Tajna centrala bezpieczeństwa Windows

Niemal każdy komputer z systemem Windows ma nieprawidłowo skonfigurowane zabezpieczenia. Sprawdź ustawienia swojego systemu. Wraz z Microsoftem pomożemy dostać się do wszystkich, a przede wszystkim do ukrytych parametrów ochrony.

W obecnych czasach praktycznie każdy pecet z zainstalowanym systemem Windows jest na celowniku cyberprzestępców. Nie uda się tego uniknąć w dobie Internetu. Możesz jednak maksymalnie zmniejszyć obszar wystawiony na ataki komputerowych opryszków. Windows udostępnia w tym celu liczne możliwości konfiguracyjne. Przeczytaj jak w bardzo prosty sposób sprawdzić poziom zabezpieczeń swojego komputera i jak załatać luki, aby zapobiec wtargnięciu do niego szkodliwych elementów.

Badanie zabezpieczeń programem diagnostycznym Microsoftu

System operacyjny nie zdradzi ci swojego bieżącego poziomu bezpieczeństwa. Centrum zabezpieczeń Windows XP i Visty, a także Centrum akcji w Windows 7 nie zapewniają użytkownikowi dostatecznych informacji na ten temat. Najwyższy czas sprawdzić go samodzielnie. Program diagnostyczny Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA) w aktualnej wersji 2.2 niezawodnie bada instalacje Windows od edycji XP po 7, poszukując słabych punktów.

Zobacz również:

Czynności przygotowawcze i pierwszy test. Pobierz stosowną wersję (32-bitową - MBSASetup-x86-EN.msi lub 64-bitową - MBSASetup-x64-EN.msi; rozmiar pliku: ok. 1,7 MB) aplikacji Microsoft Baseline Security Analyzer, po czym zainstaluj i uruchom ją. W pierwszym oknie dialogowym wskaż polecenie Scan a computer i potwierdź przyciskiem Start scan.

Gdy program zakończy analizowanie, wyświetli raport obejmujący różne obszary systemu. Zobaczysz m.in., czy poprawnie są zainstalowane wszystkie aktualizacje Windows i oprogramowania Microsoftu dotyczące zabezpieczeń. Z rubryki Administrative Vulnerabilities dowiesz się, czy istotne opcje zabezpieczeń w systemie Windows lub pakiecie biurowym Office są skonfigurowane prawidłowo.

Pierwszy etap w programie Microsoft Baseline Security Analyzer to przeprowadzenie inspekcji bezpieczeństwa (Scan a computer). Istnieje możliwość wykonania tej operacji na zdalnym komputerze (w sieci lokalnej lub w Internecie). Można też dokładnie określić, gdzie bądź w czym program ma szukać luk bezKliknij, aby powiększyćPierwszy etap w programie Microsoft Baseline Security Analyzer to przeprowadzenie inspekcji bezpieczeństwa (Scan a computer). Istnieje możliwość wykonania tej operacji na zdalnym komputerze (w sieci lokalnej lub w Internecie). Można też dokładnie określić, gdzie bądź w czym program ma szukać luk bez

Microsoft Baseline Security Analyzer określa stopień bezpieczeństwa poszczególnych stref, wykorzystując bardzo praktyczny kod barwny: czerwony oznacza poważne niebezpieczeństwo, pomarańczowy średnie. Niebieski oznacza konieczność pozyskania dodatkowych informacji (np. przez dalszą diagnostykę) lub mKliknij, aby powiększyćMicrosoft Baseline Security Analyzer określa stopień bezpieczeństwa poszczególnych stref, wykorzystując bardzo praktyczny kod barwny: czerwony oznacza poważne niebezpieczeństwo, pomarańczowy średnie. Niebieski oznacza konieczność pozyskania dodatkowych informacji (np. przez dalszą diagnostykę) lub m

Dodawanie (lub usuwanie) przystawek w centrali bezpieczeństwa w Windows 7.Kliknij, aby powiększyćDodawanie (lub usuwanie) przystawek w centrali bezpieczeństwa w Windows 7.

Analizowanie raportu i usuwanie problemów. Raport wyszczególnia oddzielnie każdy z badanych aspektów zabezpieczeń i przydziela mu odrębną ocenę. Zielona tarcza oznacza zdanie testu bezpieczeństwa w tym punkcie. Niebieskie kółko z literą i w środku informuje, że nie udało się przeprowadzić testu bądź można zoptymalizować zabezpieczenia, lecz bieżący stan systemu nie stanowi zagrożenia. Pomarańczowa tarcza z wykrzyknikiem informuje, że program wykrył słaby punkt, który należy zlikwidować. Czerwona tarcza z iksem wskazuje na poważne ryzyko. Zaklasyfikowane w ten sposób problemy trzeba natychmiast rozwiązać. Informacje, jak to zrobić, uzyskasz, klikając polecenie How to correct this (informacje są dostępne tylko w języku angielskim).

Ponowne badanie systemu. Po usunięciu wszystkich problemów uznanych za poważne, kliknij przycisk OK, a potem ponownie Scan a computer i Start scan. Jeśli w raporcie nie będą widniały wytknięte uprzednio usterki lub zostaną opatrzone ikoną zielonej tarczy, skutecznie usunąłeś niedociągnięcia w zabezpieczeniach.

Tajna centrala bezpieczeństwa w Windows

Możesz jeszcze lepiej zabezpieczyć system, wykonując dodatkowe czynności konfiguracyjne. Do wielu opcji zabezpieczeń nie dostaniesz się z poziomu graficznego interfejsu Windows. Chodzi o specjalne wpisy w rejestrze, które realizują zasady bezpieczeństwa (ang. security policies) Microsoftu. Jednak Windows jest wyposażony w konsolę zarządzającą (Management Console) - niemal całkowicie nieznaną centralę bezpieczeństwa, w której możesz skonfigurować wszystkie wymagane opcje za pomocą myszy. Brakuje go tylko w Windows XP Home Edition.

Uzupełnianie Windows XP Home Edition o centralę bezpieczeństwa. Wersja Home Edition systemu Windows XP domyślnie nie jest wyposażana w moduł Management Console. Możesz jednak bardzo łatwo go doinstalować. Wymaga to skryptu pcwGPInst i pliku instalacyjnego Service Pack 3 do Windows XP, którego rozmiar wynosi 308 MB. Plik ten jest potrzebny nawet wtedy, gdy w twoim systemie został już zainstalowany dodatek Service Pack 3.

Rozpakuj archiwum pcwGPInst.zip do dowolnego folderu na partycji dysku, która udostępnia co najmniej 1 GB wolnego miejsca. Skopiuj też do tego folderu plik dodatku Service Pack 3 (WindowsXP-KB936929-SP3-x86-PLK.exe). Następnie uruchom skrypt pcwGPInst.cmd dwukrotnym kliknięciem myszy i poczekaj na komunikat informujący o zakończeniu czynności instalacyjnych. Gdy pojawi się pytanie, czy uruchomić Gpedit.msc ("Soll GPEdit.MSC jetzt gestartet werden? (J/N):"), naciśnij klawisz [N] i potwierdź klawiszem [Enter].