Jak pozbyć się niepożądanego przekierowania na stronę z reklamą? (Internet Explorer, Firefox)

Twoja przeglądarka internetowa od pewnego czasu zachowuje się bardzo dziwnie. Na przykład nie wyświetla komunikatu o błędzie, gdy pomylisz się w trakcie wpisywania adresu internetowego, lecz za każdym razem otwiera witrynę mybrowserbar.com. Co jest tego przyczyną i jak przywrócić pierwotny stan?

Przytoczony przykład oznacza, że w twoim systemie zagnieździł się program reklamowy amerykańskiej firmy Spigot Inc., który zmienia domyślne ustawienia przeglądarki internetowej. Opisana powyżej i podobne sytuacje zdarzają się podczas instalowania bezpłatnych aplikacji, które finansują się za pośrednictwem takiego oprogramowania reklamowego. Wprawdzie w trakcie instalowania darmowego programu instalator przeważnie pyta, czy chcesz korzystać także z oprogramowania reklamującego, jednak domyślnie opcja jest zaznaczona i bardzo łatwo ją przeoczyć. Po zakończeniu instalowania w Internet Explorerze, Firefoksie i innych przeglądarkach internetowych pojawiają się wówczas dodatkowe paski narzędziowe. Ponadto zostaje zmieniona domyślna wyszukiwarka internetowa, a internauta zostaje często przekierowywany, jak opisaliśmy powyżej, na witryny reklamowe.

Oprogramowanie firmy Spigot Inc. można odinstalować z poziomu Panelu sterowania. Poniżej opisujemy, jak się go pozbyć.

Zobacz również:

Etap 1. Jeśli korzystasz z Visty lub Windows 7, kliknij ikonę Windows. Przywołaj aplet Programy i funkcje. Na ekranie pojawi się lista aplikacji zainstalowanych w systemie. Użytkownicy Windows XP muszą kliknąć menu Start, a następnie wskazać Panel sterowania i otworzyć aplet Dodaj lub usuń programy.

Etap 2. Zależnie od tego, jaki program-nosiciel zainstalował niepożądane oprogramowanie reklamowe, może ono widnieć pod różnymi nazwami na liście zainstalowanych aplikacji. Może występować tu np. jako Widgi Toolbar, Search Settings, pdf-forge Toolbar lub Dealio Toolbar. Użytkownicy Visty i Windows 7 mają ułatwione zadanie, bo mogą natychmiast ustalić twórcę oprogramowania (firmę Spigot Inc.) - figuruje w kolumnie Wydawca. Natomiast użytkownicy Windows XP muszą najpierw wskazać jedną z aplikacji na liście, a następnie kliknąć polecenie Kliknij tutaj, aby uzyskać informacje o pomocy technicznej. Na ekranie pojawi się okno z numerem wersji i twórcą oprogramowania.

Etap 3. Jeśli twoja przeglądarka internetowa jest uruchomiona, zamknij ją. Następnie wybieraj kolejno jeden po drugim wszystkie programy z listy zainstalowanych aplikacji i klikaj przycisk Odinstaluj (w Windows XP przycisk Usuń). Za każdym razem zastosuj się do wskazówek deinstalatora. Gdy uporasz się w ten sposób ze wszystkimi niechcianymi programami, uruchom ponownie system Windows.

Etap 4. Przywołaj przeglądarkę Internet Explorer, po czym wskaż menu Narzędzia | Zarządzaj dodatkami. Jeśli korzystasz z Firefoksa, wybierz menu Narzędzia | Dodatki. Teraz pojawi się okno ze spisem zainstalowanych rozszerzeń. Poszukaj w nim elementów, które pochodzą od Spigot Inc, po czym powyłączaj je lub odinstaluj. Potem ponownie uruchom przeglądarkę internetową. Od tej pory już nie powinna przekierowywać cię do witryn, których wcale nie chcesz odwiedzać.

Informacje dodatkowe

Spigot Inc. Witryna www.mybrowserbar.com należy do firmy Spigot Inc., ta zaś do Vendio Services Inc. z San Mateo w Kalifornii (www.vendio.com). Vendio jest operatorem online'owych platform handlowych. Programy takie jak np. pdfforge Toolbar przekazują zapytania na przykład do witryny www.yahoo.com i wyświetlają reklamy. Wówczas Spigot Inc. rejestruje takie dane jak numer identyfikacyjny doinstalowanego paska narzędziowego i pojęcia wpisywane przez internautę w polu wyszukiwania. Vendio zaś dzieli się uzyskanymi w ten sposób prowizjami ze sprzedaży z producentami oprogramowania, którzy zechcą umieścić ich moduł reklamowy w swoich aplikacjach.

13 komentarze

Dodaj komentarz

~Robert

18-08-2015 23:30

jak odinstalowac taki problem na telefonie/smartfonie?

~monik164

29-05-2015 23:47

u mnie pojawialo sie pod nazwa "sale charger"

~Monia251

20-05-2015 17:24

jest tutaj jeszcze ktos ??

~marcin

09-02-2015 22:42

aaa zapomnial bym dodac .DZIEKUJE.

~marcin

09-02-2015 22:38

mi pomoglo odinstalowalem niepotrzebne programy chyba byly pod wydawca FREE SOFT TODAY kilka takich mialem zainstalowanych i po 5 reklam na raz nawet sie pojawialo teraz przestalo gdy usunalem te i pare innych programow. wyl i wl komputer.

Adam

14-05-2014 21:39

Czy ktoś może mi pomóc np jakim programem mógłbym się PERMANENTNIE TEGO CHOLERSTWA !!!!

~venom

30-01-2015 20:34

uinstall tool wyszukujesz info o programach np na telefonie i przez ten program usuwasz je wraz z kluczami rejestru

anka

18-04-2013 18:22

ja nie wiem gdzie mam to szukać nigdzie tego nie mam :( pomóżcie bo te reklamy mnie wykończą

HADES

16-06-2013 20:42

Tym programem można dużo rzeczy znależć , program Free , do skanowaania kompa. Spybot-Search & Destroy.

Edi

28-02-2013 07:56

Przede wszystkim aby odinstalować jakikolwiek program, należy go najpierw zamknąć. Uruchomionego programu nie odinstalujemy w żaden sposób, bo system na to nie pozwoli. A nawet jeśli jakimś cudem się to uda to nie całego. Jeżeli program uruchamia się przy starcie systemu - razem z nim, to można wejść w msconfig i z wakładce uruchamianie odznaczyć go. Ja u siebie poodhaczałem wszystko co nie musi, office, acrobat itp. Po co ma mi zjadać niepotrzebnie zasoby systemu.

Martyna

18-01-2013 00:28

A u mnie przy próbie deinstalacji pojawia się komunikat' Błąd krytyczny podczas instalacji' i nic już nie można z tym zrobić, natomiast podczas skanowania oprogramowanie to wskazywane jest jako potencjalnie zagrażające. Nie wiem co z nim zrobić, nie mogę go usunąć:( Ktoś pomoże?

katia

30-12-2012 18:42

co w momencie kiedy strony z reklamami się nadal otwierają a ja nie znalazłam firmy Spigot Inc. ?

Lola

03-11-2012 11:30

Dziękuję, męczyłam się z tym bardzo długo, bo nie mogłam wejść nigdzie, bo ciągle zamiast błędu wyświetlała mi się ta witryna. Program podszył się pod YouTubeDownloader, a ja nie wiedziałam, jak to usunąć. Jeszcze raz dziękuję. :)