Jak odzyskać hasło do poczty e-mail i komunikatora

Zabezpieczenie hasłem dostępu do komputera, konta pocztowego czy ważnego dokumentu ogranicza możliwość użycia ich przez nieuprawnine osoby. Co zrobić jednak gdy hasło wyleci z głowy? Można posłużyć się jednym z wielu programów do odzyskiwania haseł. Być może będą w stanie odkryć zapomniany klucz. W tej części poznasz narzędzia do odczytu haseł skrzynek pocztowych i komunikatorów.

W idealnym świecie zbędne byłyby ogrodzenia, zamki w drzwiach czy hasła do systemu. Nie trzeba by było definiować uprawnień, szyfrować danych i zabezpieczać dostępu do informacji. W praktyce szyfry, hasła czy karty dostępu są jednak na porządku dziennym. Gwarantują one, że dostęp do różnych rzeczy mają tylko ci, którzy uzyskali na to pozwolenie. Wszystkie zabezpieczenia charakteryzują się jednak jedną cechą - w razie zgubienia klucza ograniczają prawa nawet właścicielowi. O ile w realnym świecie można na przykład dorobić stracony klucz, czy uzyskać pomoc ślusarza to w przypadku komputera pozostaje zdać się jedynie na odpowiednie oprogramowanie.

Zapomniane hasło do skrzynki mailowej, czy brak dostępu do wiadomości po instalacji programu pocztowego może spowodować ogromne kłopoty. E-maile zawierają często niezbędne do pracy dane, służą jako terminarz, przechowują adresy i kontakty. Podobnie jest z korespondencją prowadzoną za pomocą komunikatorów. Dostęp do zawartych w treści ustaleń jest czasami konieczny.

Zobacz również:

W sieci jest kilka programów specjalizujących się w odzyskiwaniu haseł programów pocztowych i różnych aplikacji IM. Mogą cię one wybawić z poważnych kłopotów. Jednym z bardziej uniwersalnych narzędzi służących odkrywaniu loginów oraz haseł do skrzynek jest komercyjny Mail Password Recovery 1.5. Współpracuje on między innymi z takimi klientami pocztowymi, jak Mozilla Thunderbird, Windows Mail, Windows Live Mail, Opera Mail, Gmail Notifier, Eudora, Incredimail, Reach-a-Mail, The Bat!, PocoMail, Becky! Internet Mail, Phoenix Mail czy Ipswitch IMail Server.

W wypadku tych programów wyświetla hasła automatycznie. Jeżeli jakiejś aplikacji nie ma na liście (na przykład Outlooka) możesz użyć opcji odkrywania dowolnych haseł ukrytych pod gwiazdkami w oknach konfiguracyjnych. Dedykowany do wszystkich wersji Outlook Expressa jest natomiast Advanced Outlook Express Password Recovery. Pokazuje nazwy serwerów, loginy i hasła do skrzynek oraz tożsamości. Obsługuje konta HTTP, IMAP4, POP3, i NNTP. Wersja testowa nie wyświetla haseł tożsamości.

6 komentarze

Dodaj komentarz

AGA

15-12-2011 21:09

POMOCY!czy ktos wie jak odzyskać można hasło do poczty windows mail 2011

~zdziwiony

01-03-2011 12:04

Czemu redakcja podaje nazwy programów do łamania haseł? Potem się ludzie dziwią, że im kasa znika z konta, albo zmienia się hasło do poczty, bo się jakiś gnojek dla zabawy włamał. Jeśli chodzi o łamanie haseł (a co za tym idzie prawa) to lepiej nie ułatwiać sprawy złodziejom.

~indi

28-02-2011 16:47

Jak mówi pewien profesjonalista w tym temacie: Nie ma haseł zapomnianych lub utraconych, są tylko niedokładnie przesłuchiwani... (klienci)

~Janosik

26-02-2011 17:24

Zapisywanie haseł w programach i w postaci jawnej to szczyt głupoty. To tyle w tym temacie...

~raj

24-02-2011 19:22

Wszystkie te progamy dzialaja pod warunkiem, ze poplnilismy podstawowy blad bezpieczenstwa i zapisalismy haslo w konfiguracji klienta pocztowego ;). A tego sie robic nie powinno - haslo powinno byc wpisywane kazdorazowo przy uruchamianiu programu i nigdzie nie pamietane na dysku.

~Jooz

24-02-2011 17:16

Kiedyś użyłem Mail PassView, pokazał ni wszystko co potrzeba i wtedy antywirus (F-Secure) wyświetlił mi że w tym programie jest wirus. Niźle się wystraszyłęm, że tak dałem się nabrać. Potem zacząłem szperać i podobno tak się zdarza, choć pewności nie mam do dziś ;-)