Windows 8 zaprezentowane. Zmierzch tradycyjnego interfejsu!

Microsoft zademonstrował wersję testową swojego kolejnego systemu operacyjnego. Windows 8, przynajmniej w postaci, którą pokazano publicznie, charakteryzuje się zupełnie nowym interfejsem, dostosowanym do potrzeb użytkowników tabletów.

Pokaz Windows 8 miał miejsce w czasie targów Computex, odbywających się co roku w Taipei na Tajwanie. "Trendy, z jakimi mierzymy się dziś, to powszechne użytkowanie Internetu, urządzenia ultraprzenośne i oczywiście ekrany dotykowe" - przekonywał prowadzący prezentację Michael Angiulo, wicedyrektor ds. planowania i ekosystemu Windows w Microsofcie

Nowy system to wedle producenta próba zdefiniowania na nowo Windows w kontekście dynamicznie rozwijającego się rynku tabletów. Póki co rządzą na nim systemy Google Android i Apple iOS - Windows 7 w tabletach nie jest tak popularny.

Zobacz również:

  • Jak zainstalować Windows 10

Windows 8 zaprojektowano tak, by za jego pośrednictwem użytkownik mógł efektywnie wykorzystywać dowolny typ PC (począwszy od mały urządzeń z dotykowymi wyświetlaczami po notebooki i desktopy) niezależnie od sposobu interakcji z maszyną (dotyk, mysz+klawiatura).

W czasie pokazu zademonstrowano Windows 8 działające w tablecie, komputerze przenośnym i pececie "all-in-one".

Windows 8 jak Windows Phone

Pierwsze, co zwraca uwagę w nowym OS-ie, to kompletnie przebudowany interfejs. Tradycyjny wygląd pulpitu znanego z Windows od lat, czyli ikonki skrótów aplikacji, pasek zadań, przycisk Start i ewentualnie widgety, ustąpił miejsca dużym ikonom programów. Nasuwa to mocne skojarzenia z interfejsem "płytkowym" zastosowanym w systemie mobilnym Windows Phone 7.

Kliknięcie ikony uruchamia program w trybie pełnoekranowym. W urządzeniach z ekranami dotykowymi interfejs można kontrolować przesuwając palcem po wyświetlaczu - uzyskując dostęp do menu danej aplikacji (ruch palcem w lewo) lub przełączając się między otwartymi programami (ruch w prawo). W czasie pokazu wszystkie te operacje przebiegały sprawnie i bez zakłóceń.

Programowe "kafelki" automatycznie pobierają i wyświetlają informacje z Sieci, np. nowe wpisy na Twitterze czy najświeższą pocztę e-mail. "Stary dobry" Eksplorator Windows, jak i pulpit systemowy, pozostaną dostępne (wystarczy kliknąć, a jakże, jeden z "kafelków").

Aplikacje napisane zostały z użyciem nowej platformy programistycznej, bazującej na HTML 5, CSS i JavaScript oraz na technologii Internet Explorera 10. Nowa filozofia Windows oznacza więc nowy sposób tworzenia aplikacji dla tego systemu. Dlatego też Microsoft zapowiedział zorganizowanie nowej konferencji dla developerów oprogramowania, na której poznają szczegóły o Windows 8, potrzebne im do pracy. Wydarzenie o nazwie "Build" będzie mieć miejsce we wrześniu w Anaheim.

Kiedy premiera Windows 8

Zarówno data premiery systemu, jak i jego ostateczna nazwa, nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone. Sprzeczne sygnały płyną z samego Microsoftu - "Windows 8" przez jednych wciąż uznawane jest za nazwę kodową, podobnie jako nieokreślony pozostaje moment wejścia OS-u do sprzedaży.

W czasie majowego Tokio Microsoft Developer Forum Steve Ballmer, prezes koncernu, zadeklarował, że następca Windows 7 pojawi się na rynku w 2012 roku. Ponadto przyznał, że będzie on nosił nazwę, pod którą występuje obecnie, czyli Windows 8. Kilka dni później tę wypowiedź prostował rzecznik Microsoftu, nazywając ją "nieścisłą"i podkreślając, że "do tej pory nie ma określonych żadnych terminów lub nazwy dla kolejnej wersji Windows".

13 komentarze

Dodaj komentarz

~Szkolenia

05-07-2011 15:57

ja bym z tym zmierzchem poczekał, znając Microsoft będą dwa interfejsy i dopiero się okaże czy ludzie to polubili. [[http://www.szkolenia.eventis.pl/szkolenia/microsoft]]

LaceyAcosta

22-07-2012 15:56

Every body understands that our life is very expensive, however people need money for various things and not every person earns enough money. So to get some personal loans and bank loan would be a proper way out.

~trew

03-06-2011 23:02

"Stary dobry" Eksplorator Windows <--- a kto tego szajsu kiedykolwiek używał?!! Total Comander (następca NORTONA) to jest konkretny menager plików, Microsoft i ich j*bane wynalazki gdzie katalogu MOJE DOKUMENTY terzba szukać po całym dysku...

~GP

03-06-2011 13:11

Do zastosowań domowych takie kafelki mogą być nawet (dla niektórych) atrakcyjne - są kolorowe, latają sobie w lewo i w prawo przesuwając je paluchami. Ale w zastosowaniach komercyjnych/profesjonalnych jakoś tego rozwiązania nie widzę... Chociaż chciałbym zobaczyć jakąś Panią w Urzędzie, która by obsługiwała w taki sposób komputer ;-).

~Nazir50.

02-06-2011 13:16

Świetny pomysł MS i bardzo mi sie podoba...

~Informacja

02-06-2011 13:11

Microsoft ofiarą własnego losu: [[http://www.sfora.biz/Microsoft-upadnie-Peknie-kolejna-internetowa-banka-a32727]]

~Gość

02-06-2011 11:55

To przerażające, że w przyszłości, aby nie doznać urazu szyi będę musiał trzymać ręce w powietrzu (ekran na wysokości oczu), bo tradycyjna sprzętowa klawiatura stanie się przeżytkiem :(

~strasznyfilm

02-06-2011 11:10

klawiaturka chyba jest najlepszym i najszybszym kontrolerem w urzadzeniach ,ale jeszcze lepiej kiedy jest montowana razem jak w laptopach.

~sebciu

02-06-2011 11:01

widać że idą w kierunku kinecta :)

~dareczek

02-06-2011 10:34

Te ich kafle wyglądają gorzej niż GMOME trzeci i Unity, dobrze że chociaż pozostawili Eksploratora.

~redapple

02-06-2011 10:31

Chciałbym, żeby poziom artykułów z branży IT wrócił do stanu tak sprzed 4-5 lat. Żeby skończył się ten plotkarski, sensacyjny ton i żeby te newsy były świeże a nie kopiowane po trzech, pięciu dniach z amerykańskich, angielskojęzycznych portali.

nick...

13-09-2011 20:32

Powiem tak. Prenumerowałem PC World'a od 1995 roku. Ale 2 lata temu już nie wytrzymałem. Zeszło na psy.

~Gość

02-06-2011 10:19

Nie ma jak opalcowany monitor. A gdzie linia poleceń?