Cywilizacja 5 - recenzja

Cywilizacja 5 to gra, na którą wszyscy miłośnicy strategii czekali od dawna. Dziel, rządź, zdobywaj, prowadź intrygi - w nowej edycji kultowej produkcji Sida Meiera wszystko to jest jeszcze lepsze i bardziej dopracowane.

Kliknij, aby powiększyćGdy recenzencki egzemplarz Cywilizacji 5 wreszcie przyszedł do redakcji rozpętało się prawdziwe piekło. Po dłuższej batalii wyrwałem pudełko z gardła samemu naczelnemu i czym prędzej czmychnąłem do domu zagłębić się w tajniki kolejnej części gry wszech czasów (nawet nie próbujcie podejmować ze mną w polemikę - jestem głuchy na argumenty).

Zmiana na tronie

Historia Cywilizacji zaczęła się blisko 20 lat temu, kiedy Sid Meier i jego firma Microprose wydali pierwszą część w 1991 roku. Idea była prosta jak konstrukcja cepa. Na losowo wygenerowanej mapie, zbliżonej w proporcjach do Ziemi, zaczynaliśmy z zalążkiem nowej cywilizacji - osadnikiem, który miał założyć pierwsze miasto, oraz wojownikiem. Od tego momentu wydarzenia nabierały tempa (o ile można tak powiedzieć w odniesieniu do strategii turowej).

Naszym zadaniem była dalsza ekspansja - zakładanie kolejnych osad, podbój i rozwijanie technologii. Akcję w każdej części tradycyjnie rozpoczynamy w roku 4000 p. n. e., a kończym nieco ponad 6000 lat później. Nietrudno zatem zgadnąć, że przez tak długi czas nie możemy biegać z maczugami. Naukowcy przez cały czas główkują nad nowinkami technologicznymi, które pozwolą budować drogi, nowocześniejsze rodzaje jednostek, a ostatecznie wysłać rakietę w kosmos.

Kliknij, aby powiększyćPo pięciu latach od ostatniej edycji Cywilizacji nadszedł wreszcie czas na kontynuację. Zasady opisane powyżej, nie zmieniły się ani o jotę, ale gra jaką dostaliśmy do rąk to prawdziwa rewolucja. Nienaruszone zostały właściwie tylko główne zasady - niemal wszystko inne jest zupełnie nowe. Nowy król chcąc zdetronizować starego budzi prawdziwe poruszenie wśród fanów. Czy jest lepszy od poprzedniego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

13 komentarze

Dodaj swój

~Pit

12-12-2010 14:51

A ja nie mogę jej odpalić!!!! czy w to się gra tylko online? cały czas łączy mnie przez ten steam? o co chodzi?

~jajko

05-12-2010 23:36

zupelnie inna gra!!!!!! dostalam Civ 5 na urodziny, bo jest to jedyna gra w ktora gralam od nr1, i nigdy mi sie nie zndudzila. niestety rozczarowala mnie:( zbyt wolna akcja, nastawienie zbyt na wojne... ciezko skapowac sie na poczatku jak wlasciwie w nia grac, jak wymieniac sie wynalazkami, jak jak jak... glupio mi jedynie, ze osoba od ktorej ja dostalam, sie wykosztowala, a civ5 jest po prostu slaba. ZOSTAJE PRZY CIV 4 beyond the sword!

Alutka

27-11-2010 21:33

Jeśli chcecie porozmawiać o grach, to zapraszam na FIDG do działu Gry: http://forum.idg.pl/gry-f164.html

~max

27-11-2010 14:48

Mam. Kupiłem. Biłem się z myślą o zakupie miesiąc czasu ponieważ gra jest w cenie 130 zł. Źle wydana kasa. Sid ewidentnie odcina kupony od swoje przeszłości. Chyba dziadek zaczyna przeczuwać, ze jego produkty stają się kolejnymi odgrzewanymi kotletami i dlatego w C5 uprościł interfejs, dodał kilka wodotrysków graficznych i wcisnął nam nową Cywilizację adresowaną raczej do gimnazjalistów celem wyhodowania kolejnego pokolenia fanów Meiera. Starzy wyjadacze pamiętający Civ 1 na to się nabrać nie dadzą, a co gorsza odczują żal, że kolejna Cywilizacja jest krokiem wstecz względem poprzednich edycji gier. Mi osobiście najbardziej przeszkadza mocno uproszczony i mało intuicyjny interfejs oraz niesamowite spłaszczenie idei gry. Niby rozwój miast oparty jest na podobnych mechanizmach co w poprzednich wersjach gry, ale w Civ5 wybitnie wszystko sprowadza się do roli "kliknij i poczekaj". Szkoda kasy na grę - nie polecam zakupu z takie pieniądze. Gra warta max 30 zł i w zasadzie kupuje się produkt z nowym interfejsem.

~`maciej

17-11-2010 07:05

Moim zdaniem tylko dla osób, które wcześniej nie miały doczynienia z tym tytułem. Masa błędów i w zasadzie żadnego przełomu w stosunku do 4.

~Eremita

27-10-2010 16:47

Rozczarowałem się. To raczej powrót do trójki, niż dalszy rozwój. Do czwórki się nie umywa.

~Gość

05-10-2010 08:42

@muad: Mass Effect 2 w momencie premiery też kosztował ok 130zł. Poczekaj 6-10 miesięcy i kupisz sobie Civ5 za 30-50zł. Zresztą taka cena i tak jest w normie jak na premierę - porównaj do 190zł za Starcraft''a 2 czy grubo ponad 200zł za gry konsolowe.

~muad

27-09-2010 13:01

130 to strasznie dużo, ja rok temu kupiłem civ 4 komplet z dwoma dodatkami za 40 zł. Zanim mi sie 4 znudzi to 5 będzie w korzystniejszej cenie i wówczas kupię. Dlaczego taki Mass Efect 2 kosztuje tylko 20 zł a civ 5 kilkaset procent więcej? Gdy gra kosztuje 20 zł to nawet bym nie pomyślał o sciągnięciu jej z neta. Gdy ja kupuje grę kosztujacą 20 zł (tanią) to wówczas zawsze dodatkowo kupuje inne tytuły - bo skoro już płące 10 zł za przesyłkę to co mi tam....

~nick

22-09-2010 19:50

130 zeta? za dużo... poczekam aż stanieje do 80-u

~kondor

22-09-2010 09:46

Spokojna głowa, Polską wersję gry wyda nam nasza "ukochana" Cenega. Zresztą grę już można zamówić - w sklepie cenegi jest za 130 zł + przesyłka (premiera za 2 dni) Sama gra miodzio lux i na pewno siew nią zaopatrzę ale nie teraz bo w tej chwili męczę StarCrafta 2 i Final Fantasy 14.

~kondor

22-09-2010 09:44

Spokojna głowa, Polską wersję gry wyda nam nasza "ukochana" Cenega. Zresztą grę już można zamówić - w sklepie cenegi jest za 130 zł + przesyłka (premiera za 2 dni)

~EUfan

22-09-2010 08:01

Zbyt sztucznie to wygląda. Zostanę przy Europie Universalis 2.

~NIK

22-09-2010 06:58

A największa wada to ta, że interfejs gry nie został spolszczony!