Windows 8 - wymagania sprzętowe te same co Windows 7?

Każdy komputer, który dziś spełnia wymagania systemu Windows 7 będzie mógł pracować pod kontrolą Windows 8 - przekonują przedstawiciele koncernu Microsoft.

Od czasu premiery Windows 7 w październiku 2009 r. sprzedanych zostało ponad 400 mln licencji tego systemu. Mimo to odmianą Windows wciąż najpowszechniej używaną na świecie pozostaje wysłużone, dziesięcioletnie XP (koncern ocenia, że Windows XP wciąż działa na 2/3 komputerów używanych w przedsiębiorstwach).

W bieżącym roku Microsoft zaprezentował już natomiast - na bazie wydań testowych - możliwości Windows 8. Przed producentem stoi więc ambitne zadanie przekonania klientów - zarówno korporacyjnych, jak i indywidualnych - do aktualizacji systemu z XP na "siódemkę" w sytuacji, gdy kolejna wersja "okien" majaczy już na horyzoncie.

Zobacz również:

Nowy system - nowy wygląd

Wiemy już, że Windows 8 jest optymalizowane pod kątem urządzeń z dotykowymi wyświetlaczami, czego dowodem jest nowy interfejs użytkownika, przypominający rozwiązanie z systemu mobilnego Windows Phone 7.

W czasie targów Computex 2011 usłyszeliśmy zapewnienia, że system został zaprojektowany w ten sposób, aby móc pracować na dowolnym typie komputera (niezależnie czy jest to przenośny czy też stacjonarny PC) - w tym również na urządzeniach z architekturą ARM.

Do wydania Windows 8 pozostaje jeszcze sporo czasu - wprowadzenie tego produktu może nastąpić pod koniec 2011 lub na początku 2012 r. Microsoftowi zależy jednak na tym, by klienci już dziś nie wstrzymywali się z decyzjami zakupowymi i wybierali Windows 7 niezależnie od dalszych planów rozwojowych tej platformy.

Zachętą do kupna "siódemki" ma być deklaracja dotycząca wymagań sprzętowych jej następcy.

Nowy system - stare wymagania

Oficjalne wymagania systemu Windows 7 to procesor 1 GHz lub szybszy (32-/64-bitowy), 1 lub 2 GB pamięci RAM, 16 lub 20 GB miejsca na dysku twardym i karta grafiki obsługująca DirectX 9. Różnice w ilości pamięci i miejsca na HDD wynikają z architektury systemu - 32-bitowe Windows 7 potrzebuje mniej zasobów, 64-bitowe - więcej.

Na takim właśnie sprzęcie będzie można efektywnie pracować z Windows 8. Nic więc nie stoi na przeszkodzie do zakupu "siódemki" już dziś - aby nadążyć za rozwojem systemu operacyjnego w przyszłości nie trzeba będzie kupować nowego komputera: wystarczy aktualizacja OS - zapewnia koncern.

Bez względu na to, czy rozbudujemy posiadany komputer, czy kupimy nowy, Windows dopasuje się do niego, by najlepiej wykorzystać jego konfigurację sprzętową - mówiła Tami Reller, dyrektor finansowy departamentu Windows w czasie Worldwide Partner Conference w Los Angeles.

Co to oznacza dla dostawców sprzętu?

Większość z nas pamięta ogromne zamieszanie towarzyszące procesowi certyfikacji sprzętu komputerowego przed premierą systemu Windows Vista. Na krótko przed premierą tego systemu operacyjnego w sprzedaży pojawiły się komputery z oznaczeniem "Designed for Windows XP. Vista Capable" - ich producenci chcieli w ten sposób zaznaczyć, że pecety - mimo iż sprzedawane z preinstalowanym systemem Windows XP - sprostają również wymogom jego następcy. Tymczasem okazało się, że maszyny z nalepką "Windows Vista Capable" nie zawsze były w stanie poradzić sobie z zaawansowanymi funkcjami Visty, przede wszystkim z interfejsem Aero.

Skargi klientów, którzy poczuli się oszukani, otarły się nawet o pozew zbiorowy.

Trudno oczekiwać, by Microsoft dwa razy popełnił ten sam błąd i to w tak krótkim czasie. Koncern zapewnia, że w wypadku Windows 8 będzie bardzo wymagający w stosunku do producentów. Firma próbuje uzyskać większy wpływ na wytwórców, by ci dołożyli starań do projektowania komputerów jak najlepiej odpowiadających nowemu systemowi.

Jednocześnie Microsoft wysyła do użytkowników sygnał: "jeśli kupicie Windows 8, nie będziecie potrzebować nowego komputera". Producenci PC muszą się więc teoretycznie liczyć z zyskami niższymi niż zwykle towarzyszące premierze nowej wersji Windows. Teoretycznie - bowiem aby rozwiązywać porobne problemy organizowane są konferencje takie jak Worldwide Partner Conference: miejsce, gdzie przedstawiciele Microsoftu i firm partnerskich mogą porozmawiać o wspólnych strategiach biznesowych.

Rezultaty takich spotkań z pewnością wkrótce poznamy.

66 komentarze

Dodaj swój

~Angeline

03-08-2012 08:14

jak dla mnie NAJLEPSZY odcinek tej serii humor na piimooze i w koĹ?cu coĹ? siÄ? w fabule rusza. Jutro od rana biorÄ? siÄ? za nastÄ?pne odcinki z wielkim zapaĹ?em:)

~SropHSXpGaHyfFjD

01-08-2012 13:51

czytaÄ? opisf3w nie umiejÄ? noo. a jeĹ?li chodzi o logo to stamtÄ?d niamel nigdy nie podajÄ? muzy. (bo sam nie znam xD)

nick...

13-11-2012 11:16

naucz sie pisać

juri1523

13-11-2012 11:16

naucz sie pisać

juri1523

13-11-2012 11:16

naucz sie pisać

~SropHSXpGaHyfFjD

01-08-2012 13:50

czytaÄ? opisf3w nie umiejÄ? noo. a jeĹ?li chodzi o logo to stamtÄ?d niamel nigdy nie podajÄ? muzy. (bo sam nie znam xD)

Kropka

01-03-2012 18:44

To jest właśnie polityka Microsoftu. Co system to już wyższe wymagania. Linuxa czy to badziewny komp czy nówka to uruchomisz bez problemu i primo, za Linuxa nie płacisz pieniądze, które preznaczyłbym na zakup kompa na, którym mi pójdzie Windows i sam system wolę przeznaczyć na dodatkowe pamięci do serwera.

Qalafior

11-05-2012 13:50

Posiadam właśnie taki badziewny komputer AMD Venice 1.8 64bit, 2,5Gb ramu, 8 developerska nie rzuciła mnie na kolana ale wszystko chodziło, interfejs do nauczenia - zmiana byłaby konieczna gdybym takiej potrzebował a nie potrzebuję. Testowałem też twojego linuksa - internet, muzyka, film, office i nic poza tym. Oprogramowanie specjalistyczne dalej tylko na winde. Babciom i dziadkom używającym sprzętu komputerowego tylko w celach rozrywkowych i kontaktowych polecam darmowego Linuksa.

~gOnGpIcTQbdjICLtkU

05-11-2011 05:17

I think you hit a bullseye there flelas!

~gOnGpIcTQbdjICLtkU

05-11-2011 05:17

I think you hit a bullseye there flelas!

~bZIlxZeFAaMaSjefGdf

02-11-2011 16:54

I have exactly what info I want. Check, plasee. Wait, it''s free? Awesome!

~bZIlxZeFAaMaSjefGdf

02-11-2011 16:53

I have exactly what info I want. Check, plasee. Wait, it''s free? Awesome!

vuja1991

23-10-2011 10:52

Win 7 nie taki straszny mam starego jednordzeniowego celerona 1,5 GB ramu i system działa normalnie, a i pograć się da.

~RsxtpKhXHWXwwi

29-09-2011 03:10

Too many compliments too ltilte space, thanks!

~RsxtpKhXHWXwwi

29-09-2011 03:10

Too many compliments too ltilte space, thanks!

~RsxtpKhXHWXwwi

29-09-2011 03:09

Too many compliments too ltilte space, thanks!

~RsxtpKhXHWXwwi

29-09-2011 03:08

Too many compliments too ltilte space, thanks!

~uAbXsORzNjBksvover

27-09-2011 11:27

Your cranium must be protecting some very valuable birnas.

~uAbXsORzNjBksvover

27-09-2011 11:24

Your cranium must be protecting some very valuable birnas.

~cdd

31-08-2011 12:11

Dość kosztowne dla MS było odkrycie prawdy, że jednak RYNEK dyktuje prawa a nie MS. Niewypały ME i Vista może wreszcie czegoś ich nauczyły.

~fASVIScLzSH

19-08-2011 17:00

Great tnhkiing! That really breaks the mold!

~fASVIScLzSH

19-08-2011 16:58

Great tnhkiing! That really breaks the mold!

~fTvnhPkSPKj

18-08-2011 06:46

Yo, good lokoin out! Gonna make it work now.

~fTvnhPkSPKj

18-08-2011 06:46

Yo, good lokoin out! Gonna make it work now.

~fTvnhPkSPKj

18-08-2011 06:46

Yo, good lokoin out! Gonna make it work now.

nick...

27-09-2011 13:33

Furrealz? That's mavrlouesly good to know.

nick...

01-10-2011 20:01

4fWKVV kvikazsirpuh

xll

05-08-2011 16:10

Pewnie wszystko będzie takie samo, cena też ;)

dasd

29-07-2011 21:51

Kliknij, żeby dodać komentarz.

~Gość

25-07-2011 19:52

Nie jest istotny system operacyjny.Wazne jest to ,co sie da pod tym systemem uruchomic.Dla mnie XP jest wystarczajacy .Wybralem win dlatego ,ze nie ma sterownikow dla moich telefonow voip pod innym systemem .Tylko dlatego ...

~cdd

21-07-2011 09:57

Czyżby wreszcie coś do nich dotarło? Wygłup z Vistą sporo ich kosztował!

nick...

21-07-2011 12:28

Zastanawiam się czy ty jesteś bardziej głupi czy oni, skoro nie rozumiesz, że po raz kolejny (tym razem z Windows 8) ten wygłup będzie ich kosztował.

nick...

21-07-2011 14:08

Chłopie zacznij części myślącej używać. Windows 8 to to samo co Windows 7 i Vista - rozbudowane tylko. To będzie kolejny gol do własnej bramki. Microsoft uwielbia Mas..hizm i pogrążać się we własnej "mądrości". Szczęśliwy user Win98 SE + Service Pack Plus do niego.

nick...

20-07-2011 19:27

Co drugi Windows to do dupy. Taka prawda. Więc czekamy na Windows 9 i serię systemów Midori (po Windowsach). Oczywiście pierwszy Midori to będzie do dupy bo co 2 systemy.

Leokladiusz

18-07-2011 07:32

A pojdzie to na takim sprzecie czy bedzie zamulac? Procesor: AMD Phenom X6 1055T 2. Ghz Karta: GeForce GT 430 Pamiec: 4giga ram

tak

22-07-2011 16:25

tak

yohasakura

18-07-2011 07:31

A pojdzie to na takim sprzecie czy bedzie zamulac? Procesor: AMD Phenom X6 1055T 2. Ghz Karta: GeForce GT 430 Pamiec: 4giga ram

nie

22-07-2011 16:26

nie

Heniek z Bagien

18-07-2011 07:29

A pojdzie to na takim sprzecie czy bedzie zamulac? Procesor: AMD Phenom X6 1055T 2. Ghz Karta: GeForce GT 430 Pamiec: 4giga ram

nie wiem

22-07-2011 16:26

nie wiem

nick...

29-09-2011 05:21

Clear, infmoriatve, simple. Could I send you some e-hugs?

facet

13-07-2011 13:05

Jaki nowy? Jaka ósemka? Toż to znowu poprawiona Vista, tym razem z kernelem 6.2. Co oni chcą się ścigać na numerki z Googlem?

penis.man

29-07-2011 23:15

Człowieku... Człowieku... Windows 8 jest już zapowiadane od premiery 7 :P więc co ty tu pier*olisz że poprawiona vista.

facet

13-07-2011 13:03

Kliknij, żeby dodać komentarz

nick...

13-07-2011 12:17

A co powiecie jeśli mam Windows 98 SE + Service Pack Plus do niego a obok XPeka ale praktycznie wcale go nie używam??? Nie potrzebuję Windows 8, 7 ani Visty. To chory i ciężki system(y) dla naiwnych ludzi. O stopniu inwigilacji nawet nie wspomnę.

nick...

13-07-2011 11:25

Kliknij, żeby dodać komentarz

nick...

13-07-2011 11:05

Po co oni wogole to wydaja co 2 lata system i tak bedzie mial mnostwo bledow aby zeby nabijac kase na naiwnych klientach pozostanicie przy swoich systemach o tak wam nic nowego nieda ta 8 interfejs ohydny to prawda komputer to nie smartfon

Tomek

13-07-2011 10:49

Dobrze, że z MSDNAA mam za darmo legalnego, bo za nimi bym chyba nie nadążyl kupować :P Win7 to moim zdaniem krok milowy od XP'ka i tylko ludzie tkwiący w miejscu bez postępu nadal upierają się, że XP lepszy...

Doro

13-07-2011 08:40

@Nazir50 : Trolu co się Cieszysz ? Co jest dla ciebie takie super ? Przecież Linux od dawna potrafi takie sztuczki , beż niepotrzebnego gmerania w jakimś badziewskim rejestrze.

JA

13-07-2011 12:21

sam jesteś trolem capie skoro pisesz o linuchu w newsie o windowsie.

Nazir50

13-07-2011 01:59

Super....:)

Doro

12-07-2011 22:54

Tak się składa, że XP obsługuje dyski SSD. A ekrany dotykowe to badziewi, mam to w smartphonie, i jak na razie mi wystarczy tych cudów techniki ! A to mały wpis do rejestru, żeby XP obsługiwał dyski SSD : [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters] "EnablePrefetcher"=dword:00000000

~Gość

12-07-2011 20:52

@Doro - po to żeby obsługiwał SSD i dotykowy ekran.

Doro

12-07-2011 22:00

Ależ XP obsługuje dyski SSD. Wystarczy mały wpis do rejestru : [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters] "EnablePrefetcher"=dword:00000000 A ekran dotykowy ??? - bez przesady, będziesz miał non stop opalcowany monitor - przerabiam to na smartfonie

roman_

12-07-2011 20:34

8 nie kupujemy. Win7- OK. Vista- porażka, wyciąganie kasy Win XP - OK Win 98SE czy Milenium- porażka Win 98- OK Wyraźnie rysuję się prawidłowość.

maro

12-07-2011 20:34

Nigdy w życiu nie przesiądę się z mojego xp na żaden 7 czy 8, do czasu kiedy M$ nie stworzy systemu przyjaznego użytkownikowi. Podstawa to szybkość, siódemka, podobnie jak vista, a ósemka zapowiada się identycznie to system dla deb*ili, którzy nie wiedzą co z czasem robić i bardzo lubią oglądać błyskotki na ekranie... Na moim starym celeronie 300 z 2001 roku XP SP1 (odchudzonym po załadowaniu do RAM 57 MB) chodzi o niebo szybciej od nowego czterordzeniowego athlona 4x4Ghz. Jeżeli ktoś lubi jak mu sie ładne kółeczko kręci praktycznie po kliknięciu na dowolny element, to z pewnością będzie mu sie 7 czy 8 podobał. Dla mnie i olbrzymiej większości normalnych uzykowników każda dodatkowa bezczynna sekunda przed komputerem i wpatrywanie się w kręcące kółeczko to strata życia. Dobry system będzie wtedy, kiedy kliknę np. na folder, palec nie zdąży odskoczyć od myszki, a okno będzie już otwarte...

SND

13-07-2011 08:53

Chłopie, co Ty opowiadasz za dyrdymały, przesiądź się na 4 rdzenie i zobacz jak chodzi Win7 64bit bo bez pojęcia piszesz. Porównujesz coś do czegoś bez przygotowania merytorycznego.

l

24-07-2011 18:53

Taki jesteś 'inteligentny' i stać Cię tylko na Celerona 300...??? ;)))) Może Ci 'debi..le' jak to określiłeś, zarabiają tyle, że stać ich na wymianę sprzętu częściej niż raz na kilkanaście lat... ;)

Sensei

30-07-2011 00:16

Hmm, a probowałeś zmienić sprzęt? Bo na celeronie 300 to sie nie dziwie ze 3 dni ci sie kółeczko na "siódemce" kreci kiedy otwierasz folder. Ja mam intel dual core 2x2.6 ghz, 2 gb ramu i 256 mb grafiki i powiem ci ze wszystko baaaardzo płynnie sie dzieje w mojej siodemce, a musze zaznaczyc ze mam bardzo zasyfiony system bo dlugo nic z nim nie robilem ;] System dla debili? hmm, jak jestes zacofany i masz antyk w domu to sie nie dziwie ze pracujesz na XP SP1, nie mowie ze XP to zly sys ale nie najezdzaj na "7" jak go dobrze nie znasz. Przy twoim sprzecie sie nie dziwie ze czekanie az cos sie na siodemce otworzy doprowadza cie do szewskiej pasji, ja mam cienki sprzet na obecne standardy ale nie narzekam na win7, tak jak powiedziales palec nie odskoczy od myszki a folder mam otwarty. Przemysl to bo dla mnie praca z win7 jest przyjemna, latwa, szybka i bardzo efektywna.

Doro

12-07-2011 19:33

Mam XP Professional, ktory będzie wspierany do 2014 roku. Myślę sobie, że poczekam na Windows 9 lub 10. Po co wydawaqć co rok kilka setek "nowy" systemo???

bongo

12-07-2011 22:35

Doro masz całkowitą rację. System jest po to by zarządzał innymi aplikacjami, a nie nakazywał uczyć się nowych zmian. Uważam, że nie warto tracić czasu na ciągłe zmiany systemu operacyjnego, bo to strata czasu. Komputer, a w nim zawarte aplikacje muszą przynosić jakiś zysk, a nie zabawę w ciągłym zapoznawaniu się z zmianami systemowymi.

Saxie

12-07-2011 19:29

Darek nie musisz go kupywac ja k wygląda pozostan przy systemie jakim chcesz a według mojej opinii system ma nie dobrze wygladac tylko tez działać.

nick...

12-07-2011 18:29

a co mnie to obchodzi???

nick...

12-07-2011 18:22

kogo to obchodzi...

ssk

12-07-2011 14:53

A wasz srinuksy mają większe wymagania haha

eMDe

12-07-2011 13:58

Zapowiedzi Microsoftu oznaczają, że do uruchomienia Windows 8.. uruchomić a korzystać to dwie różne rzeczy. A jak dodamy kulturę pracy to pojawia się kolejny aspekt.

Darek

12-07-2011 12:01

W kaym razie na tych fotkach interfejs wygląda ohydnie