Windows 8 - jak obsługiwać kafelkowy i tradycyjny pulpit

Nowy Windows bardzo różni się od poprzednika, co daje się we znaki i denerwuje. Klikasz wszędzie, szukając po omacku funkcji, dopóki nie zapoznasz się na dobre z nową lokalizacją poszczególnych elementów systemu. Nasze porady pomogą ci się połapać w nowym interfejsie Windows 8.

Zapewne masz już jakieś podstawy obsługiwania nowego systemu. Jednak w wypadku niektórych nowinek być może tylko słyszałeś o niespotykanych dotąd możliwościach systemu operacyjnego, bądź nie zdążyłeś się z nimi dobrze zapoznać. Poniższe porady przedstawiają najważniejsze metody obsługiwania nowych elementów nawigacyjnych Windows 8, informują o ustawieniach systemu i pomagają skonfigurować go na miarę swoich potrzeb.

1. Opcje ekranu startowego

Ekran startowy gromadzi aplikacje w pozornym bezładzie. Możesz jednak dowolnie zmieniać ich kolejność i przynależność do jednej z grup, a także liczbę kafli, ich rozmiar i zachowanie.

Zobacz również:

  • Jak zainstalować Windows 10

1. Po kliknięciu kafla prawym przyciskiem myszy pojawiają się polecenia usunięcia go z ekranu startowego, zmniejszenia go lub powiększenia, a także wyłączenia treści Live. Programy typu Modern Apps (a więc aplikacje do Windows 8 działające w interfejsie Modern UI) można ponadto odinstalować z poziomu tego menu podręcznego. Tradycyjnych programów uruchamianych z pulpitu nie pozbędziesz się w ten sposób. Wymagają odinstalowania z poziomu apletu Programs and features w Panelu sterowania - a więc metodą znaną z poprzednich wersji środowiska Windows.

2. Klikając niewielką ikonę minusa w prawym dolnym narożniku (Semantic Zoom), zmniejszysz nie tylko rozmiar kafla. Ponadto przywołasz nowe opcje grupowania. Na ekranie startowym widać kafle są scalone w kilka grup, którym można przypisywać nazwy po kliknięciu prawym przyciskiem myszy (Name group). Oprócz tego można przemieszczać grupami wszystkie kafle.

3. Aby utworzyć nową grupę, wystarczy przeciągnąć jeden z kafli w przestrzeń pomiędzy dwoma grupami, aż na ekranie pojawi się szary słupek. Wówczas można upuścić przemieszczany kafel.

4. Chcąc ujrzeć wszystkie dostępne aplikacje - zarówno te tradycyjne, jak i te nowoczesne - wskaż polecenie All apps po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Jeśli znasz nazwę programu, który chcesz przywołać, po prostu zacznij ją wpisywać, np. word.

5. Na ekranie startowym można zgromadzić nie tylko skróty do aplikacji, lecz prawie wszystkie elementy. Możesz umieścić na nim np. konto pocztowe, klikając je prawym przyciskiem myszy w oknie klienta pocztowego i wskazując polecenie Pin to Start. W podobny sposób ustawisz na ekranie startowym dane kontaktowe określonej osoby z menedżera kontaktów. Ponadto możesz ulokować na ekranie startowym zwyczajny folder. Kliknij go prawym przyciskiem myszy w oknie Eksploratora na tradycyjnym pulpicie, po czym wybierz polecenie Pin to Start.

Po kliknięciu kafla prawym przyciskiem myszy w dole okna pojawia się menu podręczne aplikacji.Kliknij, aby powiększyćPo kliknięciu kafla prawym przyciskiem myszy w dole okna pojawia się menu podręczne aplikacji.

2. Zamykanie programów Modern Apps

Wbrew wcześniejszym doniesieniom wprowadzono możliwość zamykania programów Modern Apps. Aplikacje tego typu zamyka się - tak jak tradycyjne programy we wcześniejszych wersjach Windows - za pomocą skrótu klawiszowego [Alt F4]. Na ekranie dotykowym można to zrobić także, przeciągając palcem z górnej w kierunku dolnej krawędzi ekranu. Jeśli masz komputer bez takiego monitora, przesuń kursor myszy w pobliże górnej krawędzi ekranu. Zmieni kształt ze strzałki w dłoń. Wówczas przeciągnij okno w dół, aby zamknąć aplikację. Windows 8 potwierdzi tę czynność, wyświetlając animację zmniejszającego się okna programu.

3. Konfigurowanie programów Modern Apps

Przy pierwszym uruchomieniu jednego z programów Modern App, np. zdalnego pulpitu, jego okno sprawia wrażenie przesadnie przejrzystego, wręcz spartańskiego. Jednak niektóre aplikacje (w tym wspomniany wcześniej pulpit zdalny) zapewniają bogate możliwości konfiguracyjne. Zaleca się więc za każdym razem przywołać pasek przywieszek (przesuwając palcem z prawej w lewą stronę bądź klikając jeden z narożników przy prawej krawędzi ekranu), a następnie wskazać polecenie Settings. Alternatywnie możesz użyć skrótu klawiszowego [Windows I]. Prowadzi bezpośrednio do okna z ustawieniami bieżącej aplikacji.

Podstawowe skróty klawiszowe w Windows 8Kliknij, aby powiększyćPodstawowe skróty klawiszowe w Windows 8

4. Ustawienia systemu w starej i nowej odsłonie

Microsoft musiał stworzyć nowy panel sterowania na potrzeby systemu operacyjnego Windows RT. Nosi nazwę PC Settings, a przywołuje się go zawsze poprzez przywieszkę Settings - niezależnie od bieżącej chwili aplikacji. Wewnętrzna nazwa nowego panelu ustawień to ImmersiveControlPanel.

Podział ról nowego okna konfiguracyjnego i tradycyjnego panelu sterowania okazuje się wyjątkowo nieprzejrzysty. Na przykład szczególnie ważna funkcja synchronizowania ustawień została umieszczona w nowej centrali konfiguracyjnej, choć zakresem synchronizowania są objęte także takie elementy tradycyjnego pulpitu jak pasek zadań, tapeta i kompozycje. Z drugiej strony programy Modern Apps są zdane na ustawienia zgromadzone w tradycyjnym Panelu sterowania, np. aplikacja map korzysta z ustawień lokalizacji, a aplikacje muzyki i fotografii z bibliotek na pulpicie. W niektórych wypadkach spróbowano usunąć ten mankament, wprowadzając bezpośredni odnośnik z jednego elementu konfiguracyjnego do drugiego. Na przykład aplet kont użytkowników w tradycyjnym Panelu sterowania zawiera odsyłacz Make changes to my account in PC settings, który prowadzi prosto do jego odpowiednika w powłoce interfejsu Modern UI.

W codziennej pracy przy komputerze to żadne ułatwienie. Użytkownicy muszą być obeznani w panelach konfiguracyjnych obydwu interfejsów i wiedzieć, które ustawienia ukryto w jednym, a które w drugim z nich. Ponadto powinni liczyć się ze wzajemnymi zależnościami. Za dobry przykład może posłużyć polecenie Personalize w menu podręcznym pulpitu i polecenie Settings w oknie konfiguracyjnym interfejsu Modern UI.

Proste logowanie w Windows 8 – po ustawieniu hasła obrazkowego można dostać się do systemu przez trzy gesty dłonią lub trzy ruchy myszy.Kliknij, aby powiększyćProste logowanie w Windows 8 – po ustawieniu hasła obrazkowego można dostać się do systemu przez trzy gesty dłonią lub trzy ruchy myszy.

5. Nowe metody logowania w systemie

Poprzednie edycje Windows - łącznie z wersją 7 - oferują tylko jeden sposób logowania się w systemie. Uwierzytelnienie użytkownika odbywa się tu przez wpisanie hasła. Windows 8 wzbogacono o dwie dodatkowe metody - hasło obrazkowe i numer PIN. Obie konfiguruje się z poziomu PC settings w interfejsie Modern UI (polecenie Users). Najszybszy sposób logowania w komputerze to czterocyfrowy PIN. Aby go zdefiniować, wystarczy wskazać polecenie Create a PIN, wpisać właściwe hasło, a następnie wprowadzić i potwierdzić żądany PIN.

Tymczasem kod obrazkowy sprawdza się przede wszystkim na ekranach dotykowych, jednak w tradycyjnym pececie może okazać się ciekawym urozmaiceniem. Po wskazaniu polecenia Create a picture password i wprowadzeniu zwyczajnego hasła wybierz dowolne zdjęcie lub obrazek. Hasło obrazkowe składa się z trzech gestów wykonanych za pomocą dłoni lub myszy. Mogą to być punktowe dotknięcia (kliknięcia), przesunięcia po linii prostej, łamanej lub krzywej. Zalogowanie jest możliwe dopiero po ponownym odtworzeniu ustalonego uprzednio wzorca.

Windows 8 pozwala ujednolicać ustawienia systemu w różnych urządzeniach, lecz wymaga konta w portalu Microsoftu.Kliknij, aby powiększyćWindows 8 pozwala ujednolicać ustawienia systemu w różnych urządzeniach, lecz wymaga konta w portalu Microsoftu.

6. Synchronizowanie ustawień systemowych

W centrali ustawień interfejsu Modern UI znajduje się polecenie Sync your settings. Funkcja ta działająca z wykorzystaniem usługi skrytki online okazuje się bardzo wygodna dla użytkowników, którzy zamierzają używać Windows 8 w kilku różnych urządzeniach i chcą dysponować jednolitym środowiskiem w każdym z nich. Jedynym warunkiem jest posiadanie konta w serwisie Microsoftu i logowanie się w systemie za jego pośrednictwem. Zarówno z okna ustawień, jak i z dotychczasowych wypowiedzi Microsoftu trudno precyzyjnie ustalić zakres synchronizowanych elementów i zasięg tej operacji. Nie ulega wątpliwości, że przenoszone są ustawienia pulpitu i kompozycje. Za to nie są objęte synchronizacją niektóre spośród obiecanych elementów (ustawienia paska zadań). Synchronizacja przeglądarki internetowej dotyczy tylko Internet Explorera 10. W ramach testu ustaliliśmy ponadto, że dostępne w systemie programy Modern Apps są zaznaczone jako elementy podlegające synchronizowaniu i zostają ponownie zainstalowane w razie naprawy lub przeinstalowania całego systemu.

Funkcja synchronizowania z całkowitą pewnością ułatwia w znacznym stopniu konserwowanie systemu w kilku urządzeniach. Jeśli nie chcesz konfigurować poszczególnych parametrów synchronizacji, po prostu włącz wszystkie opcje.

Wprowadzając odpowiednią zmianę w rejestrze, możesz wyłączyć sklep Windows Store.Kliknij, aby powiększyćWprowadzając odpowiednią zmianę w rejestrze, możesz wyłączyć sklep Windows Store.

7. Włączanie i wyłączanie dostępu do sklepu Windows Store

Niekontrolowane instalowanie aplikacji bywa przeważnie niepożądane w sieciach firmowych, lecz także w prywatnych komputerach współużytkowanych przez kilka osób. Windows 8 zapewnia możliwość zablokowania aplikacji ze sklepu Windows Store za pomocą ustawień w rejestrze. Można założyć blokadę obowiązującą w całym systemie (klucz HKLM) lub dotyczącą pojedynczych kont użytkowników (klucz HKCU). Odpowiedni klucz w drugim z wymienionych wypadków to "HKCU\Software\Policies\Microsoft\WindowsStore".

W nowym systemie musisz samodzielnie utworzyć podklucz "WindowsStore" (kliknij w tym celu klucz nadrzędny prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie New | Key). Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w prawym panelu Edytora rejestru i wybierz polecenie New | DWORD (32-bit) Value. Jako nazwę wpisz RemoveWindowsStore. Kliknij dwukrotnie utworzoną przed chwilą wartość i przypisz jej cyfrę 1 w polu danych. W razie potrzeby możesz w dowolnej chwili cofnąć blokadę. Wystarczy przyporządkować wartości cyfrę 0. Ustanawianie zakazu i jego znoszenie nie wymaga restartowania systemu.

W aplecie Action Center możesz wyłączyć filtr SmartScreen lub ograniczyć zakres jego działania.Kliknij, aby powiększyćW aplecie Action Center możesz wyłączyć filtr SmartScreen lub ograniczyć zakres jego działania.

39 komentarze

Dodaj komentarz

231zx

24-09-2014 18:29

gorzej.nie umies pisac dziadu

gość

22-07-2014 20:56

najlepszy mozliwy system to windows 7 wiem z praktyki inne moga sie usunac

gość

22-07-2014 20:55

najlepszy mozliwy system to windows 7 wiem z praktyki inne moga sie usunac

gosc

22-07-2014 20:55

najlepszy mozliwy system to windows 7 wiem z praktyki inne moga sie usunac

Predator

02-06-2014 14:54

njlepszy systemik operacyjny windows 8.1 nie zmieni ezdania

Arczi

03-04-2014 21:39

Jasne ze dużo lepiej skoro prawie nigdzie nie można dostać sprzętu z 7.

rysazard

28-02-2014 23:07

mój poprzednik ma superrację...mogę podpisać się pod tym pelnym imieniem

Andrzej

27-01-2014 23:16

iOS7 i McBook owiele lepsze.

nie lubię

15-01-2014 00:40

Jak zwykle, nowsze jest wrogiem dobrego.....

ktos

12-12-2013 22:24

z tego co widze to taki pulpit to ja mam w telefonie z kafelkami to nie na kompa

tomi

17-11-2013 01:08

kupilem kompa z win 8 ten system jest tepy jak mlot, jesli chodzilo komus zeby utrudnic prace z komputerem to wygral nie polecam !!!!!!!! ps. denerwujacy to malo powiedziane

Tomi

17-11-2013 01:08

kupilem kompa z win 8 ten system jest tepy jak mlot, jesli chodzilo komus zeby utrudnic prace z komputerem to wygral nie polecam !!!!!!!! ps. denerwujacy to malo powiedziane

junga

23-10-2013 11:51

Z chęcią powrócę do panelu Win7 na swoim stacjonalnym PC

asd

02-10-2013 18:45

System jest świetny. Zobacz sobie np. na taki tablet acer iconia w4 albo dotykowy all-in-one Samsunga. Windows 8 spisuje się na nich świetnie, lepiej niż windows 7 przy pomocy myszki i klawiatury. Ty jesteś trollem. On w tym komentarzu nie napisał nic obraźliwego

or

22-01-2013 14:09

Proponuje aby autor tego artykułu pisał jak teraz a w nawiasie było tłumaczenie na polski lub angielski!!!.

troszek

17-01-2013 18:57

Moim zdaniem Windows 8 musi być jeszcze trochę dopracowany gdyż obsługa tego systemu jest zbyt problemowa. Dodano za dużo zbędnych rzeczy ,za dużo traci się czasu na znalezienie niezbędnych aplikacji.Brak spójności ze starszym oprogramowaniem i niektórymi sprzętami.

Gosć

09-01-2013 16:12

Jak na razie to Window8 sprzedaje się nie gożej od Windows 7 i dużo lepiej od Vista (w podobnych okresach i przy podobnych okazjach), zobacz np. http://blogs.windows.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2013/01/08/windows-8-60-million-licenses-sold.aspx

Zimowy_Karmnik

12-12-2012 19:13

Nie karmcie trolla, to nie jest ptak - niech zdechnie z głodu jak na innych portalach :P

Wodnik.54

11-12-2012 12:51

Wszystko jest w najlepszym porządeczku niby, ale cholera jasna mnie bierze jak widzę w miarę aktualne porady i instrukcje dotyczące "obsługi" Windowsa 8 w których "instruktarzowo" wykorzystywana jest wersja angielsko- języczna. Od samego początku istnieje przecież wersja z językiem polskim, więc o co w tym wszystkim chodzi, że praktycznie wszyscy mniej lub bardziej "mądrzy" instruktorzy i autorzy wszelkiej maści porad, jak rzep psiego ogona "czepli" się języka angielskiego? Przecież nasz Ojczysty Język Polsk jest moim zdaniem "dużo" bardziej zrozumiały dla normalnego użytkownika systemu Windows 8 niż "angolski", prawda? Więc po co ten szpan? Kochani twórcy wszelkiej maści instrukcji i poradników, proszę się nie wstydzić posługiwać językiem ojczystym. Naprawdę warto choćby spróbować. Zyskacie tym pewnie dużo więcej wdzięczności od "pogubionych" w tym wszystkim użytkowników, a ci co znają język angielski to pewnie nie potrzebują od Was żadnych instrukcji.

Gosć

11-12-2012 15:06

Wątpię, od samego początku używam tylko wersji angielskich (amerykańskich) z lkokalizacją daty, strefy czasowej, klawiatury itp. Wersje spolszczane są jakąś protezą, utrudniającą pracę w większych firmach (z wyjątkiem pewnie urzędów i szkół polskich) a skróty to już wogóle od czapy - zamykasz się w sztucznym getcie lokalnych pomysłów jak obejść co było naturalne w wersji amerykańskiej i pozbywasz się różnośći łątwych w wersjach amerykańśkich a chorych lub nieobecnych nie tylko w wersji polskiej ale też i wielu innych. Wątpię aby ktoś w XXI wieku używał z włąsnej woli coś innego niż wersje angielskie ze słownikiem polskim (win8 i office2013 mają opcję dogrywania lokalizacji i słowników ile tylko chcesz).

gość

12-12-2012 03:39

to nie nie on ale pan nas obraża mimo 16 lat pisania,Język polski to podstawa bo doszliśmy już do absurdów

nick...

09-01-2013 04:24

A ja właśnie dziękuje autorowi za te angielskie nazwy bo pare dni temu kupiłam laptopa z windows 8 w języku angielskim. Pomimo że znam angielski to jednak lepiej jak wiem dokładnie czego szukam. A jak jesteście takimi polonistami (niektórzy oczywiście) to sami trzymajcie się zasad polskiej pisowni tj. zdanie rozpoczynane z wielkiej litery, przecinki stawiajcie w odpowiednich miejscach itd...

RyEk

10-01-2013 13:33

Dokładnie.

siwy

12-12-2012 23:17

"Wątpię aby ktoś w XXI wieku używał z włąsnej woli coś innego niż wersje angielskie ze słownikiem polskim". Wątpię abyś wiedział o czym piszesz. Przeciętny Kowalski idąc do sklepu kupi komputer z W8 w wersji polskiej (w W7 miał do wyboru zwykle jeszcze węgierską:) nie wiem czy podobnie jest z W8) bo po prostu innych nie ma. Nie jest to niczym dziwnym bo tak się składa że mieszka w Polsce więc własnie taką preinstalowaną wersję dostarczają tu producenci. Nawet jeśli zna angielski to albo musi sobie taką wersję dodatkowo kupić albo spiracić. To tak w związku z wątpliwościami względem rzeczy jak się wydaje oczywistych dla wszystkich oprócz forumowych mądrali którzy mają własne oczywiste oczywistości. Instruktaż z obrazkami wersji US dla takiego Kowalskiego jest raczej mało użyteczny.

Ja7

01-01-2013 15:24

Nikogo nie interesuje ile kto napisał artykułów - te angielskie makaronizmy to kompromitacja i tyle! A jeszcze większa kompromitacja to tragiczna polszczyzna tekstu. Tylu błędów już dawno nie widziałem. Jeżeli wszystko od tak wielu lat jest pisane tak fatalnie to gratuluje tupetu...

AUTOR

11-12-2012 18:35

@Wodnik.54: Szanowny Czytelniku, piszę do PC Worlda od ponad 16 lat, ponadto mam w dorobku zawodowym wiele innych publikacji, więc proszę mi wierzyć, że jako doświadczonemu redaktorowi daleko mi do szpanowania. Nie odczuwam takiej potrzeby. Gdyby zadał Pan sobie choć odrobinę wysiłku, zamiast zamieszczać złośliwe komentarze mógłby Pan zapoznać się z innymi artykułami mojego autorstwa lub współautorstwa (wypadałoby to zrobić przed skrytykowaniem kogoś), a wówczas miałby Pan lepszy obraz sytuacji i sam doszedł do wniosku, że używając w tym wypadku języka angielskiego, miałem ku temu powód - i na pewno nie jest nim sugerowane przez Pana szpanowanie ani wstydzenie się ojczystego języka. Pseudo-anonimowe obrażanie w internecie staje się coraz modniejsze i coraz bardziej powszechne, czego jednym z wielu przykładów jest Pana komentarz.

RyEk

10-01-2013 13:39

Popieram. Autor kpi z 90% użytkowników windowsów, którzy używają - bo niby czemu mieliby tego nie robić - w ojczystym języku polskim.

Nazir

11-12-2012 00:34

Świetny system i tylko już czekam na większy wybór nowego sprzętu w sklepach w Polsce bo chwilowo to brak wyboru nowych tablet-hybryd i laptopów z dotykowym ekranem.

nick...

11-12-2012 22:25

Świetny??? Chyba dla winImpotentów z kompleksami. Spadaj trollu.

pablo

10-12-2012 18:01

nie nie nie dla win 8. tylko xp i 7! zadnych eksperymentow i dziwnych tworow.

Nazir

11-12-2012 00:37

Uzbieraj pieniążki lub poproś mamę aby Ci kupiła taki Asus S200 za 2200zł. to zrozumiesz co to Windows8 bo chwilowo to masz takie pojęcie o wszystkim jak wszyscy z gimbazy i pusto w gaciach.

LunarBird

11-12-2012 05:38

W odróżnieniu od ciebie on pieniędzy nie dostaje od dzianych starych, więc nie kupuje za nie gówna tak jak ty.

Gosć

11-12-2012 13:17

Wypowiedz na poziomie uzależnionego od linuksa czy na poziomie bezstresowego.

nick...

11-12-2012 22:44

ale wtedy nie zrozumiesz trolu...

Gosć

09-01-2013 16:13

Czyli jednak brak argumentów merytorycznych troskliwy człowieczku...

NS

11-12-2012 14:46

Niestety ale jesteś w błędzie, nie każdy potrzebuje zabawki, niektórzy na komputerze pracują i nie mają zamiaru użerać się z dotykiem czy kafelkami zamiast pulpitu... Powinni udostępnić możliwość przełączenia do standardowego UI znanego z Win7 i założę się, że 90% użytkowników komputerów (pomijam tu tablety i telefony) tej funkcji by użyła...

RyEk

10-01-2013 13:36

Jestem za.

nick...

03-04-2013 21:03

a ja mam win 8 i mam możliwość wgrania interfejsu z win 7 i wiesz co? Jakos mi interfejs win 8 nie przeszkadza jest bardzo szybki łatwo wszystko znaleźć tylko trzeba się obeznać z systemem. System jest nowy i nie ma co hejtowac jak się nie obeznało nawet z nim a co do pulpitu to widać ze nigdy nie miałeś nawet do czynienia z win 8

Legwan

27-12-2012 09:50

Obserwując poziom reklam mam wrażenie, że to nie jest system "dziecinnie prosty" w obsłudze, tylko system przeznaczony do zabawy dla dzieci. Wrażenie pogłębiło się, bo zapoznaniu z Metro. Dziękuję, wolę klasyczną myszkę.