Virgin Mobile - czy ma szanse na Polskim rynku?

Virgin Mobile Ltd jest pierwszym na świecie wirtualnym operatorem telefonii komórkowej. Do niedawna świadczył usługi w Wielkiej Brytanii, Australii, Kanadzie, Republice Południowej Afryki, Chile, Indiach, Stanach Zjednoczonych i Francji. Ostatnio także w Polsce. Zacznijmy jednak od początku.

Spółka Virgin Mobile została założona w 1999 roku przez Richarda Charlesa Nicholasa Bransona (urodzonego 18 lipca 1950 roku w Sharnley Green w hrabstwie Surrey). Posiada on bogatą przeszłość. Mimo, że jego ojciec i dziadek byli wykształcenia prawniczego, on poszedł w zupełnie innym kierunku. Był kiepskim uczniem z dysleksją. Został 18 razy wyrzucany różnych szkół. Posiadał jednak niezwykłą zdolność zjednywania sobie ludzi (czyżby był w tym, tak dobry jak Steve Jobs?).

Swoją karierę rozpoczął od kiepskich pomysłów na biznes m.in. sprzedaż świątecznych drzewek albo papużek falistych. Trafionym pomysłem okazała się dla niego branża muzyczna. W kościelnej krypcie tworzył magazyn "Student", w którym promował popularne nagrania oraz umieszczał wywiady z takimi gwiazdami jak John Lennon czy Mick Jagger. Prowadził także sklep muzyczny, który początkowo zajmował się jedynie sprzedażą wysyłkową. Obecnie Virgin Group to ponad 400 spółek. Ciekawsze to m.in. operator komórkowy, wytwórnia płytowa Virgin, linie lotnicze, wódka Virgin czy Virgin Cola, Virgin Fuels i Virgin Comics.

Zobacz również:

Sam Branson ma bardzo wiele zainteresowań, a także rekordów na swoim koncie. Przepłynął amfibią w najkrótszym czasie kanał La Manche. Ze Steve’em Fossetem zaliczył lot balonem dookoła świata, a także przepłynął jachtem razem ze swoimi dziećmi przez Atlantyk. Jak wielu zaczynał od zera, mimo początkowych niepowodzeń udało mu się osiągnąć zamierzony cel, ale nie osiadł na laurach i ciągle powiększa swój majątek. Obecnie przekracza on kwotę 4 miliardów dolarów. Warto też zaznaczyć, że prowadzi on fundację charytatywną.

Założyciel Virgin MobileKliknij, aby powiększyćZałożyciel Virgin Mobile

Polityka spółki i wejście na Polski rynek

Polityka Bransona w przypadku spółki Virgin Mobile jest dość prosta. Jako operator wirtualny korzysta z nadajników innych operatorów. W Stanach Zjednoczonych korzysta ze sprzętu Sprint CDMA, w Wielkiej Brytanii T-Mobile, w Kanadzie Bell Mobility, we Francji Orange, w Australii Optus, w RPA Cell C, natomiast w Polsce - Play i Orange. W naszym kraju tak jak we wszystkich innych świadczy usługi prepaid - najpierw musimy doładować konto, a dopiero później możemy korzystać. Jedynym wyjątkiem pod tym względem są Wielka Brytania, USA, RPA, i Australia.

W tych krajach operator świadczy również usługi abonamentowe. Branson 16 sierpnia 2012 roku rozpoczął 3 letni plan dla Polskiego rynku. Pierwszym jest budowanie dystrybucji, zdobywanie klientów i sprawdzenie na ile jest to dobry pomysł. Założenia są takie, że po 3 latach Virgin Mobile ma mieć w Polsce milion klientów. Czy ten plan się powiedzie, dowiemy się dopiero za 3 lata. Jeśli będą walczyć z konkurencją dając klientom odpowiednio atrakcyjną ofertę to myślę, że mają szanse na zdobycie kilku procent rynku. Trzy lata to dość krótki okres na przejęcie dużej liczby klientów.

Już na pierwszy rzut oka widać, że cennik Virgin Mobile wygląda lepiej niż konkurencji. Dla potrzeb artykułu będę spółkę tę porównywał jedynie do Play i T-Mobile. Przykładowo: minuta rozmowy kosztuje 19 groszy, gdzie w Play do innych sieci kwota ta wynosi 29 groszy, a w T-Mobile 59/57 groszy. SMS w Virgin Mobile to wydake rzędu 12 groszy, 9 w Play i 18 w T-Mobile.

Jak widać, jeśli chodzi o połączenia to Virgin wypada dobrze, z krótkimi wiadomościami tekstowymi jest już gorzej. Przy każdym doładowaniu dostajemy 50% bonusu i nawet przy najniższym możliwym (za 5 zł) otrzymujemy rok ważności konta. Mamy też do dyspozycji pakiety internetowe. Najtańszy za 5 zł - 25MB, aż do najdroższego 1GB za 29 zł. Pakiety są ważne miesiąc, a ich aktywacja polega jedynie na wpisaniu kodu i zatwierdzeniu go.

Jeśli zaś chodzi o inne pakiety lub usługi dodatkowe to możemy sobie o nich jedynie pomarzyć. Nie ma zupełnie nic poza strefą użytkownika - Klub Virgin - w której możemy zarządzać kontem i mieć wgląd w nasze wydatki. Możemy, więc zapomnieć o pakietach SMS, o tanich rozmowach w sieci. Jedyne, na co możemy liczyć to roaming podczas wyjazdów za granicę. Trochę za mało jak na walkę z konkurencją. Oferta Virgin jest ciekawa jedynie dla osób, które mało dzwonią i potrzebują mieć telefon w razie potrzeby z możliwością zadzwonienia bez konieczności częstego doładowywania konta i marnowania pieniędzy.

Podsumowanie

Może Virgin Mobile ma szanse coś zdziałać na polskim rynku. Może uda im się zdobyć kilka procent klientów. Jednak na razie ich oferta jest tak uboga, że nie ma czym przekonać do siebie potencjalnych klientów. Nadal brakuje ciekawych pakietów, czegoś, czego nie ma u konkurencji. Co prawda operator świadczy usługi na naszym rynku od bardzo niedawna i z czasem istnieje mozliwość, że rozbuduje swoją ofertę. Jednak na dzisiaj jest ona zbyt skromna.

Na moje oko Branson wie co robi i za jakiś czas pokaże wiele różnych ciekawych pakietów w atrakcyjnych cenach. W Wielkiej Brytanii jest dość znanym i popularnych operatorem. Kto wie czy za jakiś czas tak samo nie stanie się w Polsce. Zdecydowanie na to liczę. U nas brakuje dobrej oferty, która pozwoli młodym ludziom na tanie korzystanie z internetu mobilnego oraz połączeń i wiadomości tekstowych. Nie liczę na takie same posunięcia jak darmowe rozmowy w sieci, darmowe SMS w sieci, ani nawet internet za reklamy. Chciałbym, żeby pojawił się w ofercie Virgin Mobile abonament pozwalający na swobodne rozmawianie z innymi we wszystkich sieciach oraz na płynny dostęp do multimediów.

15 komentarze

Dodaj komentarz

raczejwporzo

16-09-2013 08:14

Cennik w porządku, nawet w roamingu poł./sms jest taniej niż u "wielkiej trójki" abonamentowej

zgred

11-03-2013 19:09

poruszyl mnie temat transfrowania zyskow poza granice Polski. Jak ten problem wyglada w innych dziedzinach "polskiej" gospodarki? Ktora firma lub korporacja ma obowiazek zainwestowania na terenie naszego kraju chocby 1/3 swoich zarobionych w Polsce pieniedzy? Chetnie w takich przedsiewzieciach bede pozostawial swoje zarobione grosze. t

Kondon

11-11-2012 10:48

Nie wiem czy wiecie, ale w Play ja 30zł miesięcznie płacę za doładowanie, mam rozmowy w sieci za darmo, smsy w sieci za darmo, za 10 zł smsy do wszystkich za darmo na 30 dni (bez limitu). Za 10 zł możesz sobie kupić pakiet internetu BEZ OGRANICZEŃ (możesz sobie siedzieć ile chcesz). No i przy doł. 30zł masz 5 dni taryfy 4.0, że 5 z tych 30 dni nie płacisz za żadne połączenia i smsy do nikogo. Nikt mi nie powe, że to ofertę (ofertę na kartę) przebije ktokolwiek. Nie sądzę. Virgin, jak na razie shit.

Omgz

05-09-2012 16:28

GaduAir już dawno miało 19gr/min. Dziwne tylko że tak szybko sie zwineli z torbami...

koko49

05-09-2012 12:43

24 sierpnia przeslalem dokumenty zwrotne do przeniesienia numeru jak na razie nie moga ich znalezc.Jedna wielka kompromitacja.Rezygnuje z takich uslug.

Nazir

04-09-2012 23:25

@"Juliusz Janecki" REDAKCJA. /// Proszę nie wprowadzać w błąd. W T-Mobile na kartę również jest stawka 29gr. do wszystkich w TakTak HOT . Do Play jak inni drogo. Proszę napisać również prawdę i ostrzeżenie ze do Virgin Mobile połączenia kosztują jak do Play czyli około 70gr.

Nazir

04-09-2012 23:19

Kupiłem starter VM ale szału nie ma

Jotgie

04-09-2012 21:56

Dodam, że Branson nie ma... biura w naszym rozumieniu (gabinetu). Jego biurem jest samolot, samochód, kawiarnia, restauracja, pokój hotelowy no i oczywiście TELEFON!

Gosć

05-09-2012 12:56

Obywatel USA ma płacić podatki tylko w USA od wszystkiego albo łamie prawo USA (nie tak jak w Unii), co z definicji oznacza drenaż naszej gospodarki. A jak mu u nas wysłać wezwanie do urzędu podatkowego lub prokuratury - zgodnie z naszymi przepisami i praktykami? Jego działalność jest w Polsce niedopuszczalna - firma krzak ;) wiem, będzie miał prezesa i prokurentów i dyrektorów lokalnie, będą kancelarie prawne reprezentujące oficjalnie jego interes - i mający adres miejsca.

Led

12-10-2012 23:25

Drenaż naszej gospodarki w największym stopniu robią sami Polacy. Wiec spokojnie, Vergin nie wyprowadzi pieniędzy, wręcz przeciwnie. Natomiast martwił bym się bardziej o to co z polską gospodarką robią "nasi" urzędnicy, obecny premier i firmy w stylu Amber Gold.

Gosć

04-09-2012 20:57

Koncern Virgin jest ogromny i jeżeli wchodzi to nie po to aby nam było lepiej (to co najwyżej efekt uboczny lub wręcz z reklamówek czy od spin-doktorów z budowy wizerunku w szaraczkach) - po prostu celem jest zarobić sprawnie naprawdę dużą forsę i efektywnie wytransferować sobie ją z naszego Kraju - co przekłada się niemal w całości na import bezrobocia do Polski lub wzrost zadłużenia i dalszą utratę przyszłości. Opłaca się tylko zdrowa wymiana międzynarodowa (nie każda) ale nie drenaż naiwnych bez wiedzy o makroekonomii i powiązaniach z ich przyszłością - co jest oczywistością - podobnie jak, że kapitał ewidentnie ma narodowość (wbrew wierzeniom naiwnych, ufających, że budujemy nieistniejący kapitalizm chociaż budowany jest na naszych naiwnościach i podatkach wszechogarniający realny kolonializm).

Led

12-10-2012 23:30

Zainwestuj najlepiej w polską firmę np. Amber Gold lub po prostu w polską gospodarkę. Albo opłacaj (jeżeli pracujesz legalnie) ZUS. Albo rozwiń jakąś prężną firmę, stwórz silną markę to urzędnicy cię zjedzą jak zacznie za dobrze tobie się powodzić. Tak jak zniszczyli choćby Optimusa.

phi

04-09-2012 20:44

Czy PC World posiada korektę? Nie, nie posiada. Słowo polski w wyrażeniu "polski rynek" piszemy małą literą. Za taki błąd ortograficzny kiedyś można było oblać maturę.

k

04-09-2012 16:56

ja wiem czy brakuje dobrej oferty. jak sie rozejrzec, to mozna sobie cos znalezc. w prepaid, bo postpaidy sa drogie. u operatora z łapką jeśli zapłaci się co m-c 30pln to rozmowy w sieci są za friko, poza sieć drogie nie są, a można sobie w tej cenie kupić już porządny pakiet internetowy.

sjamiec

04-09-2012 16:55

"Chciałbym, żeby pojawił się w ofercie Virgin Mobile abonament pozwalający na swobodne rozmawianie z innymi we wszystkich sieciach oraz na płynny dostęp do multimediów." A teraz nie dzwonić do użytkowników wszystkich sieci ? I nie można korzystać z internetu a co za tym idzie ze wszystkich multimediów ? Autor jest tak rozgarnięty jak piach na budowie.