Google Play zastępuje Android Market

Google Play to nowy serwis, który integruje usługi Android Market, Google Music, eBookstore i Movies. W większości nie są dostępne w Polsce, więc dla nas to połączenie oznacza tylko tyle, że teraz aplikacje dla systemu Android kupujemy i pobieramy w nowym serwisie lub za pomocą stopniowo wprowadzanej aplikacji Sklep Play. W naszym kraju nazwa ta może być nieco kontrowersyjna.

Na blogu Google czytam, że nowy serwis Play oferuje aplikacje, muzykę, e-booki i filmy w jednym miejscu. Wszystkie te produkty znajdowały się już w ofercie amerykańskiej firmy, ale serwisy je oferujące miały inne nazwy - Android Market, eBookstore, Google Music. Internetowy potentat już od dłuższego czasu pracuje jednak nad ujednoliceniem swojego nazewnictwa.

Dla mieszkańców USA oznacza to dostęp do czterech kategorii produktów w jednym miejscu. W Kanadzie i Wielkiej Brytanii dostępne są filmy, książki i aplikacje, w Australii książki i aplikacje, a w Japonii filmy i aplikacje. Reszta świata, a w tym Polska, na razie w Google Play może kupować i pobierać tylko aplikacje dla Androida, identycznie jak do tej pory w Android Market.

Zobacz również:

Zobacz też: Google Android Market zwiększa "wagowy" limit dla aplikacji do 4 GB

Skąd ta zmiana?

Choć taka decyzja Google oznacza tylko zmianę nazwy Android Marketu i innych serwisów, to jednak jest to ważny ruch internetowego potentata. Dzięki temu amerykanie mogą w jednym miejscu pobierać muzykę, filmy i e-booki niezależnie od tego, czy korzystają ze smartfonu, czy peceta. Raz zakupione produkty mogą być wykorzystywane na różnych platformach.

Właśnie dlatego nie można było po prostu włączyć serwisów Google Music i eBookstore do Android Marketu. Jego stara nazwa jest nierozerwalnie związana z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w systemem Google. Sklep ten ma natomiast działać również na pecetach i dlatego trzeba było zmienić nazwę na Google Play.

Aplikacja Sklep Play

Niektórzy użytkownicy urządzeń mobilnych z Androidem zauważyli już, że ich Android Market został zastąpiony aplikacją Sklep Play. W zasadzie funkcjonuje ona identycznie jak do tej pory, a zmieniła się tylko nazwa. Swoją drogą jest ona identyczna z nazwą polskiego operatora sieci komórkowych. Ciekawe, czy będą z tego problemy na naszym polskim podwórku.

Aplikacja Sklep PlayAplikacja Sklep Play

Na razie nowa inicjatywa Google ma jeden ewidentnie pozytywny aspekt, który ucieszy zwłaszcza fanów wszelkiego rodzaju rabatów. W nowym sklepie znajdziemy wiele aplikacji w promocyjnych cenach. Jest wśród nich całkiem sporo ciekawych programów i gier kosztujących jednynie 1,53 PLN.

7 komentarze

Dodaj komentarz

Maxior

23-08-2012 15:04

A mi się super wygodnie z google playa pobiera apki i nie narzekam i w zasadzie nawet zastrzeżeń nie mam. Ostatnio ogarnik.mobi - bardzo fajna apka dla firm (przypomina o podatkach)

house82

03-07-2012 21:53

hyy w sumie jestem zadowolony z mojego Androida ale jak przeczytałem umowę (po łepkach) to tak jakieś dokładne dane osobowe wymagają itp jak to jest powiedzcie - bo osobiście nie lubie podować moich danych .....

Nazir50

08-03-2012 00:31

Dla mnie już nie ma znaczenia czy Market czy Sklep Play :) Kupiłem 3 aplikacje w promocji po 1.53 dla SGSII i jest ok. Jeszcze jakby android miał aktualizację bez karuzeli farsy to było by miło. :)

Ghost

12-03-2012 13:25

O mój Boże!!! Używasz telefon z Androidem? I jeszcze kupujesz w Android market? A co z twoim Windowsem? Co z twoją krytyką Androida? Przecież to się kupy nie trzyma.

niezadowolony

07-03-2012 15:45

internet mial laczyc a nie dzielic Czas jednak zweryfikowal rzeczywistosc

andrevv

07-03-2012 15:31

co za bezmyslnosc googlea Musze teraz zmienic jezyk telefonu na angielski bo na polskim wiekszosc rzeczy w markecie jest teraz niedostepna Skandal

nick...

09-05-2012 04:25

Mi się wydaje że to wesjra beta albo numer przeznaczony dla czytelnikf3w poza krajem. Agora się nie chwali, Technologie Gazeta podały info zniechęcające przedstawiając tylko cenę egzemplarza bez prenumeraty. Poza tym jest brak dodatkf3w lokalnych.