Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Phase One Expression Media 2

Katalogowanie zdjęć w Expression Media 2. Z lewej strony umieszczony został blok z dokładnym opisem fotografii.Kliknij, aby powiększyćKatalogowanie zdjęć w Expression Media 2. Z lewej strony umieszczony został blok z dokładnym opisem fotografii.Expression Media 2 to rozbudowany program do przeglądania, organizowania i prezentacji plików multimedialnych. W ciągu ostatnich czterech lat dwukrotnie zmienił właściciela. W 2006 roku Microsoft kupił aplikację iView MediaPro i przemianował ją na Expression Media 2, a w maju tego roku Expression Media 2 trafił w ręce firmy Phase One oferującej narzędzia związane z fotografią cyfrową.

W porównaniu do innych programów umożliwiających katalogowanie zdjęć, aplikacja Expression Media 2 jest dość droga. W zamian jednak otrzymujesz profesjonalne narzędzie do sortowania zdjęć.

Zobacz również:

Expression Media 2 dysponuje funkcjami przetwarzania wsadowego i obsługuje skrypty użytkownika automatyzujące najczęściej wykonywane zadania. Program rozpoznaje języki Visual Basic Script (VBScript) oraz JavaScript.

Na szczególną uwagę w Expression Media 2 zasługują funkcje śledzenia katalogów (folder watching) oraz mechanizmy kontroli wersji (version control). Kiedy w folderze na dysku pojawiają się nowe obiekty (np. zdjęcia) Expression Media 2 automatycznie wykrywa je, a następnie importuje do odpowiedniego katalogu. Weryfikacja wersji pozwala przechowywać na dysku kilka wariantów tego samego pliku. Ułatwia to jednoczesną pracę nad nim kilku osobom.

Zoner Photo Studio 12

Funkcje edycyjne Zoner Photo Studio dostępne są na belce widocznej z prawej strony okna programu.Kliknij, aby powiększyćFunkcje edycyjne Zoner Photo Studio dostępne są na belce widocznej z prawej strony okna programu.Photo Studio 12 czeskiej firmy Zoner Software dostępny jest w trzech wariantach: darmowym Free oraz dwóch płatnych - Home i Professional. Wersja Home, którą wybraliśmy do naszego zestawienia aplikacji do katalogowania zdjęć, w przeciwieństwie do bezpłatnej, umożliwia otworzenie dwóch przeglądarek w jednym oknie. Ułatwia to pracę z folderami, przenoszenie i kopiowanie zdjęć. Układ okna nawigacyjnego, podglądu i przeglądarki może w Photo Studio 12 zostać zapisany i w razie potrzeby szybko przywrócony. Do dyspozycji jest dziesięć profili.

Zdjęcia w Photo Studio 12 katalogowane są w formie albumów zdjęć. Każdy z nich to folder Windows, w którym aplikacja umieszcza skróty do właściwych plików przechowywanych na twardym dysku. Photo Studio 12 oferuje rozbudowany zestaw narzędzi edycyjnych, umożliwia publikowanie zdjęć w serwisach Flickr i Facebook oraz tworzenie panoram, zdjęć 3D, kalendarzy i albumów HTML. Pozwala na ręczne geotagowanie lub powiązanie informacji o położeniu z mapami Google Earth.

Wersję Professional docenią użytkownicy poszukujący rozszerzonych funkcji przetwarzania plików RAW i możliwości wykonywania zaawansowanych operacji wsadowych. Wyposażona została ona także w mechanizmy porównywania fotografii, dodatkowe narzędzia edycyjne oraz opcję zapisu zdjęć w formacie PDF lub na płycie CD.

Ashampoo Photo Commander 8

Ashampoo Photo Commander oferuje filtrowanie miniatur między innymi po typie i formacie pliku, ocenie oraz dacie wykonania zdjęcia.Kliknij, aby powiększyćAshampoo Photo Commander oferuje filtrowanie miniatur między innymi po typie i formacie pliku, ocenie oraz dacie wykonania zdjęcia.Photo Commander 8 oprócz modułów przeglądania i katalogowania zdjęć oferuje funkcje tworzenia panoram, kolaży, pocztówek, kalendarzy, ramek czy, albumów HTML. Za jego pomocą zapiszesz animowane GIF-y i wielostronicowe TIF-y. Interfejs Photo Commander 8 jest czytelny i intuicyjny w obsłudze. Polska wersja językowa zawiera jednak błędy ortograficzne.

Użytkownik Photo Commander 8 może niemal dowolnie zorganizować swoje miejsce pracy wybierając jeden z pięciu trybów wyświetlania. Dostępny jest widok miniatur, raportu, podsumowania, katalogu audio lub katalogu filmowego.

Photo Commander 8 oferuje szerokie możliwości sortowania i filtrowania obiektów. Do dyspozycji masz rozbudowany moduł wyszukiwania informacji zawartych w metadanych EXIF/IPTC. Umożliwia także sprawne wykonywanie operacji na wielu plikach jednocześnie. Wykorzystuje do tego wygodny kreator. W ten sposób może być przeprowadzana między innymi automatyczna korekta, dodawanie efektów specjalnych, obracanie fotografii czy konwersja między formatami zdjęć.

Studioline Photo Classic 3 Plus

Funkcje geotagowania, dostępne w StudioLine, pozwalają powiązać zdjęcie z miejscem, w którym zostało ono wykonane.Kliknij, aby powiększyćFunkcje geotagowania, dostępne w StudioLine, pozwalają powiązać zdjęcie z miejscem, w którym zostało ono wykonane.Studioline Photo Classic 3 Plus wydawany jest w dwóch wersjach - darmowej, ale mocno okrojonej (Basic) oraz płatnej (Plus).Ta druga oferuje na przykład rozbudowane funkcje geotagowania. Dane mogą być wprowadzane ręczne, pobierane z GPS lub aparatu cyfrowego. Nazwy lokalizacji (miasto, ulica) wczytywane są z baz GeoNames. Prezentacja odbywa się na mapach Google lub w programie Google Earth.

Studioline Photo Classic 3 Plus potrafi wykonać szereg operacji związanych z katalogowaniem zdjęć, m.in. tworzyć albumy, umożliwia przypisywanie słów kluczowych, kategoryzowanie i ocenianie fotografii. Funkcje edycyjne pozwalają skadrować zdjęcie, dokonać korekty ekspozycji i kolorów oraz nałożyć na nie efekty specjalne. Studioline Photo Classic 3 Plus obsługuje także profile kolorów ICC.

CodedColor PhotoStudio 5.8

Ramki w CodedColor mogą przyjmować bardzo wyszukane formy i kształty.Kliknij, aby powiększyćRamki w CodedColor mogą przyjmować bardzo wyszukane formy i kształty.Przy pierwszym zetknięciu wypełniony przyciskami, panelami wyboru oraz informacyjnymi interfejs CodedColor PhotoStudio 5.8 przytłacza. Wystarczy jednak kilkanaście minut, by sprawnie się między nimi poruszać. Przydatne są karty, umożliwiające otwarcie wielu plików i albumów jednocześnie, na uwagę zasługuje rozbudowany zestaw narzędzi edycyjnych.

Oprócz modułów korekcji ekspozycji i kolorów użytkownik CodedColor PhotoStudio 5.8 może skorzystać z palety narzędzi do zaznaczania i malarskich. Program obsługuje warstwy, potrafi eksportować zdjęcia do formatu PDF, przesyłać fotografie przez Skype oraz generować panoramy.

FotoTime FotoAlbum 6 Pro

Widok miniatur w FotoAlbum. Za pomocą panelu z prawej strony oraz przycisków u góry ekranu dodasz oceny, słowa kluczowe oraz komentarze.Kliknij, aby powiększyćWidok miniatur w FotoAlbum. Za pomocą panelu z prawej strony oraz przycisków u góry ekranu dodasz oceny, słowa kluczowe oraz komentarze.Na pochwałę zasługuje logicznie uporządkowany interfejs FotoTime FotoAlbum 6. Pasek boczny (My Photo) to centrum katalogowania. Za jego pomocą przyporządkujesz zdjęcia do albumów, przefiltrujesz listę plików według dat, ocen, słów kluczowych oraz miejsc, w których zostały one wykonane. Albumy zdjęć możesz generować automatycznie na podstawie zdefiniowanych wcześniej kryteriów. Do dyspozycji użytkownika są też funkcje wyszukiwania duplikatów, przetwarzania zdjęć w trybie wsadowym oraz eksport metadanych do pliku w formacie CSV.

FotoTime FotoAlbum 6 umożliwia import zdjęć z pamięci przenośnych, skanerów i aparatów cyfrowych przy użyciu sterownika TWAIN lub WIA. Synchronizuje dane z iPodami. Wersja FotoTime FotoAlbum 6 Pro ma dodatkowo opcje tworzenia pokazów slajdów w formie wideo lub aplikacji dla Windows oraz płyt CD ze zdjęciami.

Katalogowanie idealne

Idealny program do katalogowania zdjęć powinien być prosty w obsłudze z intuicyjnym menu oraz przyciskami nawigacyjnymi. Za wzór mogą posłużyć interfejsy Picasy oraz ACDSee Photo Managera. Mniej wprawne osoby docenią interfejs Corel PaintShop Photo. Wyraźne, dobrze opisane, przyciski w sprawiają, że praca z tą aplikacją jest bardzo prosta.

Bardzo ważnym elementem każdego programu jest płynne przewijanie miniatur oraz błyskawiczne wyświetlanie kolejnych ujęć. Nieodzowna szybka i rozbudowana wyszukiwarka oraz możliwość filtrowania i sortowania kolekcji. Tu prym wiodą ACDSee Photo Manager, Zoner Photo Studio, Expression Media 2 oraz Portfolio.

W programach do katalogowania i prezentacji zdjęć zastosowanie mają funkcje edycyjne. Często trzeba szybko skadrować fotografię, skorygować ekspozycję i kolor, usunąć efekt czerwonych oczu czy nałożyć dodatkowe filtry. Przydają się też funkcje dodatkowe, na przykład możliwość przesyłania plików pocztą elektroniczną, wysyłania na serwer FTP bądź integracja z serwisami społecznościowymi. W tych zadaniach sprawdzą się programy ACDSee Photo Manager, Corel PaintShop Photo oraz Galeria fotografii Windows Live.

19 komentarze

Dodaj komentarz

sss

07-04-2013 19:52

http://www.facebook.com/pages/Dietetyczka-mgr-Izabela-Bialik-Grudzi%C4%85dz/315859765184099?ref=tn_tnmn

fafik

28-09-2011 17:25

Jak dla mnie zajebisty jest www.e-dtp.com

~q-ku

01-09-2010 09:04

Total Commander bardzo ładnie działa i wystarcza

~phi

30-08-2010 15:44

@Gość - Windows Live można sobie wsadzić.... Picasa jest znacznie lepsza - ba, obsługuje wielodostęp, gdy użytkownicy sensownie z niej korzystają, bo zdjęcia można wsadzić na zasób NAS i pliki picasa.ini dają to, że wszyscy widzą tak samo wybrane przez nich zdjęcia.

~Gosć

30-08-2010 11:57

Tak wystarcza aktualny Total Commander ew. uzupełniony przez wybrane fragmenty pakietu TCUP obenie 5.1. Dla majacych zainstalowany lokalnie Windows Live, też sprawne robienie wielokryterialnych galerii z prezentacjami i korektami jest drobiazgiem.

~Krzyshek

29-08-2010 11:40

Ja tam nadal używam niezawodnego Total Commandera i kataloguje wszystko sam :)

~zdzisiek

28-08-2010 13:57

A gdzie gwenview? Ah, zapomniałbym to test programów na tego no..łindołsa czy jak mu tam.

~Gość

28-08-2010 11:59

A gdzie jest iPhoto? W redakcji sama amatorszczyzna.

~Max

28-08-2010 09:37

O iPhoto rowniez nie wspomniano. Czyzby dyskryminacja zwolennikow nadgryzionych jablek...?

~Stefan

27-08-2010 10:12

A f-spot, digikam, bibble to krowa zjadła? Beznadziejny, zupełnie niemiarodajny test.

~Edi

27-08-2010 00:53

Szkoda, że pominięto iPhoto.

~foto

26-08-2010 22:54

Zabrakło oceny dobrych darmowych programów: XnView i Faststone viewer

~arek

26-08-2010 22:05

Przez kilka lat uzywalem ACDSee. Znam tez kilka innych w tym Picase. Dwa lata temu przesiadlem sie na FastStone Image Viewer. Jest szybki, rewelacyjnie wyswietla zdjecia (skaluje i ostrzy na podgladzie), super podreczna edycja zdjec, super batch do edycji/skalowania/obrobki wielu zdjec jednoczesnie, mnostwo innych funkcji. W dodatku to freeware. Nie rozumiem dlaczego nie znalazl sie w tym tescie, wiem ze dostal 5 gwiazdek wg redaktorow CNET, bo tam go znalazlem.

~AV

26-08-2010 20:46

Ja używam Total Commandera do katalogowania zdjęć ;]

~sb

26-08-2010 20:03

Właśnie, gdzie digiKam. A co gorsza, dlaczego przy opisach programów nie ma ani linku do strony programu, ani tym bardziej ceny. Wiem, że cenę mogę znaleźć w zestawieniu, ale chyba warto umieszczać tę informację również w artykule.

~piotrek

26-08-2010 18:59

Ja ręcznie kataloguję zdjęcia w osobnych folderach, nadając im schematyczne nazwy zawierające datę i krótki opis. Sposób prosty i trywialny. Wiem gdzie są moje zdjęcia, łatwo zrobić backup, wiem, że nikt ich nie ruszy (zmieniając im przy okazji np. znaczniki czasowe) ani nie zedytuje.

~grafmarr

26-08-2010 18:43

Brak w zestawieniu Adobe Lightroom i Apple Aperture świadczy o tym, że w artykule mówi się o amatorskim katalogowaniu i obróbce zdjęć, czego wyraźnie nie zaznaczono.

~Mike

26-08-2010 18:40

A tam digiKam, gdzie Lightroom?!

~kayo

26-08-2010 18:24

A gdzie digiKam?