Microsoft szykuje 4 wersje Windows 8 dla tabletów z układem ARM

Z informacji podanych przez Renee James z firmy Intel wynika, że Microsoft szykuje dla urządzeń pracujących pod kontrolą procesorów ARM cztery różne wersje systemu Windows 8.
Ekran powitalny Windows 8Ekran powitalny Windows 8
Polecamy:

Zobacz też:

Renee James, wiceprezes i dyrektor generalny oprogramowania i usług grupowych Intela, twierdzi, że Microsoft szykuje dla urządzeń pracujących pod kontrolą procesorów ARM cztery różne wersje nadchodzącego systemu Windows 8. Potwierdziła ona również, że nowe "okienka" w "wersji ARM" będą specjalnie dostosowane do obsługi tabletów i innych urządzeń mobilnych.

Urodzaj wersji Windows 8

Jeżeli chodzi o ilość wersji "ósemki" w obecnej chwili nie sposób dokładnie przewidzieć planów Microsoftu. Nie wydaje się jednak, aby było ich mniej niż miało to miejsce w przypadku Visty, czy "siódemki". Oczekiwać więc możemy prawdopodobnie ok. dziesięciu różnych wersji - do sześciu "standardowych" i czerech przeznaczonych przede wszystkim dla tabletów korzystających z architektury ARM.

A co ze "starymi" aplikacjami?

Architektura ARM różni się od x86 Intela. Oznacza to więc, że na tablecie z procesorem ARM i Windows 8 nie będzie można uruchomić np. Office’a 2007. Na szczęście sprawa nie jest beznadziejna. Wyjściem z tej sytuacji jest bowiem np. skorzystanie ze specjalnego emulatora, który, jeżeli nie przez Microsoft, zostanie prawdopodobnie dostarczony przez inne firmy.

Warto na koniec dodać, że wedle ostatnich informacji interfejs Windows 8 będzie korzystał z elementów znanych z interfejsu Metro Windows Phone 7. Ponadto jako ciekawostkę warto przypomnieć, że Microsoft zaprezentował w kwietniu Internet Explorera 10 w wersji Platform Preview 1 , który działał na platformie ARM.
Tagi: Microsoft, Windows 8
Ocena:
Twoja ocena:

Komentarze (4)

~Qper

19-05-2011 23:50

Szkoda, że tylko 4 wersje. Powinno być z 10

~n2

19-05-2011 02:05

No więc pewien kawał w wyborze windy (kończący się na "MacOS") dalej będzie aktualny ;-) Swoją drogą ciekawe na ile zainteresują się tym programiści, bo to ich pierwsze podejście do RISCów nie jest.

~Nazir50.

18-05-2011 21:21

A co do programów jak MSO to zawsze można będzie na tabletach z ARM skorzystać z webOffice lub wersja mobilna. Nie wiadomo jakie finalne zmiany instalacyjne będzie miał nowy Office''14 i na jaką konfigurację sprzętu. Innym rozwiązaniem jest że win8 będzie można instalować na tabletach/netbook jak dotychczas i tak MSO i inne znane programy bez problemu desktop używać.

~Nazir50.

18-05-2011 21:11

Tak czy siak MSwin. będzie odrabiał straty do konkurencji i jestem przekonany że wymiecie Android na tabletach i smartfonach.

Polecane

PC World z prezentem!

Tak, zamawiam 12 wydań PC World po 14,09 zł każde (zamiast 19,90 zł) od numeru 6/2012.
Dodatkowo program Panda Antyvirus Pro 2012,
chroniący aż 3 komputery, dostanę za darmo.

PC World 6/2012
Nowy numer PC World 6/2011
Razem: 169


  • Z darmową wysyłką
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »

Pobierz bezpłatnego e-booka

20 lat polskiej sieci
Ebook 20 lat polskiej sieci to kompletna charakterystyka polskiego internetu (oraz polskiego internauty). Odpowiadamy na pytanie, jak wygląda nasz kraj na tle bliższych i dalszych europejskich sąsiadów pod względem popularyzacji szerokopasmowych łączy internetowych i rynku mobilnego. Wymieniamy również wady i zalety korzystania z bezpłatnych punktów dostępowych.
Jeśli chcesz otrzymać darmowego e-booka, wpisz swój adres e-mail. Wyślemy Ci go natychmiast!
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »