Jak szyfrować dane - poradnik dla każdego

Szyfrowanie danych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa. Stosowane aktualnie algorytmy sprawiają, że informacji nie da się praktycznie rozszyfrować. Zobacz, jak szyfrować dane na dysku czy przesyłane przez Internet.

Dane to często najcenniejsza rzecz, jaką gromadzimy na naszych komputerach. W razie kradzieży, sprzęt można szybko odtworzyć, danych najczęściej już nie. Pół biedy również, jeżeli to urządzenie było celem ataku, gorzej gdy napastnik chciał uzyskać dostęp do informacji. W dobie powszechnej mobilności łatwo zgubić laptopa, na którym przechowywane są numery kart kredytowych, ważna korespondencja biznesowa czy urzędowe dokumenty. W takiej sytuacji nie zapewnią im bezpieczeństwa odpowiednie prawa dostępu, prawidłowa konfiguracja systemu, dobry program antywirusowy czy firewall. Ostatnią i właściwie jedyną barierą ochronną jest szyfrowanie danych. Zaszyfrowane pliki są zwykle dla osób trzecich bezużyteczne. Zastosowanie odpowiednich narzędzi zabezpieczających gwarantuje bowiem, że szyfru nie da się praktycznie złamać. Na kolejnych stronach prezentujemy programy oraz sposoby szyfrowania plików, zawartości dysku czy korespondencji, które umożliwiają pewne zabezpieczenie informacji.

BitLocker i EFS - szyfrowanie w Windows 7

Zanim zaczniesz instalować programy szyfrujące, przyjrzyj się narzędziom, które oferuje system operacyjny. Po co szukać dodatkowych rozwiązań skoro wszystkie niezbędne są pod ręką. W Windows można znaleźć dwa różne mechanizmy szyfrowania danych. Jeden bazuje na systemie plików EFS, drugi to BitLocker. Mają one nieco inne wymagania, zastosowania i występują w różnych wersjach Windows. System szyfrowania plików EFS dostępny jest od Windows 7 Professional wzwyż i wymaga dysku sformatowanego w systemie NTFS. Opiera się na kontach użytkowników i jest przezroczysty dla wszystkich operacji na danych. Oznacza to, że uprawniony użytkownik nie musi rozszyfrowywać pliku, by go otworzyć i zabezpieczać po zakończeniu pracy - operacje te są przeprowadzane automatycznie w tle. Zaszyfrować można pojedynczy obiekt (na przykład plik) czy ich grupę (pliki i katalogi), a operacja szyfrowania polega na zaznaczeniu jednej opcji w jego właściwościach. Do szyfrowania wykorzystywany jest mechanizm hybrydowy. Plik szyfruje się kluczem symetrycznym, a dopiero ten klucz szyfrowany jest asymetrycznie. Ma to zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i jednocześnie nie wpływać na obniżenie wydajności. Należy jednak zwrócić uwagę, że podstawą tego zabezpieczenia jest hasło konta użytkownika. Jeżeli ono będzie łatwe do uzyskania, szyfrowanie danych niewiele pomoże.

Zobacz również:

BitLocker szyfruje cały dysk. To zabezpieczenie, podobnie jak poprzednie, także jest przezroczyste dla operacji przeprowadzanych przez użytkownika. Ma ono za zadanie chronić dane przed niepowołanym dostępem w przypadku utraty całego komputera czy nośnika. Wbudowane zostało w Windows 7 Ultimate i Enterprise, wymaga też dodatkowej, niewielkiej partycji startowej NTFS. Mechanizm BitLocker wykorzystuje do działania moduły TPM - wbudowane w płytę chipy przeznaczone do generowania i przechowywania kluczy szyfrujących i weryfikacji integralności zainstalowanego w komputerze sprzętu i oprogramowania.

Opiera się on na algorytmie AES ze 128-bitowym kluczem. Aby uruchomić komputer z włączonym szyfrowaniem i modułem TPM, użytkownik zmuszony jest podać PIN, umieścić w złączu USB nośnik zawierający klucz bądź użyć obydwu tych mechanizmów. Jeżeli pecet nie został wyposażony w TPM, można go uruchomić jedynie za pomocą nośnika USB z kluczem szyfrującym. Istnieje także wersja do zabezpieczania zewnętrznych nośników danych - BitLocker ToGo.

Symetrycznie czy asymetrycznie?

W kryptografii funkcjonują dwa kierunki: kryptografia symetryczna (klasyczna) i asymetryczna (z użyciem klucza jawnego). Pierwsza wykorzystuje metody, w których szyfrowanie i rozszyfrowywanie wiadomości odbywa się przy użyciu tego samego klucza (algorytmy DES, AES). Jest szybka i wydajna, ale występuje w niej problem ze znalezieniem efektywnego i bezpiecznego sposobu dystrybucji kluczy - odbiorca oprócz zaszyfrowanej informacji musi otrzymać również klucz, za pomocą którego będzie ją mógł rozszyfrować. Kłopot z dystrybucją kluczy rozwiązują szyfry asymetryczne (RSA). Opierają się one na parze: klucz prywatny - klucz publiczny. Klucz publiczny użytkownika jest ogólnie dostępny i służy do zaszyfrowania przeznaczonej dla niego wiadomości, a klucz prywatny - do jej rozszyfrowania (i podpisywania). Rozpowszechniany jest jedynie klucz publiczny. Algorytmy asymetryczne są bezpieczniejsze, ale również bardziej wymagające obliczeniowo. Aby obejść to ograniczenie, stosuje się często metody hybrydowe, w których główna informacja jest szyfrowana szybką metodą symetryczną, a następnie użyty w trakcie jej stosowania klucz szyfrowany algorytmem asymetrycznym. W szyfrowaniu symetrycznym AES za bezpieczny uznaje się klucz długości 256 bitów, natomiast dla RSA klucz powinien mieć długość co najmniej 1024 bity (768-bitowy został złamany na początku tego roku).