Najlepsze witryny edukacyjne

Serwisy edukacyjne w Internecie to nie tylko strony z gotowymi omówieniami lektur, wypracowaniami i ściągami. To przede wszystkim niesamowite źródło materiałów multimedialnych, scenariuszy lekcji i bezpłatnych publikacji.

Tworząc poniższe zestawienie, postanowiliśmy udowodnić, że Internet to nie tylko źródło gotowców dla uczniów piszących wypracowania na zasadzie "kopiuj - wklej".

W Sieci nie brak serwisów, które stawiają na otwartą, interaktywną edukację.

Począwszy od wykładów udostępnianych przez najlepsze światowe uczelnie, po witryny projektów badawczych i słowniki internetowe - ze wszystkich ich zasobów można korzystać bezpłatnie, szczególnie do celów edukacyjnych.

Zobacz również:

Dzięki Serwisom Edukacyjnym można wesprzeć w nauce słabszych uczniów, jak również zainspirować do poszerzania horyzontów także tych najlepszych. Wystarczy tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Serwisy polskie

E-zadania

Informacje: www.e-zadania.pl

Kategoria: zadania z matematyki

Rodzaj materiałów: zadania i testy dla uczniów

Kliknij, aby powiększyćW odróżnieniu od licznych serwisów ze ściągami i brykami, E-zadania to witryna skierowana w pierwszej kolejności do nauczycieli matematyki uczących w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach. Mogą oni zarejestrować konto, za pośrednictwem którego będą mogli przygotowywać zdalne zestawy ćwiczeń i zadań dla uczniów, aby lepiej zapoznać ich z wybranym materiałem.

To także ciekawe narzędzie dla rodziców, którzy mogą w ten sposób zadać dziecku wirtualne korepetycje. Archiwum zadań uzupełnia obszerna galeria filmów wideo, na których lektor przystępnie tłumaczy, jak rozwiązać dany problem. Co ważne, korzystanie z zasobów serwisu jest bezpłatne.

Łyk Wiedzy

Informacje: www.lykwiedzy.pl

Kategoria: omówienia lektur i zagadnień

Rodzaj materiałów: audycje dźwiękowe

Kliknij, aby powiększyćŁyk Wiedzy to serwis z opracowaniami skierowany do uczniów, wyróżniający się typem prezentowanych materiałów. Zamiast filmów wideo autorzy udostępniają pliki audio, które można skopiować do odtwarzacza multimedialnego lub telefonu komórkowego i odsłuchać np. w drodze do szkoły.

W serwisie dostępne są materiały z języka polskiego, matematyki, historii, geografii i biologii, z czego dominują te poświęcone przedmiotom humanistycznym. Ponadto do każdego omówienia udostępniono do pobrania dokument PDF z najważniejszymi informacjami.

Polska Biblioteka Internetowa

Informacje: www.pbi.edu.pl

Kategoria: wirtualna biblioteka

Rodzaj materiałów: archiwalne wydania książek

Kliknij, aby powiększyćUruchomieniu w 2002 r. Polskiej Biblioteki Internetowej towarzyszyły spore kontrowersje. Wystarczy przypomnieć, że na początku jej zasoby obejmowały tylko ponad 100 pozycji. Projektu jednak nie zarzucono, dzięki czemu do dzisiaj udało się zgromadzić 32 tys. publikacji dostępnych online. Obecnie prace nad jej rozwojem prowadzi Biblioteka Narodowa.

Polska Biblioteka Internetowa stanowi archiwum dawnych publikacji w języku polskim, często jeszcze z XIX wieku. Książki prezentowane są w dwóch postaciach: zeskanowanych stron (dotyczy to z reguły starszych wydań) lub w formie czystego tekstu. Przy każdej pozycji wyświetlana jest także informacja biblioteczna. Dostępna jest również wyszukiwarka, za pomocą której można szybko przeszukać treść publikacji.