odpowiadają rzeczywistemu stanowi rzeczy, a więc bieżącej instalacji systemu operacyjnego. Jest to istotne, bo w wielu przypadkach Testdiskowi udaje się znaleźć na dysku resztki starych instalacji systemu.

1. Instalowanie programu Photorec

Skopiuj archiwum ZIP z płyty DVD lub pobierz je z Internetu i rozpakuj do dowolnego folderu na twardym dysku. Uwaga: pod żadnym pozorem nie zapisuj programu na dysku, z którego chcesz odzyskać pliki. Od biedy możesz skopiować go tymczasowo na pendrive. Rozpakowany program nie wymaga instalowania - wystarczy go uruchomić, przywołując plik EXE. Kulisy. Tylko gdy narzędzie może odczytać pliki z jednego dysku i zapisać je na innym, unikniesz ryzyka, że w trakcie przywracania zastąpisz usunięte niechcący pliki, uniemożliwiając ich odtworzenie. Przejdź do folderu win i uruchom plik photorec_win.exe dwukrotnym kliknięciem myszy. Musisz być zalogowany w systemie jako administrator. W Viście i Windows 7 kliknij wspomniany plik prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Uruchom jako administrator.

2. Wybór dysku

Najpierw wybierz dysk lub partycję, na której znajdują się dane do odzyskania.Kliknij, aby powiększyćNajpierw wybierz dysk lub partycję, na której znajdują się dane do odzyskania. Najpierw musisz wybrać dysk źródłowy klawiszami strzałek. Z niego odtworzysz usunięte fotografie lub materiał wideo. Zamiast liter napędów, do których jesteś przyzwyczajony, Photorec wyświetla nazwy dysków w pisowni znanej z Linuksa. Kryje się za tym prosta reguła. Program ignoruje konwencjonalne foldery na dyskach i systemy, które są odpowiedzialne za zarządzanie plikami, natomiast poszukuje poszczególnych plików. Po zlokalizowaniu pliku kopiuje go na wskazany przez użytkownika dysk docelowy.

Właściwy napęd źródłowy z kartą pamięci wybierzesz na podstawie podanej pojemności i modelu. Pojemność typowych kart pamięci wynosi 1, 2, 4 lub 8 GB. Również w wypadku wewnętrznego lub zewnętrznego twardego dysku pomoże ci wyświetlona pojemność. Wyboru dokonasz klawiszami strzałek i potwierdzając klawiszem [Enter].

3. Wybór systemu plików

Po rozpakowaniu archiwum ZIP należy uruchomić plik Photorec_win.exe z uprawnieniami administratora.Kliknij, aby powiększyćPo rozpakowaniu archiwum ZIP należy uruchomić plik Photorec_win.exe z uprawnieniami administratora.W dalszej kolejności musisz wskazać typ systemu plików. Możesz przejąć proponowany przez program typ partycji (w środowisku Windows zaleca się wybrać opcję Intel), naciskając klawisz [Enter]. Następnie wybierz partycję źródłową, na której znajdują się zagubione pliki.

Najlepiej wskazać tę, obok której znajduje się wpis Whole disc w nawiasach. Teraz pozostaje wybrać system plików. Również w tym wypadku możesz potwierdzić przyciskiem [Enter] proponowaną domyślnie opcję Other.

4. Ustawianie metody wyszukiwania

W przypadku typu partycji prawidłowym wyborem jest przeważnie ta opcja.Kliknij, aby powiększyćW przypadku typu partycji prawidłowym wyborem jest przeważnie ta opcja.Jeśli Photorec ma uratować omyłkowo usunięte pliki, wybierz metodę wyszukiwania Free. Wówczas program nie będzie przeczesywał całej powierzchni podanego dysku źródłowego, tylko miejsce oznaczone jako wolne. Właśnie tu znajdują się skasowane pliki, pod warunkiem że nie zastąpiłeś ich innymi (i nie zrobił tego system operacyjny).

Jeżeli jednak przypuszczasz, że dysk, na którym znajdują się poszukiwane pliki, uległ awarii, zdecyduj się na metodę Whole. Photorec spróbuje odzyskać pliki z całej powierzchni wybranego dysku.

5. Wybór dysku docelowego

Jeśli chcesz odzyskać tylko omyłkowo usunięte pliki, a nie te uszkodzone, wybierz opcję Free.Kliknij, aby powiększyćJeśli chcesz odzyskać tylko omyłkowo usunięte pliki, a nie te uszkodzone, wybierz opcję Free. Na koniec musisz ustawić ścieżkę docelową, a więc folder, w którym zostaną zapisane przywrócone pliki graficzne i/lub wideo. Domyślnie jest wybrany folder, z którego uruchomiłeś program Photorec. Naciśnij klawisz [Y], jeśli zgadzasz się z tym wyborem. Jeżeli jednak wolisz podać inny katalog lub inną partycję docelową, zaznacz wiersz z dwoma kropkami i potwierdź przyciskiem [Enter].

W ten sposób dostaniesz się do nadrzędnego katalogu na bieżącej partycji. Ponów tę czynność, aby dostać się do listy napędów. Następnie przejdź do żądanego katalogu i potwierdź klawiszem [Y]. Wówczas Photorec zapisze w tej lokalizacji wszystkie pliki, które uda mu się odtworzyć. Aby zakończyć działanie programu, wskaż polecenie Quit, naciskając klawisze strzałek i potwierdzając klawiszem [Enter].

Inne aplikacje do odzyskiwania dancyh

Recuva

Recuva to bezpłatne narzędzie do przywracania plików z twardych dysków, dyskietek i kart pamięci. Nie jest tak skuteczny jak Photorec i opisywany poniżej program, za to działa wyjątkowo szybko i jest bardzo łatwy w użyciu. Dysponuje graficznym interfejsem użytkownika w polskiej wersji językowej.

Unstoppable Copier

Kolejne bezpłatne narzędzie do odzyskiwania plików. Obsługuje twarde dyski, dyskietki, karty pamięci, a także uszkodzone mechanicznie nośniki CD/DVD. Mimo spolszczonego interfejsu nie jest zbyt łatwy w użyciu, na dodatek działa powoli. Za to przekonuje skutecznym przywracaniem plików.

14 komentarze

Dodaj komentarz

~artil

03-09-2015 18:13

A u mnie nie odzyskał plików Raw , przydała by sie nakładka graficzna .

~super

21-01-2015 17:36

Po kilku próbach z innymi programami, które odzyskiwały mi tylko jpg tym odzyskałam wszystkie zdjęcia w formacie i jpg i raw. Polecam!

juju

30-04-2014 14:57

NIE UDAŁO MI SIĘ OZYSKAĆ ŻADNEGO ZDJĘCIA BO NIE MOŻNA BYŁO ZNALEŚĆ URZĄDZENIA Z KTÓREGO CHCIAŁABYM ODZYSKAĆ! (telefon) Tragedia!

laik

07-09-2013 00:53

przez przypadek skasowałem w aparacie zdjęcia z kilku lat (ok. 1000). później zrobiłem 2 zdjęcia... czy da się oddzyskać wczesniejsze?

Aniula

26-08-2013 15:35

Ja użyłam programu Recuva. Bardzo prosty w obsłudze :) http://spece.it/windows-serwer-artykuly/jak-odzyskac-skasowane-pliki-z-karty-sd-usb-lubipada

P

01-08-2013 09:48

Dziękuję, uratowaliście pierwsze zdjęcia mojego synka :)))

miro_183

15-11-2012 11:47

Rewelacja-potwierdzam raz jeszcze - REWELACJA!!!

pablo

28-10-2012 02:04

Witam w moim windows 7 włożyłem pendriva 16 GB do portu usb i komputer zapytał mnie czy sprawdzić dysk (zalecane), sprawdziłem, lecz pod koniec skanowania proces się zatrzymał i nie mogłem nic zrobić. Wyciągnąłem pendriva i podłączyłem go ponownie i zobaczyłem napis sformatuj dysk!!!! (nie formatowałem). Skorzystałem z programu Photorec lecz program nie pytał mnie ani o ustawianie metody wyszukiwania, ani o metodę sprawdzania FREE lub WHOLE. Po zakończonym skanowaniu udało się odzyskać kilkanaście zdjęć i jeszcze jakieś da inne pliki, a dysk był cały zapełniony (filmy, zdjęcia, dokumenty itp.). Zależy mi jedynie na odzyskaniu fotek, co dalej robić poradźcie coś. Tylko proszę piszcie tak, żebym mógł coś z tego zrozumieć - nie jestem informatykiem :P Pozdrawiam.

lolo

23-09-2011 17:58

Curva to dziwka. ..

~Thor

23-08-2010 18:49

chyba Recuva :D curva to zakret :)

~Gość

22-08-2010 09:01

Ja uważam, że najlepszym programem do odzyskiwania danych jest Recurva

~Radek

17-08-2010 21:21

Kiedyś straciłem zdjęcia zgromadzone na dyskach RAID. Po prostu sformatowałem oba dyski stwierdziwszy, że już wszystko skopiowałem. Niestety później było mi bardzo ciepło, gdy się okazało, że nie skopiowałem archiwum 7 lat zdjęć. Udało mi się wszystko na szczęście odzyskać programem Recover My Files, który obsługuje odbudowę struktury RAID. Ma też tańszą wersję do odzyskiwania zdjęć z kart pamięci, jak w tym artykule. Jest w polskiej wersji i uratował mi życie, więc polecam: [[www.odzyskajpliki.pl]]. Pozdrawiam.

nick...

29-08-2011 18:17

mam pytanko a czy nagrałeś jakieś nowe dane na te dyski?

~wlasciwie

17-08-2010 13:11

wlasciwie wszystkie programy to sa czesci czegos , narzedzia, i tak szczerze mowiac to najlepiej miec full all lol im mniej narzedzi w systemie tym komputer jest nudny bezwartosciowy ,to system powinien byc jak ocean ciagle cos odkrywasz jak nie w programach to jakies pliki nowe inne ,fotki , ja to lubie miec smietnik na dysku ; p czasem jakis wirusek to wszystko musie tętnic w kompie ;p