Fotografia nocna - robimy zdjęcia po zmroku

Fotografia nocna jest dziedziną fotografii, która potrafi zaskoczyć niesamowitymi efektami. Wielu osobom wydaje się, że w nocy jest zbyt ciemno i nie da się zrobić ciekawego zdjęcia. Nic bardziej mylnego. Należy tylko wpuścić do aparatu wystarczającą ilość światła i odpowiednio je wykorzystać. Wyjaśniamy jak to zrobić.

Pewnie nie raz podczas wieczornego spaceru miałeś ochotę wyciągnąć aparat z torby i zachować na karcie pamięci piękno nocnego krajobrazu. Niestety, jak już się pewnie sam przekonałeś, użycie lampy błyskowej nie jest najlepszym rozwiązaniem w takich warunkach. O ile nie jesteśmy profesjonalistami, a cała fotografowana przestrzeń nie była wcześniej odpowiednio przygotowana, to nasze zdjęcie wyjdzie płaskie i pozbawione jakiegokolwiek artyzmu.

Przedstawiamy porady, jak fotografować po zmroku korzystając z lustrzanki cyfrowej. Zapewniają one manualną kontrolę nad wszystkimi parametrami i pozwalają na uzyskanie pożądanych efektów. Nowe aparaty hybrydowe, które trafiły niedawno na rynek także oferują bogatą gamę ustawień manualnych, jednak ten artykuł przeznaczony jest głównie dla posiadaczy lustrzanek.

Zobacz również:

fot.Seweryn PogorzelskiKliknij, aby powiększyćfot.Seweryn PogorzelskiWarto zabrać statyw

Najważniejsze parametry, nad którymi musisz zapanować podczas robienia zdjęć nocnych to czas otwarcia migawki, przysłona, czułość ISO oraz balans bieli. Powtórzę, że przy zdjęciach nocnych należy unikać jak ognia lampy błyskowej wbudowanej w aparat, gdyż zdjęcia robią się płaskie. Powinieneś także zastanowić się, czy posiadasz odpowiedni sprzęt, żeby zrobić takie zdjęcia "z ręki" , czy będziesz zmuszony użyć długiego czasu naświetlania, a co za tym idzie, także statywu. Jeśli dysponujesz lustrzanką z wysokim akceptowalnym ISO, masz do niej podpięty jasny obiektyw oraz stosunkowo stabilną rękę (lub dobrą stabilizację w aparacie), a obiekt fotografowany jest chociaż trochę oświetlony - możesz spróbować zrobić zdjęcie "z ręki". W przypadku, gdy nie dysponujesz takim sprzętem powinieneś skorzystać ze statywu. Dobrym miejscem na stabilne oparcie aparatu możne być także murek lub schody bądź inna płaska powierzchnia.

Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy do dyspozycji masz jedynie prostszy aparat bez trybu manualnego. W takiej sytuacji twój wpływ na wygląd zdjęcia będzie znikomy. Jeśli aparat posiada tryby tematyczne, typu zdjęcia nocne lub krajobraz, możesz spróbować ich użyć. Ciągle będziesz zdany na automat, ale z pomocą statywu być może uda się zrobić zdjęcie, z którego będziesz zadowolony.

fot.Seweryn PogorzelskiKliknij, aby powiększyćfot.Seweryn PogorzelskiRuszamy w plener

Czas rozpocząć naszą nocną wędrówkę w poszukiwaniu ciekawych kadrów. Dobrze, żeby była to ciepła noc. Zrobienie kilku interesujących zdjęć może zająć trochę czasu. Zdarzyło mi się robić nocne zdjęcia przy temperaturze poniżej zera i muszę przyznać, że nie należy to do przyjemności. Ale dla efektu warto się czasem poświecić.

Na nocną wyprawę polecam zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. Będzie ona pełnić funkcję naszego ochroniarza. Prawdopodobnie przez większość czasu będzie się nudzić, ale na pewno będzie o wiele bezpieczniej. Gdy będziesz w skupieniu ustawiał parametry do kolejnego zdjęcia, możesz nie zauważyć zbliżającego się zagrożenia i wtedy czujność drugiej osoby będzie bardzo pomocna. Jeśli nie możesz znaleźć towarzysza na nocne wypady, to powinieneś pomyśleć przynajmniej o zaopatrzeniu się w gaz pieprzowy.

Teraz wystarczy znaleźć miejsce, które chcesz sfotografować.