Zdobądź uprawnienia administratora bez hasła

Zapomniałeś hasła? Jakiś dowcipniś zmienił je, żeby zobaczyć Twoją minę? Nie możesz w żaden sposób dostać się do swoich danych? Oto proste sposoby na odzyskanie i usunięcie hasła z konta administratora w systemach Windows.

Jest wiele sposobów na zdobycie dostępu do chronionych hasłem kont administracyjnych. Zaprezentuję dwa z nich.

Pierwszy jest szybki i prosty, ale działa jedynie na komputerze wyposażonym w system Windows XP. Jeśli komputer posiada zainstalowany system Windows Vista lub Windows 7, to możesz bez wahania pominąć następne trzy akapity.

Zobacz również:

System Windows XP posiada tylne wejście do przejęcia kontroli przez administratora. Zadziała ono jednak tylko wtedy, gdy poprzedni właściciel konta nie posiadał wystarczającej wiedzy, aby zamknąć tę furtkę.

Po pierwsze: uruchom komputer w Trybie awaryjnym, czyli uruchom komputer i podczas rozruchu naciskaj przycisk F8. Możesz potrzebować na to kilku prób, jeśli nie uruchamiałeś tak komputera nigdy wcześniej. Po wyświetleniu się menu wybierz opcję Tryb awaryjny. Gdy pojawi się ekran logowania, to prawdopodobnie zobaczysz na nim użytkownika, którego wcześniej nie widziałeś: Administratora, który nie wymaga podania hasła do zalogowania. W ten łatwy sposób możesz zalogować się do systemu Windows jako użytkownik z pełnymi prawami administratora.

Kiedy już będziesz w środku, możesz użyć Panelu sterowania i apletu Konta użytkowników do stworzenia konta administratora lub zmiany hasła na każdym z innych kont. A jeśli już tam jesteś, to nie zapomnij dodać hasła do użytkownika Administrator, aby zamknąć możliwą do wykorzystania furtkę.

Jeśli natomiast jesteś użytkownikiem systemu Windows Vista lub Windows 7, albo zwyczajnie ktoś zamknął już furtkę dostępu do konta administratora w systemie Windows XP, to możesz usunąć hasła administratorów lub innych użytkowników z wykorzystaniem systemu Linux, a dokładniej, na potrzeby przykładu, dystrybucji Ubuntu. Sprawy mogą się nieco skomplikować, więc staraj się podążać dokładnie rozpisanymi krokami.

Jeśli nie posiadasz jeszcze live CD z Ubuntu, to możesz pobrać najnowszą wersję. Po pobraniu zwyczajnie kliknij dwa razy na pliku z rozszerzeniem .iso. System Windows powinien automatycznie uruchomić program, który wypali płytę z Ubuntu. Jeśli to nie nastąpi, to pobierz i zainstaluj program ISO Recorder, a następnie spróbuj ponownie. Zwykłe przekopiowanie pliku z rozszerzeniem .iso na płytę CD nie jest rozwiązaniem i do niczego się nie przyda.

Poniższe instrukcje bazują na dystrybucji Ubuntu oznaczonej numerem 10.04.1 LTS.

Kiedy już stworzysz dysk, uruchom komputer ponownie, tym razem wybierając jako urządzenie rozruchowe czytnik CD lub DVD. Kiedy pojawi się menu wybierz opcję Try Ubuntu.

Usuwanie hasła w systemie Windows - środowisko UbuntuKliknij, aby powiększyćUsuwanie hasła w systemie Windows - środowisko UbuntuNa początku będziesz musiał zainstalować odpowiednie oprogramowanie: z menu w prawym górnym roku ekranu wybierz System, Administration, Software Sources.

W oknie, które się pojawi, zaznacz dwie opcje, jeśli nie są zaznaczone: Community-maintaned Open Source Software (universe) oraz Software restricted by copyright or legal issues (multiverse). Kliknij przycisk Close, a później Reload.

Po przetworzeniu Twojego żądania, ponownie wybierz menu System, Administration i następnie Synaptic Package Manager z górnego prawego menu.

W oknie wyszukiwania, które się pojawi wpisz chntpw. Program o tej nazwie powinien pojawić się na liście pakietów poniżej. Kliknij na nim i zaznacz Mark for installation. Kliknij ikonę Apply na pasku narzędzi i poczekaj na zakończenie procesu instalacji.

Usuwanie hasła w systemie Windows - instalowanie narzędzi w systemie UbuntuUsuwanie hasła w systemie Windows - instalowanie narzędzi w systemie Ubuntu

Teraz zamontuj swój dysk: Z górnego menu wybierz opcję Places, następnie odnajdź Twój dysk twardy lub partycję z zainstalowanym systemem Windows. Kiedy zostanie zamontowany, pojawi się okienko przeglądarki plików (bardzo podobne do Eksploratora Windows).

Poprzez nawigowanie i dwukrotne klikanie na ikonach folderów przejdź do katalogu Windows\system32\config. Pozostaw otwarte okno w tej lokalizacji.

Teraz możesz przejść do usunięcia hasła.

Z górnego menu wybierz Applications, Accessories, Terminal. Wyświetli to czarne okno, zbliżone wyglądem do linii poleceń system Windows (czy raczej interfejsu system DOS dla tych, którzy mieli możliwość z niego korzystać).

Usuwanie hasła w systemie Windows - Terminal systemu UbuntuKliknij, aby powiększyćUsuwanie hasła w systemie Windows - Terminal systemu UbuntuUstaw oba okienka tak, abyś mógł widzieć górną część okna Menedżera Plików za oknem Terminala.

W oknie Terminala masz dostęp do linii komend. Wpisz w niej cd /media/ (zauważ spację po członie cd) i ścieżkę do Twojego folderu konfiguracyjnego config, używając nazw, które widzisz w górnej części okna Menedżera. Chciałbym móc powiedzieć po prostu, abyś wpisał "cd /media/Windows/system32/config", ale w przeciwieństwie do linii poleceń systemu Windows, Terminal Ubuntu rozpoznaje wielkość znaków. Zależnie od wersji systemu Windows, do której próbujesz się dostać może to być Windows/system32 lub Windows/System32, a Ubuntu nie odnajdzie katalogu, jeśli popełnisz błąd w rozmiarze liter.

Kiedy wpiszesz pełną ścieżkę, naciśnij przycisk Enter.

Teraz wpisz sudo chntpw -u logon SAM, gdzie logon jest nazwą konta administratora. Dla przykładu, jeśli administrator nie był zbyt twórczy i jego konto nazywa się po prostu Administrator, będziesz musiał wpisać sudo chntpw -u Administrator SAM. Pamiętaj o tym, jak ważne są duże i małe litery, nawet w nazwie użytkownika.

Kiedy naciśniesz przycisk Enter, zobaczysz mnóstwo tekstu, które będzie przesuwać się w górę bardzo szybko. Jeśli wpisałeś wszystko poprawnie, ostatnia sekcja rozpocznie się od "… User Edit Menu:".

Usuwanie hasła w systemie Windows - wygląd aplikacji chntpwUsuwanie hasła w systemie Windows - wygląd aplikacji chntpw

Teraz naciśnij przycisk 1 (numer, nie małą literkę L), a następnie Enter.

Kiedy pojawi się pytanie, naciśnij przycisk y.

Kiedy program skończy wykonywanie operacji, kliknij na przycisku z ikoną zasilania w prawym górnym rogu ekranu i uruchom ponownie komputer, tym razem w systemie Windows. Konto, do którego potrzebowałeś hasła, jest teraz pozbawione zabezpieczeń.

16 komentarze

Dodaj komentarz

~Andy

11-05-2015 10:58

Czy warto tak "rzeźbić", zamiast wydać jakieś 10 zł na soft który zrobi to za nas? Jaki? Chociażby www.bezhasla.pl ?

~AnonimowyAnonim

27-05-2015 20:51

Nie jakieś 10zł tylko 29zł za wersję Lite

~Anki

22-07-2015 23:29

Ja kupiłem w promocyjnej cenie, chyba 14,99 jakiś miesiąc temu. Zadziałał. Jakby ktoś potrzebował skorzystać (mam 1 kod nie użyty pozwalający na usunięcie hasła) to proszę pisać na email

~gancy

15-01-2015 20:50

Mnie się udało...bo czytam,rozumiem co czytam!Ot cała filozofia.

maciek z klanłi wgl

24-10-2014 08:31

jebie mnie to cwele

maciek z klanłi wgl

24-10-2014 08:31

jebie mnie to cwele

njjhkj

24-01-2014 21:34

jkjl;kj;j

lancer23

31-08-2013 14:42

Czy ktoś to sprawdzał na Win7, chodzi mi konkretnie oto żeby zobaczyć jakie jest hasło admina bo zmieniłem i zapomniałem... :( Mam Win7 Home Premium 64-bit. Proszę o szybką odpowiedź czy to napewno działa i czy dam w ten sposób podejrzeć hasło.

liruliruowiec

17-02-2013 15:14

jjjjjjjjjjjjjeeeeeeeerrrrrrrrrryyyyyyyyyyyyyycccccccccccccchhhhhhhhhhhhhoooooooooooo1!!!! cebile debile majktraft laci gony duly iting zinhuarju duly zniting

za co

17-06-2012 22:25

nie mi nie działa

ggondor

24-03-2012 22:09

jeden problem- żeby przetworzyło żądanie na samym początku potrzeba dostępu do internetu, który trzeba założyć. Tam jest wszystko po angielsku, za **** pana nie rozumiem tego. Pomocy jak ustawić tą sieć? A może da się ją ominąć?

ggondor

24-03-2012 22:08

jeden problem- żeby przetworzyło żądanie na samym początku potrzeba dostępu do internetu, który trzeba założyć. Tam jest wszystko po angielsku, za **** pana nie rozumiem tego. Pomocy jak ustawić tą sieć? A może da się ją ominąć?

ggondor

24-03-2012 22:08

jeden problem- żeby przetworzyło żądanie na samym początku potrzeba dostępu do internetu, który trzeba założyć. Tam jest wszystko po angielsku, za **** pana nie rozumiem tego. Pomocy jak ustawić tą sieć? A może da się ją ominąć?

jj

10-12-2011 18:07

mi

~Ola

10-03-2011 16:04

@carbon, a Ty wiesz w ogóle o czym jest ta porada, bo widzę, że nie, przeczytaj ją jeszcze raz, ale tym razem ze zrozumieniem

~carbon

25-02-2011 19:03

Próbowałem usunąć hasło z konta w Windowsa XP (SP3) pokazaną tutaj metodą, nie udało sie. Zrobiłem wszystko tak jak jest opisane, nie pomyliłem sie napewno, a hasło nadal jest takie jak było. Czy komuś z was to zadziałało?