Porada: jak bezpiecznie pobierać pliki za pomocą sieci p2p?

Sieci P2P używają miliony internautów. Robią to jednak często nieodpowiedzialnie, pobierając zawirusowane wersje plików, nielegalne kopie filmów. Aby uniknąć w przyszłości niemiłych konsekwencji, warto już teraz wiedzieć, jak bezpiecznie z niej korzystać.

Na wstępie warto zaznaczyć, że jeżeli sieci P2P są dla ciebie źródłem oprogramowania, zawsze lepiej poszukać w Internecie bezpłatnych odpowiedników pobieranych aplikacji. Tworzone przez społeczności programistów programy, takie jak pakiet biurowy Open Office, edytor grafiki Gimp czy system operacyjny Ubuntu, stanowią dowód na to, że nawet dla najlepszego komercyjnego oprogramowania da się znaleźć open source'owy zamiennik.

Podobnie jest w przypadku multimediów, gdyż coraz więcej muzyki jest publikowane na licencjach dopuszczających legalne pobieranie plików na dysk. Istnieją też oficjalne witryny pozwalające na legalne obejrzenie utworów objętych prawami autorskimi, np. strona serialu South Park czy internetowe stacje radiowe z legalną muzyką.

Zobacz również:

Podstawowe zabezpieczenia

Popularna usługa Tor nie zapewnia, wbrew pozorom, anonimowości podczas korzystania z zasobów Sieci. P2P.Kliknij, aby powiększyćPopularna usługa Tor nie zapewnia, wbrew pozorom, anonimowości podczas korzystania z zasobów Sieci. P2P. Zanim przejdziemy do poprawy bezpieczeństwa komputera z oprogramowaniem P2P, warto upewnić się, że nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za cudze działania. Na domowym komputerze z programów P2P mogą korzystać również dzieci, współmałżonek czy znajomy, dlatego warto ograniczyć innym użytkownikom możliwość instalacji nowych aplikacji. Upewnij się także, że nikt nie korzysta z twojego łącza internetowego. Sprawdź, czy twój punkt dostępowy jest zabezpieczony hasłem i ma włączone szyfrowanie WPA2 z AES.

Musisz wiedzieć, że firmy i organizacje ścigające piratów w sieciach P2P najczęściej same z nich korzystają, udostępniając spreparowane pliki wykorzystywane potem do namierzenia internautów, którzy je pobrali. Wymiana plików, w przypadku serwisów takich jak Chomikuj, sprawa jest jeszcze prostsza, ponieważ do użytkowników jest jeszcze łatwiej dotrzeć.

Po skojarzeniu adresu IP z właścicielem można skutecznie podjąć przeciwko niemu działania. Aby więc uniknąć kłopotów, informacje, które mogą posłużyć do identyfikacji, należy ukryć.

Dodatkowa ochrona

Osoby odpowiedzialne za powstanie słynnego serwisu The Pirate Bay udostępniły komercyjną usługę Ipredator, polegającą na dostępie do anonimowych kont VPN.Kliknij, aby powiększyćOsoby odpowiedzialne za powstanie słynnego serwisu The Pirate Bay udostępniły komercyjną usługę Ipredator, polegającą na dostępie do anonimowych kont VPN.Bezpłatne oprogramowanie do ukrywania tożsamości, które przekierowuje ruch w zaszyfrowanej postaci przez losowe serwery, nie sprawdza się w przypadku korzystania z sieci P2P. Takie rozwiązanie najczęściej drastycznie ogranicza prędkość połączenia, co całkowicie uniemożliwia połączenie z P2P. Wynika w pierwszej kolejności z ograniczonych możliwości serwerów wykorzystywanych do maskowania ruchu. Są one z reguły prowadzone przez pasjonatów i nie wytrzymują takiego obciążenia.

Ponadto warto pamiętać, że np. sieć BitTorrent korzysta z protokołu UDP, podczas gdy najpopularniejszy anonimizer TOR Tor współpracuje jedynie z połączeniami przez protokół TCP (czyli szyfruje ruch z przeglądarki internetowej, ale już nie z sieci P2P).

Jedynie płatne programy, takie jak CyberGhost VPN, ArchiCrypt czy Ipredator, zapewniają tę możliwość, gdyż tworzące je firmy mają własne serwery i łącza o odpowiednich parametrach. Przy czym jedynie kosztujący niemal 40 zł miesięcznie CyberGhost zapewni akceptowalną szybkość połączenia.

Istnieją także dedykowane serwisy dla miłośników BitTorrent, takie jak BTGuard. Koszt rocznego abonamentu to ponad 200 zł.

Użytkownicy serwisu Chomikuj.pl wykorzystują go często do publikowania plików pobranych z sieci P2P, nie dbając o zachowanie anonimowości.Kliknij, aby powiększyćUżytkownicy serwisu Chomikuj.pl wykorzystują go często do publikowania plików pobranych z sieci P2P, nie dbając o zachowanie anonimowości. Dla korzystających z P2P, ale już nie z Chomikuj.pl, pewnym rozwiązaniem może być również program Peer Guardian. Jest to program blokujący połączenia z podejrzanymi adresami IP. Do tej grupy zaliczają się zarówno adresy IP należące do stowarzyszeń antypirackich i twórców, jak i adresy IP skojarzone z komputerami rozsyłającymi spam i złośliwe oprogramowanie.

Dzięki temu można wyeliminować połączenia z fałszywymi serwerami sieci eDonkey lub podstawionymi użytkownikami sieci BitTorrent. Nie jest to jednak kompletna ochrona z racji na powolne aktualizowanie listy adresów IP i brak na niej mniejszych firm i organizacji zaangażowanych w monitorowanie internautów.

Aplikacja w żaden sposób nie zmienia jednak adresu IP użytkownika, więc jest zupełnie bezużyteczna podczas korzystania z Chomikuj.pl czy RapidShare.com. Na rynku istnieje kilka analogicznych do Peer Guardiana aplikacji i wtyczek do najpopularniejszych klientów P2P, ale wszystkie mają ten sam problem.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie internautów zaczęły powstawać nowe sieci wymiany plików lub modyfikacje popularnych już protokołów P2P, mające zapewnić podwyższony poziom anonimowości. Jednak zarówno AnoTorrent, Anomos, I2P, JAP, jak i sieci działające w modelu przyjaciel-do-przyjaciela (F2F) są w tym momencie dla przeciętnego użytkownika P2P bezużyteczne. Wad jest sporo, poczynając od skomplikowanej konfiguracji, a kończąc na niewielkiej ilości zasobów zawartych w bezpiecznej, ale pustawej sieci.

Anonimowość kosztuje

W Sieci nie brak komercyjnych usług anonimowego dostępu do Internetu, jak BTGuard, przeznaczonych dla użytkowników P2P.Kliknij, aby powiększyćW Sieci nie brak komercyjnych usług anonimowego dostępu do Internetu, jak BTGuard, przeznaczonych dla użytkowników P2P.Jeśli chcesz stosunkowo bezpiecznie korzystać z serwisów P2P i wymiany plików, jedynym skutecznym wyjściem są płatne programy anonimizujące ruch. Inne rozwiązania nie gwarantują dostępu do wielu zasobów lub działają zbyt powoli.

W praktyce oznacza to, że za bezpieczne użytkowanie sieci P2P trzeba płacić, a to dla wielu internautów nie jest za dobra nowina.