Poradnik dyskowy - podstawowe czynności dyskowe w pigułce

Kupiłeś nowy dysk. Co dalej? Podpowiadamy, jak przygotować nowy dysk twardy do eksploatacji. Radzimy, jak partycjonować powierzchnię dyskową i jak archiwizować zgromadzone zasoby.

Zamierzasz nabyć nowy dysk? Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie. W poniższym materiale radzimy, jak formatować i partycjonować swój dysk twardy. Oprócz tego dowiesz się, jak przygotować dysk do uruchamiania z niego systemu operacyjnego. Radzimy, jak kopiować jego zasoby i zmieniać rozmiar partycji.

Jeden z najszybszych obecnie dysków SSD w kategorii pojemności do 128 GB – OCZ Vector 128 GB.Kliknij, aby powiększyćJeden z najszybszych obecnie dysków SSD w kategorii pojemności do 128 GB – OCZ Vector 128 GB.

Jeśli rozważasz nabycie nowego dysku do swojego komputera, rozważ od razu zakup wydajnego modelu SSD. Niektóre egzemplarze o pojemności 120 lub 128 GB są do nabycia w cenie poniżej trzystu złotych. Ich pojemność wystarcza, aby mogły pomieścić system operacyjny i często używane aplikacje. Zasoby wymagające dużej powierzchni dyskowej takie jak kolekcje filmów i muzyki możesz przechowywać na swoim starym dysku ferromagnetycznym. Tak samo możesz postąpić w wypadku notebooka. Jednak zwróć uwagę na to, że większość komputerów przenośnych jest wyposażonych tylko w jedną kieszeń dyskową formatu 2,5-cala. Jeżeli zechcesz więc nadal korzystać z dotychczas używanego dysku, aby gromadzić na nim obszerne zasoby danych, możesz umieścić go w zewnętrznej obudowie 2,5 cala. Solidną, użyteczną obudowę z portem USB 3.0, który zapewnia dużą przepustowość, można nabyć już za ok. 50 zł.

Zobacz również:

Nawet jeśli twój dotychczasowy dysk ferromagnetyczny nie oferuje większej pojemności niż potencjalny nowy model SSD, nie powinieneś rezygnować z technologii Solid State Drive. W tej sytuacji warto zainwestować jeszcze trochę grosza i dokupić nowy dysk talerzowy o pojemności co najmniej jednego terabajta. Najbardziej opłacalne okazują się obecnie modele zapewniające pojemność 2 TB – osiągają najniższą cenę za megabajt miejsca dyskowego.

Chcąc zamontować twardy dysk w laptopie, musisz przykręcić go najpierw do wspornika, a potem wsunąć do wnęki w obudowie.Kliknij, aby powiększyćChcąc zamontować twardy dysk w laptopie, musisz przykręcić go najpierw do wspornika, a potem wsunąć do wnęki w obudowie.

Instalowanie dysku twardego w komputerze lub w laptopie

Chcąc zainstalować dysk twardy w pececie, przymocuj go najpierw do wspornika montażowego w formacie 2,5 lub 3,5 cala. Jeśli producent nie dołączył stosownego dystansera, możesz go nabyć w sklepach z akcesoriami do komputerów. Następnie włóż dysk ze wspornikiem do wnęki dyskowej i przytwierdź go śrubkami do metalowych ścianek. Podłącz kabel transmisji danych SATA i i kabel SATA doprowadzający energię elektryczną z zasilacza. Gniazdo transmisji danych w dysku SSD należy podłączyć kablem SATA do gniazda na płycie głównej, które zapewnia największą przepustowość danych. W większości wypadków jest to pierwsze złącze SATA na płycie głównej (oznaczone symbolem SATA_0 lub SATA_1), jednak na wszelki wypadek warto sprawdzić w instrukcji obsługi. Swój stary dysk twardy podłączysz w razie potrzeby do innego gniazda.

Chcąc zamontować dysk twardy w komputerze przenośnym, trzeba najpierw odkręcić klapkę, która jest oznaczona symbolem dysku i mieści się na spodzie laptopa. Teraz wyciągnij ostrożnie dotychczasowy dysk z gniazda SATA. W niektórych modelach dysk twardy jest przymocowany do obudowy za pomocą wspornika. Odkręć go od elementów obudowy, a następnie odkręć go od dysku. Po przykręceniu wspornika do nowego dysku wsuń go do wnęki w obudowie i podłącz do gniazda SATA:

Alternatywa online – wirtualny dysk w chmurze

Wirtualne dyski w chmurze należą obecnie do najbardziej uniwersalnych nośników danych. Gdy zgromadzisz swoje zasoby w takiej skrytce online, możesz przywoływać je w każdej chwili i z dowolnego miejsca za pośrednictwem łącza internetowego. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że działa na wielu platformach. Do dysku wirtualnego w takiej usłudze jak np. Dropbox (www.dropbox.com) dostaniesz się poprzez przeglądarkę internetową lub specjalną aplikację. Jest to zatem możliwe z poziomu dowolnego sprzętu – peceta, laptopa, smartfona lub tabletu. Oprócz tego możesz w ten sposób łatwo udostępniać określone pliki swoim znajomym, krewnym, kolegom z pracy lub partnerom biznesowym. Wystarczy wysłać im link lub udostępnić folder. Wgrywanie plików do skrytki w chmurze ani pobieranie ich do urządzenia lokalnego nie wymaga wiedzy z zakresu obsługi sieci. Wystarczy wprowadzić dane dostępu – nazwę użytkownika i hasło. Na dodatek niektóre z takich skrytek można podłączyć do systemu lokalnego niczym zwyczajny dysk twardy. Synchronizowanie zawartości z dyskiem w internecie odbywa się w tle. Dlatego pliki na dysku wirtualnym są zawsze aktualne niezależnie od tego, za pomocą którego urządzenia chcesz je pobrać – z domu, korzystając z komputera stacjonarnego, lub w podróży przy użyciu laptopa lub tabletu. Wielu operatorów udostępnia bezpłatne skrytki, jednak ich rozmiar jest ograniczony od 2 do 25 GB (zależnie od oferty). Gdy dysk wirtualny zaczyna pękać w szwach, możesz zwiększyć jego pojemność kilkoma kliknięciami myszy – rzecz jasna, za odpowiednią opłatą. Jednak nie licz na to, że dostaniesz w chmurze tak wielką ilość miejsca jak na lokalnym dysku twardym w swoim komputerze. Skrytki online nie nadają się do przechowywania ogromnych zasobów danych. Na dodatek większość operatorów wprowadziło ograniczony rozmiar wgrywanych plików. Kolejną przeszkodą okazuje się niska prędkość przesyłania danych z komputera, którą zapewnia łącze internetowe. Nawet przy wydajnym łączu tylko w nielicznych wypadkach udaje się przekroczyć granicę 1 MB/s. W tych optymalnych warunkach wgranie pliku o rozmiarze 4 GB trwałoby co najmniej osiem godzin. Oprócz tego należy pamiętać, że korzystając z usługi dysku wirtualnego, przekazujesz swoje prywatne dane w obce ręce. Dlatego należy już zawczasu dowiedzieć się, czy wybrany przez ciebie operator zabezpiecza przechowywane zasoby przed dostępem ze strony osób trzecich i w jaki sposób dba o powierzone mu dane. Jak dowiódł przypadek Snowdena, możesz liczyć na większe bezpieczeństwo swoich zasobów, korzystając z dysku wirtualnego w jednym z krajów należących do Unii Europejskiej (np. Finlandii). Zresztą i tak nie zaleca się przechowywać w chmurze bardzo poufnych plików, a jeśli już zdecydujesz się na takie rozwiązanie, koniecznie zaszyfruj wrażliwe dane.