Król przeglądarek - Chrome, Firefox czy IE?

We wtorek rano światło dzienne ujrzała finalna wersja Internet Explorera 9. Wcześniej na rynku pojawiły się przeglądarki internetowe Google Chrome 10, Firefox 4 RC 1 i Opera 11. To dobry moment, by przetestować wydajność i zgodność ze standardami HTML5 i CSS3, a także przyjrzeć się możliwościom tych programów.

Czy pamiętacie jeszcze wielki test przeglądarek, w którym IE 9 beta starł się z najnowszymi wersjami konkurencyjnych programów?

Kiedy testowaliśmy przeglądarki we wrześniu 2010 r., pisaliśmy m.in., że Firefox 4 pojawi się w wersji finalnej do końca roku. Chrome był wtedy w wersji 6 - wydanej na drugie urodziny programu. Jak to wygląda teraz? Dziś dostępny jest już Google Chrome 10, podczas gdy Mozilla - po kolejnych siedmiu wersjach beta - przeszła dopiero do wersji Firefox 4 RC 1.

Zobacz również:

Oczywiście, nie zmniejsza to szans konkurentów Google, których produkty posunęły się do przodu tylko o jeden "numerek" lub wyszły z fazy testowej. W praktyce, ważniejsze będą ich wyniki w testach zgodności ze standardami (np. HTML5 Test) i testach wydajności (m.in. V8 Benchmark Suite, Futuremark Peacekeeper). Te w pewnym stopniu przekładają się na codzienną pracę użytkowników - starają się sprawdzić, jak programy zachowują się w rzeczywistych sytuacjach.

Ale najpierw: telegraficzny skrót nowości. Zobaczmy, czym w 2011 r. zaskoczyli nas twórcy przeglądarek.

Opera 11

Szczególnie ciekawą niespodzianką było dla nas pojawienie się obsługi rozszerzeń. Na temat Opery 11 nasza redakcja pisała w samym superlatywach, zastanawiając się tylko, dlaczego add-ony pojawiły się tak późno.

Aplikacja zachowała też swoje unikatowe cechy, które odróżniają ją od "zwykłych przeglądarek". Jest wśród nich Opera Unite - usługa umożliwiająca stworzenie serwera w przeglądarce, a także klient poczty elektronicznej Opera Mail.

Chrome 10

Trzy i pół miesiąca później w Sieci pojawił się Google Chrome 10. Program zaskoczył nas głównie szybkością - nowy silnik JS okazuje się nawet do dwóch razy szybszy, co potwierdzi wkrótce część naszych testów.

Chrome 10 posiada funkcję synchronizacji haseł, a także specjalną, wyizolowaną wtyczkę Adobe Flash. Jej wartość docenią wszyscy, którzy mieli kiedyś problem ze złośliwym kodem ukrytym w filmie lub animacji. Dzięki wtyczce Google wszystkie pobierane elementy znajdują się w tzw. piaskownicy i nie mogą wyrządzić krzywdy komputerowi.

Firefox 4 RC 1

Także Mozilla zaprezentowała serię nowości w kolejnych wersjach beta. Firefox 4 posiada teraz grupowanie kart. Funkcja, zwana też Panoramą, umożliwia z pomocą metody "przeciągnij i upuść" organizowanie kart w łatwe do zarządzania grupy. Można je dowolnie nazywać i aranżować (podobne rozwiązanie spotykamy również w Operze 11).

Dość istotną, choć kontrowersyjną, nowością w Firefox 4 RC 1 jest wprowadzenie funkcji Do Not Track (pol. Nie śledz). Jej celem jest wysyłanie do odwiedzanych stron informacji o tym, że użytkownik nie życzy sobie, aby jego działania były przez nie śledzone.

Internet Explorer 9

Z tej ostatniej funkcji, w rozmowie z IDG News Service, śmiał się ostatnio menedżer zespołu IE 9 Dean Hachamovitch, który mówi, że Do Not Track to: duży przycisk, po którego kliknięciu, przeglądarka powie stronie internetowej "hej, nie śledź mnie!", ale wyłącznie od strony zależy, czy będzie honorować taką prośbę.

Odpowiedzą IE 9 jest Tracking Protection - funkcja, która pozwoli przefiltrować strony pod kątem treści, mogących pobierać informacje od użytkownika. To od niego samego zależeć będzie dodanie elementów na "czarną listę" i całkowita blokada śledzenia jego poczynań przez dostawców usług.

Jedną z najciekawszych możliwości Internet Explorera 9 jest też połączenie stron z systemem operacyjnym Windows 7. Możliwe jest przyciąganie otwartej karty do paska zadań lub menu start i umieszczenie tam skrótu do konkretnej witryny. Strony mogą też tworzyć tzw. jumplisty, dzięki którym użytkownik już po najechaniu na ikonkę będzie mógł zdecydować się na konkretną podstronę.

30 komentarze

Dodaj komentarz

~jrNvLpxautqzO

16-12-2011 03:56

BS low - rationality high! Really good awnser!

Pharmg172

30-05-2012 13:04

Hello! dfebebk interesting dfebebk site! I'm really like it! Very, very dfebebk good!

Pharme438

30-05-2012 13:04

Hello! bgkedcf interesting bgkedcf site! I'm really like it! Very, very bgkedcf good!

Pharmf365

30-05-2012 13:05

Hello! caedbed interesting caedbed site! I'm really like it! Very, very caedbed good!

Pharmc407

02-01-2013 19:36

Hello! adacdbe interesting adacdbe site! I'm really like it! Very, very adacdbe good!

~aRauRAoReAhRO

14-12-2011 05:36

Superb information here, ol''e chap; keep bunrnig the midnight oil.

~aRauRAoReAhRO

14-12-2011 05:36

Superb information here, ol''e chap; keep bunrnig the midnight oil.

nick...

28-08-2012 00:22

That's a cunning answer to a cahllengnig question

t.

13-12-2011 22:03

Pod względem wyświetlania i obsługi stron królują Chromium i Firefox. Nie ma tu wielkich różnic. Natomiast dla słabszego (i nie tylko) sprzętu zdecydowanie lepszy jest Firefox. Nie dość, że od Chromiumów bardziej funkcjonalny, to znacznie mniej obciąża komputer.

nick...

06-04-2011 23:29

własnie postawiłem sobie testowo win7 na w miare szybkim sprzecie i chrome FF i ie - wszystko w najnowszych wersjach....zdecydowanie adres plus enter i najszybciej dostaje strone w IE !!! szok!!!....firefox tez znacznie przyspieszył i plasuje sie tuż za chrome który jest tuż za IE ale IE bardzo ale to bardzo mnie zaskoczył - do tego świetnie wygląda i naprawdę pozwala dużo zobaczyc nie zasłaniajac paskami

nick...

06-04-2011 16:36

http://s17.gladiatus.pl/game/c.php?uid=346486

Gosć

05-04-2011 09:31

elisa: zgadzam się. Każda przeglądarka ma sporo błedów i zbyt wiele robi inaczej lub, co gorsza w niuansach inaczej (np. obsługa błedów, wygłąd cieniowania, przestrzenie i wartości nowych parametrów, ramki i zaokrąglenia z atrybutami czy nowe wersje typów znacznika input i wiele innego), każdy zaimplementował nieco inny podzbiór, wybierając najczęściej co łatwiejsze, byle dużo elementów na sztuki albo co bardziej zaawansowane w standaryzacji (jak IE9) aby nie zmienili demokratycznie pozostali na inną specyfikację niż już jest w IE - jak wiele razy w przeszłości

Gosć

05-04-2011 09:23

GoON: alez już nie masz racji. dzisiejszy Chrome 11 beta już interpretuje to akceptowanie poprawnie (prawie tak dobrze jak IE9).

Gosć

05-04-2011 09:20

kug: to tak jak wiara, że komunizm (czy inne lewactwo) zwycięży bo jest naukowy i poprawny metodologicznie. Zwycięza bardziej opłacalny dla poważniejszych, czyli MS.

elisa

03-04-2011 05:49

Uważam , że dobrze jest mieć alternatywę w postaci kilku przeglądarek . Nie na wszystkich adblock działa tak samo , niektóre strony na różnych przeglądarkach wyglądają lub działają inaczej ( bywa , że niektóre nie otwierają się w ogóle lub przekierowują na co innego ) . Również nie każda przeglądarka ma wszystkie interesujące mnie opcje itd . Nie ma idealnej przeglądarki . Odkąd Chrome wprowadził pewne rozszerzenia , przyspieszył ( najszybsza przeglądarka ) i poprawił wygląd większość stron w niej otwieram . Jednak loguję się tylko na FF ( domyślna ) i Operze ( w Chromie rozszerzenia mają dostęp do danych , historii ) . Czasami korzystam też z Safari . Gdyby z każdej wziąć to co najlepsze i stworzyć jedną super aplikację to do ideału by też jeszcze sporo brakowało . Stronę szybkiego wybierania posiada każda z w/w wymienionych przeglądarek ( to do karasa ) .

~lschabol

24-03-2011 17:39

FeniX chrome posiada wtyczki te które wymieniłeś, jeśli nigdy nie sprawdziłeś czy wtyczki takie istnieją, to po co wypisujesz nie prawdziwe informacje , wprowadzając ludzi w błąd.

~kug

20-03-2011 11:38

Ja stawiam przede wszystkim na Open Source. Mysle, ze to wlasnie takie oprogramowanie stanie sie standardem z prostej przyczyny: zycie opiera sie juz w duzym procencie na oprogramowaniu i coraz czesciej wybieramy to, ktoremu mozemy ufac. Mnie osobiscie zaczyna martwic Google-izacja zycia... Pozdrawiam.

~n2

20-03-2011 00:00

Opera już się w tytule nie zmieściła?

GoON

17-03-2011 20:33

To ja sypnę linkiem (odnośnie obsługi css i html5). http://lycans.pl/work/ Developerzy będą wiedzieli co jest nie tak, a kto się nie zna niech zerknie na innych przeglądarkach jak powinno to wyglądać.

~FeniX

17-03-2011 20:16

Jeżeli chodzi o prędkość to zdecydowanie góruje CHROME. Jednakże porównywalną szybkość posiada FIREFOX. Z tym że, z mojego doświadczenia wynika iż Chrome często błędnie interpretuje kod źródłowy, zwłaszcza w grach online (na przeglądarke) przykład?? ogame.pl Nie mam zaufania co do bezpieczeństwa jakie oferuje chrome. Firefox ma mnóstwo bardzo przydatnych dodatków które znacznie ułatwiają pracę na przeglądarce, (DownloadHelper, FoxyProxy, AdBlock i wiele innych), co nie można powiedzieć o przeglądarce Chrome. Podsumowując ja wybieram Firefox''a, jest nieco wolniejsza od Chrom''a lecz jest bezpieczniejsza, posiada dużo dodatków, prawidłowo interpretuje kod. I posiada wygodą opcje "Zapisz element docelowy jako" co nie można powiedzieć o przeglądarce Chrome. Lecz muszę przyznać że za jakiś czas Chrome prześcignie FireFox''a, bo bardzo szybko się rozwija. Lecz na dzień dzisiejszy wybieram zdecydowanie FireFox''a.

nick...

28-08-2012 06:03

I believe it may be eaesir to understand if we don't use the word market share. The word market share in this case may be confusing since browsers are free .. but in factif you were Microsoft or Firefox (Mozilla) you would compete aggressively to stay near the top!In order that the runners in this browser race can keep score and know who is winning , they make a simple survey.Let's pretend you have asked 1000 or 100 or 100,000 people What browser[s] do you use and What percentage of the time? My answer would be Internet Explorer 30% and Firefox 70% Add up another 100 or 1000 peoples' answers and then they can put their measurementinto a PICTURE (a pie graph or a line graph) just like you see in the article.

Wiktor_Szpunar

16-03-2011 10:58

@OZ - to Hachamovitch sprzyja swojej przeglądarce. Różnice pomiędzy "Do Not Track" i "Tracking Protection" są dość duże, można o tym poczytać w podlinkowanych w tekście artykułach. Pozdrawiam!

~OZ

16-03-2011 10:01

Autor wyraźnie sprzyja przeglądarce M$ i deprecjonuje produkt mozilli aka cytat: Z tej ostatniej funkcji, w rozmowie z IDG News Service, śmiał się ostatnio menedżer zespołu IE 9 Dean Hachamovitch, który mówi, że Do Not Track to: duży przycisk, po którego kliknięciu, przeglądarka powie stronie internetowej "hej, nie śledź mnie!", ale wyłącznie od strony zależy, czy będzie honorować taką prośbę. że niby funkcja IE 9 jest super?

Wiktor_Szpunar

16-03-2011 08:10

@nick... - w redakcji jesteśmy takimi maniakami, że nie mogliśmy się doczekać :) Jak tylko pojawi się finalna wersja Firefoksa, przeprowadzimy testy porównawcze z konkurencją. @staskam - masz rację! Chcemy w najbliższym czasie sprawdzić przeglądarki na dużo słabszym sprzęcie. Jak na razie - z moich prywatnych doświadczeń - wynika, że Opera nie ma sobie równych na komputerach z

nick...

16-03-2011 06:55

ciekawe dlaczego wszystkie przeglądarki są w wersji stabilnej w tym teście oprócz Firefoksa, chyba powinno być testowane stabilne wydanie tak jak reszta

~staskam

15-03-2011 22:44

Problem z dzisiejszymi przeglądarkami polega na tym że trzeba je testować na komputerze z 3GB pamięci. Pod względem ograniczania jej zużycia przez cały dzień wg mnie najlepiej wypada Firefox 3.6 (szybkość da się wytrzymać).

~manczo

15-03-2011 22:14

jquery to dla mnie jeden ze "standardów" internetu IE9 tego poprawnie nie obsługuje. Tak dobrze się zapowiadał najnowszy IE i znów coś spi... w M$ . Mam nadzieje że naprawią. IE9 = utrudnianie pracy twórcom stron więc jest "godnym" następcą IE6.

~rusineck

15-03-2011 19:33

Zdecydowanie Chrom(ium)

K-Meleon

15-03-2011 19:13

K-Meleon i tak jest lepszy od tych wszystkich razem wziętych ;)

~fffatman

15-03-2011 19:11