Jak ukryć i zaszyfrować pliki

Nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi ani umiejętności, aby zaszyfrować pliki lub całe partycje. Wystarczy na to pięć minut wolnego czasu i bezpłatny program TrueCrypt.

TrueCrypt to rozwijany na zasadach open source bezpłatny program do szyfrowania danych. W przeciwieństwie do wielu podobnych aplikacji, może korzystać z niego nawet laik.

A warto, ponieważ możliwości TrueCrypt są ogromne. Dzięki temu programowi możesz między innymi zaszyfrować pliki, przez tworzenie ukrytych zaszyfrowanych dysków, czy zaszyfrować cały system operacyjny.

Zobacz również:

Jak stworzyć zaszyfrowany kontener

(Rys.1)Kliknij, aby powiększyć(Rys.1)

(Rys.2)Kliknij, aby powiększyć(Rys.2)

(Rys.3)Kliknij, aby powiększyć(Rys.3)

(Rys.4)Kliknij, aby powiększyć(Rys.4)

(Rys.5)Kliknij, aby powiększyć(Rys.5)

TrueCrypt idealnie nadaje się do bieżącej ochrony ważnych danych. Zamiast szyfrować po kolei każdy plik, dodając je do archiwum, wygodniej jest utworzyć wirtualny twardy dysk, na którym będziesz je. Będzie on widoczny w systemie jako nowa partycja, chociaż naprawdę cała jego zawartość zostanie zapisana w jednym pliku. Jest to tzw. kontener.

Takie rozwiązanie ma ogromne zalety. Po pierwsze, jest wygodne - nie musisz ręcznie uaktualniać zaszyfrowanego archiwum. Po drugie, nikt nie dowie się, jakie dane są zawarte w kontenerze.

Uruchom program TrueCrypt i wybierz z głównego okna opcję Create volume. (Rys.1) Następnie zaznacz w kreatorze pozycję Create an encrypted file container, a następnie Standard TrueCrypt volume. Teraz musisz utworzyć na dysku plik, który posłuży za kontener - nazwijmy go roboczo truecrypt.tc. Może to być jednak dowolny inny plik, np. obraz o rozszerzeniu png, który nie będzie się tak rzucał w oczy (jeżeli wskażesz już istniejący plik, zostanie on nadpisany).

Kolejny krok polega na tym aby wybrać metodę jak zaszyfrować pliki. Dostępne są różne algorytmy szyfrowania danych i hashowania haseł. Do domowych zastosowań wystarczą domyślne ustawienia (Rys.2). Na koniec pozostało tylko określenie rozmiaru kontenera (Rys.3) oraz ustalenie hasła (zalecane jest hasło składające się z cyfr oraz liter różnej wielkości, nie krótsze niż kilkanaście znaków).

Jeżeli boisz się, że ktoś odgadnie twoje hasło, możesz zastosować tzw. plik klucz - jest to wskazany plik na dysku, który musi być, aby dało się otworzyć kontener. Może to być dokument, plik MP3 lub zdjęcie (Rys.4). Jest to jednak pewne ryzyko: jeżeli go zgubisz lub plik zostanie zmodyfikowany, stracisz dostęp do swoich danych. Nowy kontener trzeba jeszcze sformatować (FAT lub NFTS) i gotowe (Rys.5).

Wróć teraz do głównego okna programu i wybierz opcję Select File, a następnie wskaż plik z nowo utworzonym kontenerem. Aby otworzyć wybrany kontener, wybierz z listy wolną literę dysku i kliknij przycisk Mount u dołu okna. Po podaniu hasła zaszyfrowane archiwum pojawi się w systemie jako nowy dysk twardy. Każdy plik, który na niego skopiujesz, zostanie zaszyfrowany. Aby go odłączyć, kliknij opcję Dismount (Rys.6).