Pentagram Monster P430-1 - test

Pentagram Monster P430-1 to zwiastun nowej generacji smartfonów o sporych możliwościach, ale za  przystępną cenę. Pod wieloma względami to produkt przełomowy, który okazuje się dobrą alternatywą dla droższych modeli, z którymi wygrywa w kategorii opłacalności zakupu (korelacja ceny do możliwości).

W tabletach tego typu przełom dokonał się już kilka miesięcy temu gdy masowo zaczęły się pojawiać tanie tablety z ekranami IPS, teraz czas na smartfony.  Za kilka miesięcy podobnych urządzeń będzie już znacznie więcej.

Pentagram Monster P430-1Kliknij, aby powiększyćPentagram Monster P430-1

Monstrulana bateria

Pentagram to jeden z najlepszych producentów niedrogich tabletów, które zawsze w naszych testach wygrywały w swoich kategoriach. Teraz czas na tanie smartfony, co wydaje się naturalną konsekwencją wprowadzenia do masowej produkcji tanich matryc IPS i niezbyt drogich, ale i wydajnych platform sprzętowych idealnie nadających się do budowy niedrogich  tabletów czy smartfonów.

Zobacz również:



Pentagram Monster P430-1Kliknij, aby powiększyćPentagram Monster P430-1

To pierwszy smartfon tego producenta i trzeba przyznać, że robi spore wrażenie, nie tylko dużym 4,3 calowym ekranem, ale przede wszystkim grubą na około 1,5 cm obudową! Osoby przyzwyczajone do cienkich i "naleśnikowatych"  smartfonów Apple, HTC może być  zszokowanych jak takie "coś" mogło powstać. Ja preferuje tego typu konstrukcje o ile za zwiększeniem rozmiarów talii idzie jakiś bonus. W tym wypadku jest to nagroda główna, bo w obudowie smartofona znajduje się Monstrulana bateria o pojemności 4100 mAh! Dla tych, którzy nie kojarzą, przypominamy, że akumulatory o podobnej pojemności montowane są w laptopach!

Duża bateria to nie wszystko

Do tej pory nie wspomnieliśmy o kolejnej niespodziance jaką jest możliwość zastosowania dwóch kart SIM! Tego typu smartofna z pewnością brakowało wielu osobom mającym "firmowy" i prywatny telefon. Jak dla mnie to świetny pomysł w pełni rekompensujący nieco  grubszą obudowę Monstera, bo dzięki niemu  wreszcie nie trzeba nosić ze sobą dodatkowo prywatnego telefonu. Co istotne Android doskonale radzi sobie z pracą na dwie karty SIM.

Pierwsze uruchomienie

Ekran o przekątnej 4,3 cali pracuje w naturalnej rozdzielczości 960x540 pikseli, to matryca IPS, ale pod względem  jakości generowanego obrazu, czerni pozostaje w tyle za topowymi konstrukcjami HTC, Aplle, Sony. Z drugiej strony wyświetlane czcionki są czytelne, zdjęcia, strony internetowe również. W korelacji ceny do możliwości to optymalny wybór za lepszą jakość obrazu po prostu będziecie musieli o wiele więcej zapłacić podobnie jak w tabletach. To co jest najważniejsze to to że ekran ten chociaż nie powala, to w porównaniu do matryc TN spisuje się o niebo lepiej.

Pentagram Monster P430-1Kliknij, aby powiększyćPentagram Monster P430-1

W praktyce

To co w tym smartfonie najbardziej zachwyca, to bardzo długi czas pracy na baterii. Pod tym względem bije on na głowę wszystkie konstrukcje jakie myliśmy okazję testować i to kilkukrotnie! Gdy korzystamy ze smartfona to bateria wystarcza na 10- 14 dni pracy. Oczywiście wiele zależy od obciążenia i tego czy korzystamy z Wi-Fi. W teście odtwarzania filmu HD w pętli ten smatrfon uzyskał wynik ponad 15 godzin, co jest najlepszym osiągnięciem, bo konkurencyjne i droższe modele wyłączają się po 3-4 godzinach a najlepsze po 6.

Wydajność

Za wydajność Monstera odpowiedzialny jest procesor  Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225 (dwurdzeniowy procesor Cortex A5) o prędkości 1,2 GH. To podstawowy model z tej rodziny procesorów , który w teście Antutu osiąga wynik 6132 pkt, czyli prawie dwukrotnie ,mniej niż Samsung Galaxy S3 (11954 pkt). Wydajność akceleratora graficznego (Adreno 203) również nie należy do najlepszych (1376 pkt w teście Quadrant 3D), ale jest wystarczający aby np. pograć w takie gry jak GTA przy wysokich detalach. Na koniec warto wspomnieć o dodatkowym bonusie, czyli współpraca z Aero2 - czyli kartami Sim za pomocą których można uzyskać darmowy dostęp do Internetu!

Antutu - wynikiKliknij, aby powiększyćAntutu - wyniki

Quadrant - wynikiKliknij, aby powiększyćQuadrant - wyniki

CFbench - wynikiKliknij, aby powiększyćCFbench - wyniki

Linpack - wynikiKliknij, aby powiększyćLinpack - wyniki

26 komentarze

Dodaj swój

Artuross

07-08-2014 18:47

Zglos do reklamacji przez strone producenta

Adriankov92

07-05-2014 23:28

Czy miał ktoś taki problem, że bez zadnego powodu (nie zmienia się stopień użytkowania) nagle bateria trzyma 2 dni gdy wcześniej przy jednakowej eksploatacji trzymała 4 ?

mini C.

19-04-2014 13:46

zgadza się ale kosztuje drugie tyle ;)

mini C.

19-04-2014 13:44

Jesteś w wielkim błędzie x5 posiada baterię 3000mAh

leclerc

26-03-2014 22:17

można z niego dzwonić aczkolwiek mam również "zwykłą" komórke i dźwięk w słuchawce jest lepszy, tzn w smartfonie mi "uciekają" czasem słowa i rozwmówca musi powtarzać. Poza tym wszystko OK

leclerc

26-03-2014 22:16

można z niego dzwonić aczkolwiek mam również "zwykłą" komórke i dźwięk w słuchawce jest lepszy, tzn w smartfonie mi "uciekają" czasem słowa i rozwmówca musi powtarzać. Poza tym wszystko OK

Bartek H

11-02-2014 21:52

Kupiłem Pentagram, z mojej winy posłałem go do serwisu do Łomży. Już nigdy go nie zobaczyłem. Dostałem po 6 m-cach i postępowaniu w prokuraturze inny... Muszę go mieć bo nie pozostało mi nic innego, nie stać mnie na dwa. Po prosztu chciałem dać szanse alterbatywnej firmie i nie ma mowy żebym to powtórzył. Nie kupować takich sprzętów !!!!!! bo serwisy są 0 - gwiazdkowe.

Sebast

09-10-2013 08:09

Nie polecam produktów firmy pentagram. Mam poprzednika, który po miesięcznym użytkowaniu trafił do serwisu, po 2 miesiącach telefonów, nerwów i innych rzeczy ucieszony po niego pobiegłem, i radość trwała 5 minut. Nie dość, że wrócił z zarysowaniami i przerwanymi słuchawkami, to jeszcze dodatkowo nie zostały naprawione usterki a doszły kolejne. Po prostu żenada. Nigdy więcej produktów tej firmy.

asme

10-09-2013 22:36

monster x5 ma baterię 6000mAh

Kazur

18-08-2013 21:44

A ja kupiłem Lenovo p780, który ma baterię 4000 mAh, a parametry 2 razy lepsze niż Pentagram Monster. Cena 850 zł :D Polecam!

Isis

28-04-2013 14:29

jest jeszcze jedna zaleta - jest taki ciężki, że spełnia funkcje obronne

asdasd

29-03-2013 19:13

Tak, można z niego dzwonić.

ferboten

02-06-2013 12:18

nie wolno przecież!

pawel

24-03-2013 20:16

"W teście odtwarzania filmu HD w pętli ten smatrfon uzyskał wynik ponad 15 godzin, co jest najlepszym osiągnięciem, bo konkurencyjne i droższe modele wyłączają się po 3-4 godzinach a najlepsze po 6. " Ciekawe ....bo Motorola RAZR MAXX w odtwarzaniu ma czas popnad 16 godzin a ma mniejszą baterie (3300mAh)

autor

01-04-2013 08:51

Dodaj do tego pełna jasność matrycy, i to że film odtwarzał się z YouTube a zaręczam Ci że Motorola nie pociągnie tyle.

nick...

25-03-2013 14:48

no tak baterie ma lepszą, ale za cenę motoroli kupisz 4 Monstery więc różnica jest diametralna

Wilkoowski

18-03-2013 12:44

ogladalem w sklepie ten telefon i sie zastanawiam czy go nie kupic, mam Galaxy SII i wkurza mnie bateria a tu faktycznie jest monstrualna.

Szewcu

15-03-2013 11:38

@hens w tej chwili w 1 z elektronicznych marketów można go kupić za 879zł. Na znanym serwisie aukcyjnym najtańsza oferta w tej chwili opiewa na 849zł. Jak na możliwości całkiem ciekawa propozycja.

jkw6

14-03-2013 18:37

Dźwięk. Zewnętrzny głośnik nie trzeszczy, tony są wyraźne i moc jest wystarczająca - dość dobrze słychać. Odtwarzanie muzyki. Brzmi… naprawdę nieźle. Ciekawie rozbudowany odtwarzacz muzyczny. Poza regulacją barwy dźwięku poprzez korektor, mamy również możliwość skorzystania z procesora dźwięku i ustawień fabrycznych. Jeżeli ustawienia firmowe nie będą nam odpowiadać możemy sami ustawić sobie parametry procesora, a w tym głębie dźwięku. Przesłane na telefon utwory mp3 można ustawić, jako dzwonek kontaktu. Wspominam o tym, bo zdarza się, że w niektórych telefonach jednak nie ma takiej opcji. Rozmowy. Mikrofon i głośnik. Dobrze słyszymy i jesteśmy dobrze słyszani. Bez charczenia, trzasków, jest poprawnie. Akumulator. Po pełnym naładowaniu, telefon działał 5 dni. Z tego 2 dni ( dzień pierwszy i czwarty ) normalne użytkownie ( przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów wideo, teledysków w sieci, odtwarzanie mp3, ściąganie i instalowanie aplikacji, rozmowy telefoniczne, SMSy ). W pozostałe 3 dni, odebranie kilku telefonów, wykonanie kilku telefonów i czuwanie telefonu w sieci ). GPS. Radzi sobie, bez większych problemów, ale po włączeniu trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ trochę zajmuje czasu wyszukanie sygnału. Niektóre telefony sprawniej wyszukują, ale w Monsterze nie jest źle. Obudowa Pomimo, że telefon jest dość duży jak na współczesne modele z taką przekątną ekranu, to obsługuje się go dobrze. Obudowa matowa, nie ślizga się w ręku, nie zostawia odcisków dłoni ( poza ekranem LCD ). Średniej wielkości dłonie bez problemu wygodnie obsłużą ten model. Pozostaje jedynie zaakceptować większą wagę telefonu. Czuć, że mamy coś w ręku. Ekran LCD, wyraźny, nie smuży, płynie przełączamy ekrany. Czerń, kontrast, kolory, naprawdę niezłe. Smużenie, przycinanie się animacji zauważyć można przy niektórych grach - procesor graficzny, to Adreno 203. Telefon warty uwagi. Miałem okazję w tym samym czasie porównać ten model do Prestigo PAP4500. Pentagram Monster w praktyce wypada znacznie lepiej, jest sprawniejszy. Na koniec ciekawostka. Pentagram podaje, że Monster posiada: Procesor Qualcomm QRD MSM8225 SKU5 Snapdragon S4 Dwurdzeniowy 1,2GHz Pamięć operacyjna RAM 768 MB Wbudowana pamięć flash 4GB Wszystko się zgadza, ale udało mi się nabyć ten model z pamięcią operacyjną RAM 1 GB. Nie zdziwiło mnie to. Jak wspomniałem, w tym samym czasie miałem Prestigo PAP4500, który np. w jednym sklepie Media Markt, w jednej cenie, na tej samej półce był w dwóch wersjach. Jeden posiadał zegar taktowany 1 GHz, a drugi obok 1,2 GHz. Informowały o tym również naklejki na telefonie oraz informacja na firmowym opakowaniu. W przypadku Monstera, nie została zmieniona informacja na opakowaniu, zawsze jest - RAM 768 MB. Tak więc możemy nabyć Monstera, który posiada pamięć operacyjna RAM 768 MB lub 1 GB.

monter

15-03-2013 13:27

Jak bym czytał ulotkę pentagramu, dźwięk nie jest fajny w 100% zgadzam się z autorem testu, trzeszczy przy maksymalnych ustawieniach, ale to przecież wada większości tanich sprzętów. Brakuje fotek zrobionych aparatem, bo jak dla mnie są słabe. Tylna klapka faktycznie ma liche zaczepy, ale jak na razie spisuje sie fajnie bo tez nei zaglądam tam zbyt często :)

jkw6

16-03-2013 21:23

Posiadam ten telefon od kilkunastu dni. Nie zauważyłem, aby zewnętrzny głośnik trzeszczał przy maksimum głośności. Może akurat trafiłem na taki egzemplarz, który nie trzeszczy, przynajmniej jeszcze nie, może po czasie użytkowania tak będzie, nie wiem. Muzyki słucham na słuchawkach innej firmy, dołączone niestety są dla mnie niewystarczające. Sam odtwarzacz mp3 z dobrymi słuchawkami daje niezły dźwięk. Co do zdjęć nie wypowiem się, nie miałem czasu na porównanie z innym telefonem.

RAF

03-04-2013 14:15

A gdzie kolega kupil model z 1GB pamieci? moze uda mi sie takowy zakupic, jeszcze. Pozdrawiam RAF

hens

14-03-2013 15:10

A sugerowana cena, bo nie doczytałem ? Bo propozycja bardzo ciekawa. Nie podejrzewam aby z powodu dwu slotów SIM wprowadził by go jakikolwiek operator. Co do czerni bardziej czarnej lub mniej, to mogę przytoczyć przykład kolegi który zakupił do domu super sprzęt audio i podniecał sie tym jakie częstotliwości dźwieków on słyszy za pomocą wydanych 7 tys zł , Ale w miedzy czasie przyszły jego wynik badań słuchu w związku z jego aplikacją do nowej pracy..............nie dostał jej ! On po prostu od urodzenia był głuchy ! Słyszał......... ale nie wiedział że można lepiej !

jarekbaz

13-03-2013 16:03

Coś króciutki ten test... Czy można przez niego dzwonić, jaka jest jakoś dźwięku, jak sprawuje się GPS, co z aparatem i kamerą, a wygoda używania...? A może to bez znaczenia...?

Cage10

17-04-2013 18:48

Nie, z tego TELEFONU nie można DZWONIĆ

asdasd

29-03-2013 19:14

Tak, można z niego dzwonić.