26-letni Kuwejtczyk zatrzymany za "antysaudyjskie ćwierkanie"

26-letni mieszkaniec Kuwejtu został aresztowany w związku z krytyką rządu Bahrajnu oraz saudyjskiej rodziny królewskiej na Twitterze.
Demonstracja w sprawie uwolnienia Nassera Abula (zdjęcie wykonał inny użytkownik Twittera - Ali Khuraibet)Kliknij, aby powiększyćDemonstracja w sprawie uwolnienia Nassera Abula (zdjęcie wykonał inny użytkownik Twittera - Ali Khuraibet)
Polecamy:

Zobacz też:

26-letni Kuwejtczyk Nasser Abul umieścił na Twitterze wpisy, w których ośmielił się skrytykować rząd Bahrajnu oraz saudyjską rodzinę królewską. Napisał m.in. o antyrządowych protestach w Bahrajnie i zamieścił zdjęcia przedstawiające zabitych aktywistów podczas krwawego tłumienia demonstracji.

Władze Kuwejtu uznały jego zachowanie za niewłaściwe i stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Oskarżyły o znieważenie przyjacielskiego kraju i zatrzymały.

Co istotne, mężczyzna może zostać faktycznie skazany, gdyż w Kuwejcie obowiązuje prawo, które zawiera stosowne artykuły zakazujące publikowania jakichkolwiek materiałów mogących zaszkodzić silnym więziom łączącym Kuwejt z jego sąsiadami i zaprzyjaźnionymi krajami.

"Niszczenie wizerunku urzędników państwowych to na Bliskim Wschodzie tabu. Mając to na uwadze, zatrzymanie Abula nie wydaje się zaskakujące, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę znaczenie stosunków pomiędzy Kuwejtem, Bahrajnem i Arabią Saudyjską" - tłumaczy Tal Pavel, ekspert od spraw Bliskiego Wschodu i świata islamu.

Zatrzymanie Abula spotkało się z potępieniem ze strony wielu użytkowników Twittera. Pojawiły się też jednak inne wypowiedzi, które sugerują, że jest on szyickim ekstremistą wspierającym reżim syryjski. Oczywiście sytuacja zaogniła się i zmieniła w "wyznaniową wojnę online".

Przeciwni działaniom kuwejckiego rządu użytkownicy Twittera organizują demonstracje, których celem jest wymuszenie na władzach uwolnienia Abula.

Warto też dodać, że nie jest to pierwsze zatrzymanie w Kuwejcie osoby protestującej przez Internet. Niedawno bowiem inny lokalny blogger został aresztowany na dwa miesiące za szkalowanie premiera.
Tagi: Cenzura, Twitter
Ocena:
Twoja ocena:

Komentarze (4)

~n2

16-06-2011 21:47

Problem w tym, że do obrony wykorzystano nasze siły i w ramach obrony tej demokracji odcięto nas od jednego z lepszych klientów, trochę niefajny układ... PS: bezrobocie to jednak problem.

~.......

16-06-2011 19:15

Jak dla mnie to mogli by tam pozamykać wszystkich za samo oddychanie. Nie rusza to do momentu w którym "ci" Kuwejtczycy nie otworzą kebabu w moim mieście ;) Wtedy to już może być mój problem..........

~max

16-06-2011 14:47

ten sam, @n2. To teraz proponuję wysłać naszego prezydenta, niech połaczy się w Abulu;)

~n2

16-06-2011 01:20

Zaraz, to ten kraik w którym demokracja została obroniona przed strasznym Saddamem?

Polecane

PC World z prezentem!

Tak, zamawiam 12 wydań PC World po 14,09 zł każde (zamiast 19,90 zł) od numeru 6/2012.
Dodatkowo program Panda Antyvirus Pro 2012,
chroniący aż 3 komputery, dostanę za darmo.

PC World 6/2012
Nowy numer PC World 6/2011
Razem: 169


  • Z darmową wysyłką
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »

Pobierz bezpłatnego e-booka

20 lat polskiej sieci
Ebook 20 lat polskiej sieci to kompletna charakterystyka polskiego internetu (oraz polskiego internauty). Odpowiadamy na pytanie, jak wygląda nasz kraj na tle bliższych i dalszych europejskich sąsiadów pod względem popularyzacji szerokopasmowych łączy internetowych i rynku mobilnego. Wymieniamy również wady i zalety korzystania z bezpłatnych punktów dostępowych.
Jeśli chcesz otrzymać darmowego e-booka, wpisz swój adres e-mail. Wyślemy Ci go natychmiast!
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie mojego adresu email do celów marketingowych. rozwiń »