Jak usunąć datę ze zdjęcia

Zobacz, jak usunąć datę ze zdjęcia wykonanego cyfrowym aparatem fotograficznym. Przedstawiamy kilka sposobów na usunięcie daty.

Informacje o dacie wykonania fotografii są bardzo niepożądanym elementem każdego zdjęcia. Co więcej, nie istnieje żadne uzasadnienie, dla którego data i czas zrobienia zdjęcia powinny być w nim wyeksponowane - informacje te i tak są zapisywane w tzw. metadanych EXIF.

Jak zatem usunąć datę ze zdjęcia? Jest na to kilka sposobów.

1. Kadrowanie

Data widoczna jest w jednym z rogów zdjęcia cyfrowego. Łatwo więc ją usunąć kadrując obraz, czyli przycinając go.

Zobacz również:

Przykładowo, jeśli skorzystasz z bezpłatnej aplikacji IrfanView 4.27 (przeglądarka grafiki i prosty fotoedytor w jednym), wykadrujesz dowolne zdjęcie wciskając kombinację klawiszy Ctrl + A (zaznaczenie całego obrazka) i umieszczając kursor nad jego krawędzią (kursor zmieni się w strzałkę symbolizującą możliwość przesunięcia krawędzi). Wciśnij lewy klawisz myszki, przeciągnij krawędź w żądane miejsce i wciśnij skrót Ctrl + Y.

2. Klonowanie

...czyli zastąpienie fragmentu zdjęcia, w którym widnieje data, pikselami z innej części fotografii. Popularne aplikacje do fotoretuszu, takie jak Corel Paint Shop Pro, Photoshop czy bezpłatny GIMP, wyposażone są w narzędzia klonowania.

Wystarczy wybrać opcję Clone Tool, wcisnąć i przytrzymać stosowny przycisk na klawiaturze (jeśli używamy GIMP-a, jest to Ctrl, w Photoshopie - Alt). Teraz najeżdżamy kursorem myszy na wybrany fragment zdjęcia, to znaczy ten, który ma zastąpić elementy niepożądane, klikamy myszą by skopiować piksele, puszczamy przycisk klawiatury i zamalowujemy datę.

Oczywiście, piksele klonowane nie mogą pochodzić z dowolnej części zdjęcia, jeśli chcemy, by zachowało ono naturalny wygląd. Kopiowane i zastępowane fragmenty zdjęcia powinny charakteryzować się jak najbardziej zbliżoną kolorystyką.

10 komentarze

Dodaj komentarz

ojioj

09-04-2013 16:31

Co za debile się tu wypowiadają, ktoś pyta i wszyscy co nie znają odpowiedzi wymądrzają się. Nie znasz odpowiedzi , nie pisz nic

wp

12-05-2012 12:23

czy data jest dobra czy nie to rzecz względna; ale co, jeśli była błędnie ustawiona!?

~Ziutek

26-10-2010 18:25

Ha ha... Data niepożądana? A jak inaczej przenieść tą informację z EXIF na odbitkę papierową?

~foto

26-10-2010 18:22

Chyba częściej potrzeba wstawić datę na zdjęcie, niż ją usuwać.

~mars12

26-10-2010 18:11

"Informacje o dacie wykonania fotografii są bardzo niepożądanym elementem każdego zdjęcia." Cóż za niefortunne stwierdzenie. W wielu przypadkach data wykonania zdjęcia jest istotniejsza od samego zdjęcia. Warto jednak wiedzieć jak usunąć datownik ze zdjęcia, gdy psuje on efekt. Przydała by się też informacja o czynności odwrotnej - jak na zdjecie wstawić datę z metadanych Exif. Świetnie spisuje się tu przeglądarka zdjęć FastStone Image Viewer. Pozwala wstawiać nie tylko datę, ale wszystkie informacje z Exif, dowolny tekst, znaki wodne i to hurtowo dla wybranych zdjęć.

~Gość

26-10-2010 15:54

Warto poczytać: [[file:///tmp/hidden_data_in_jpeg_files.html]]

~Zolmar

26-10-2010 13:02

Zakryć palcem?

~jaja

26-10-2010 10:09

Najszybciej można wyciąć nożyczkami.

~EMILjo

25-10-2010 22:28

A może wystarczy wyłączyć opcję w aparacie? ;)

PeeSZ

08-09-2011 16:00

ależ błyskotliwe;/ czasem data jest potrzebna, ale np. jeśli chce się wywołać zdjęcie i oprawić w ramke... niefajnie to wygląda.