Domowe studio filmowe

Nagranie filmu kamerą to dopiero część pracy. Materiał trzeba zgrać, zmontować, dodać efekty i napisy oraz zapisać. Zobacz, jak to zrobić za pomocą programu Sony Vegas.

Małe, amatorskie kamery wideo są obecnie dostępne dla każdego. Nie dziwi nas już widok ojca filmującego swoje dzieci podczas wycieczki rowerowej czy grupa znajomych z kamerą na plażowej imprezie. Po powrocie z urlopu warto zorganizować spotkanie, na którym wspólnie przejrzymy sfilmowane materiały.

Oglądanie czterogodzinnego filmu z wycieczki niewielu osobom sprawia przyjemność. W tym poradniku opiszemy, jak szybko i przyjemnie zamienić nudne wideo na dynamiczny i ciekawy film wakacyjny. Skorzystamy z oprogramowania Sony Vegas Pro 9.0. To rozbudowane, a zarazem proste w użyciu narzędzie do nieliniowej edycji wideo. Testowa wersja 30-dniowa jest dostępna bezpłatnie na stronie producenta.

Zobacz również:

1. Kopiowanie materiałów wideo na komputer

Rys 1Kliknij, aby powiększyćRys 1

Rys 2Kliknij, aby powiększyćRys 2

Kamerę z wbudowanym twardym dyskiem wystarczy podłączyć za pośrednictwem USB i skopiować pliki do wybranej lokalizacji na dysku komputera. Podobnie wygląda cały proces w wypadku modeli rejestrujących filmy na kartach pamięci. Sprawa komplikuje się nieco bardziej, gdy kamera nagrywa materiał wideo na kasety.

1. Aby przegrać zawartość taśmy na dysk, podłącz kamerę do komputera kablem Fire-Wire i włącz ją w tryb VCR. Następnie uruchom wcześniej zainstalowany program Sony Vegas Pro 9.0. Z menu File wybierz polecenie Capture video . Pojawi się okno z możliwością wyboru typu kamery {Rys 1}. Wybierz DV i zatwierdź wybór.

2. Następnie wpisz dowolną nazwę kopiowanego materiału i kliknij OK {Rys 2}. Domyślnie pliki wideo są zapisywanie w podfolderze Sony Vegas, znajdującym się w folderze Moje dokumenty. Oczywiście można to zmienić, ale proponujemy pozostawić to ustawienie bez modyfikacji. Teraz wystarczy nacisnąć Play w kamerze oraz kliknąć przycisk Capture Tape w Sony Vegas. W czasie kopiowania wideo lepiej nie korzystać z komputera. Każda czynność może bowiem wpłynąć na przebieg zgrywania i doprowadzić do utraty pojedynczych klatek wideo.

2. Edycja wideo na osi czasu

Rys 3Kliknij, aby powiększyćRys 3 1. Po skopiowaniu plików na dysk zamknij okno Sony Video Capture. Na karcie Project Media znajdują się wszystkie pliki związane z projektem, nad którym obecnie pracujesz. Zauważyłeś pewnie, że materiał wideo, który skopiowałeś z kamery, został automatycznie podzielony na klipy. To rozwiązanie znacznie ułatwia późniejszą pracę. Spośród klipów wybierz dwa i przeciągnij je na Oś czasu {Rys 3}.

2. Korzystając z myszy i suwaka, możesz przeglądać swoje wideo. Postaraj się wybrać najlepsze fragmenty materiału. Pozostałe możesz łatwo usunąć. Przeciągnij suwak w miejsce, gdzie chcesz zrobić pierwsze cięcie, i naciśnij klawisz [S]. Następnie przesuń suwak na osi czasu w miejsce, w którym chcesz zakończyć cięcie, i ponownie naciśnij [S]. Niepotrzebny fragment możesz usunąć klawiszem [Delete]. Rozcięte klipy złączysz, ustawiając je obok siebie. Pamiętaj, że usuwanie fragmentów wideo na osi czasu nie powoduje usunięcia ich z pliku źródłowego.

3. Podstawowa korekcja kolorów

Rys 4Kliknij, aby powiększyćRys 4 Amatorskie filmy rejestrowane są zwykle w zmiennym oświetleniu. Część materiałów kręcona jest w pomieszczeniach, w świetle sztucznym, a część w plenerze, w naturalnym. Narzędziem do podstawowej korekcji kolorów możesz nieco zatrzeć drażniące oko różnice między poszczególnymi ujęciami.

1. Otwórz kartę Video FX . Następnie z listy efektów wybierz Color Corrector {Rys 4}. Do dyspozycji masz kilka gotowych szablonów korekcji barw. Możesz także sam wybrać konfigurację najodpowiedniejszą do swoich materiałów.

2. Aby dodać efekt do filmu, wystarczy przeciągnąć go na wybrany klip na osi czasu. Oprócz opcji Color Corrector do wyboru masz także kilkanaście innych efektów, które urozmaicą twój film. Przetestuj je i wybierz te, które są ci potrzebne. Uważaj jednak, aby nie przesadzić.