Tablice interaktywne - zamiast tablicy i kredy

Za pomocą tablic interaktywnych informacje mogą być przekazywane w dużo ciekawszy sposób, niż w przypadku tradycyjnych. Pozwalają bowiem posługiwać się filmami, zdjęciami czy multimedialnymi aplikacjami. Sprawdzamy, jak urządzenia te działają w praktyce i czy są łatwe w instalacji i obsłudze.

Tablica interaktywna działa jak dotykowy ekran, na którym nauczyciele i uczniowie mogą pracować jak na zwykłej tablicy, korzystając przy tym z multimedialnych materiałów oraz komputera.

Nauczyciel lub uczeń, pracując na tablicy interaktywnej, może pisać, podkreślać i zaznaczać uwagi na dowolnej aplikacji, zdjęciu, grafice, filmie itd.

Zobacz również:

Dzięki temu lekcje stają się ciekawsze, a przekaz bardziej zrozumiały.

Pisząc po tablicy interaktywnej, nie "pozostawiamy" na niej tuszu z pisaka, gdyż "ślad" markera wyświetlany jest cyfrowo, podobnie jak w programach graficznych.

Pozycjonowanie dotyku

Większość z oferowanych tablic interaktywnych pracuje w jednej z trzech technologii: podczerwieni i ultradźwięków (lub samej podczerwieni), analogowej rezystancyjnej (zwanej dotykową) lub elektromagnetycznej.

InterWrite Dualboard  to jedna z pierwszych tablic pozwalających na jednoczesną pracę dwóch uczniów. Co istotne, mogą oni pracować niezależnie na całej powierzchni tablicy lub na wydzielonych obszarach.Kliknij, aby powiększyćInterWrite Dualboard to jedna z pierwszych tablic pozwalających na jednoczesną pracę dwóch uczniów. Co istotne, mogą oni pracować niezależnie na całej powierzchni tablicy lub na wydzielonych obszarach.Technologia podczerwieni polega na tym, że dokładne położenie kursora obliczane jest za pomocą czujników podczerwieni, znajdujących się na bokach tablicy, na podstawie informacji o każdym przecięciu wiązek podczerwieni. Dzięki temu użytkownik może pisać lub rysować po tablicy palcem, pisakiem, rysikiem czy urządzeniem wskazującym itp. Dokładność pracy takich tablic zależy od liczby umieszczonych czujników, optymalne są pod tym względem modele, które mają czujniki montowane w czterech bokach ramy.

Tablice tego typu nie są tak szybkie i precyzyjne, jak elektromagnetyczne, co zauważysz, gdy zechcesz np. precyzyjnie zaznaczać niewielkie elementy czy zmieniać szerokość okna, chwytając jego brzeg. Do pisania i korzystania z multimediów ta czułość i szybkość pracy jednak w zupełności wystarczają. Ważne, by używać narzędzi o końcówce nie cieńszej niż 3 mm - dołączone pisaki i wskaźnik nadają się do tego doskonale.

StarBoard FXTRIO-77S - tablica ta pozwala na jednoczesną pracę trzech uczniów. Obszar tablicy jest wówczas dzielony na trzy części, każda z nich działa niezależnie, możemy do niej przypisać np. inny kolor pióra.Kliknij, aby powiększyćStarBoard FXTRIO-77S - tablica ta pozwala na jednoczesną pracę trzech uczniów. Obszar tablicy jest wówczas dzielony na trzy części, każda z nich działa niezależnie, możemy do niej przypisać np. inny kolor pióra. Technologia dotykowa oparta jest na wykorzystaniu dwóch warstw materiału, które stykają się w miejscu mechanicznego nacisku. System analizuje wówczas zmiany oporności i na tej podstawie lokalizuje wskaźnik. Na tablicy można pracować, posługując się palcem, dołączanymi pisakami lub wskaźnikami. Dlatego kilka osób może z niej korzystać jednocześnie, nie czekając na przekazanie elektronicznego pióra. Powierzchnia tego typu tablicy nie jest tak odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak modele wykorzystujące czujniki podczerwieni, jednak bardziej odporna na niekorzystne warunki w sali, np. światło padające na tablicę, które w bardzo niesprzyjających okolicznościach mogą oślepić czujniki podczerwieni.

Technologia elektromagnetyczna wykorzystuje wbudowaną pod powierzchnią tablicy siatkę, połączoną z kontrolerami indukcji dla osi X i Y. Zbliżenie pisaka elektronicznego do powierzchni tablicy wzbudza indukcję elektromagnetyczną na konkretnych "drucikach" siatki i pojawienie się prądu w kontrolerach. Na tej podstawie określane są współrzędne położenia wskaźnika na tablicy.

Zaletą tej technologii jest możliwość pracy na tablicy bez konieczności dotykania jej powierzchni (do ok. 1 cm od powierzchni tablicy), co może symulować np. ruchy kursora wskazujące dotarcie do określonej opcji bez konieczności dotykania powierzchni tablicy. Przypadkowe dotknięcie tablicy ręką czy innym przedmiotem nie powoduje przesunięcia wskaźnika, jak ma to miejsce w technologii dotykowej czy też pozycjonowania w podczerwieni. Niestety musimy uważać, aby nie zgubić dołączonego pisaka i pamiętać o jego ładowaniu.

Dodatki

TECHNOLOGIA POZYCJONOWANIA WSKAŹNIKAKliknij, aby powiększyćTECHNOLOGIA POZYCJONOWANIA WSKAŹNIKAWiększość tablic możemy podłączyć do komputerowego gniazda USB. Wymagają one zainstalowania w systemie specjalnego sterownika, dlatego przed podłączeniem tablicy zalecane jest w pierwszej kolejności zainstalowanie dołączanego oprogramowania. To ono głównie jest odpowiedzialne za możliwości tablicy. Mogą z niego korzystać uczniowie i nauczyciele - zarówno w szkole, jak i w domu - bez dodatkowych opłat.

W zależności od modelu tablice mają też dodatkowe przyciski, z reguły umieszczone po bokach ekranu, za pomocą których możemy wywoływać najczęściej używane funkcje oprogramowania lub np. proces kalibracji. Do tablic Qomo producent dodaje trzy pisaki i gumkę, które w rzeczywistości są plastikową atrapą. Pisaki mają nasadki o różnych kolorach i pozwalają na szybką zmianę koloru cyfrowego atramentu. W rzeczywistości odpowiednie czujniki zamontowane są w specjalnych wgłębieniach na pisaki, dlatego ważne jest, abyśmy każdy pisak odkładali na swoje miejsce i używali ich pojedynczo. Tablice elektromagnetyczne standardowo wyposażone są w dwa bezprzewodowe pisaki, z przyciskami symulującymi naciśnięcie prawego i lewego klawisza myszy.