Jak przygotować sprzęt do sprzedaży

Zamiast pozbywać się wysłużonego komputera lub urządzenia przenośnego lepiej zutylizować go, sprzedając komuś, komu może się jeszcze przydać. Jednak nie należy oddawać go w cudze ręce bez odpowiedniego przygotowania.

Czy uważasz, że w dobie konsumpcjonizmu i coraz nowszych urządzeń nikogo nie interesuje używany sprzęt? Nic bardziej mylnego! Leciwe laptopy, komputery stacjonarne, tablety i smartfony sprzedają się prawie jak ciepłe bułeczki, przynosząc sprzedającym zadziwiająco wysokie dochody. Jednak przed pozbyciem się swojego cyfrowego kompana, należy odpowiednio go przygotować, aby poufne dane nie trafiły w ręce nowego właściciela.

Zdobywając coraz większe uznanie nabywców, tablety i ultrabooki stopniowo wyparły z rynku komputery typu netbook. Zatem czy użytkownicy tego rodzaju sprzętu są zmuszeni do spisania go na straty? W żadnym razie. Na przykład za dwuletni netbook Lenovo S205 uzyskaliśmy ok. dwie trzecie ceny nowego urządzenia. Wprawdzie możesz wystawić swój sprzęt na aukcję w serwisach takich jak np. Allegro, lecz ponadto w internecie jest mnóstwo (przeważnie drobnych) firm trudniących się skupem używanych (nawet uszkodzonych) urządzeń. Aby je znaleźć, wystarczy wpisać takie słowa kluczowe jak skup sprzętu w wyszukiwarce Google. Niektóre oferują nawet bezpłatną wycenę z przyjazdem do klienta lub na podstawie wypełnionego formularza. Zgodnie z powiedzeniem, że nie ma nic darmo, licz się z ryzykiem niepoważnej propozycji. Jeśli proponowana kwota wyda ci się zaniżona, porównaj kilka ofert, zanim bezpowrotnie oddasz swój sprzęt w cudze ręce. Warto zauważyć, że nawet platforma Allegro zapewnia usługę skupowania używanego sprzętu elektronicznego. Znajdziesz ją pod adresem https://skupujemy.allegro.pl

Zobacz również:

Jednak gdy uda ci się trafić na rozsądną – twoim zdaniem – propozycję, pamiętaj o kilku bardzo ważnych czynnościach, które trzeba wykonać przed spieniężeniem urządzenia. Przede wszystkim należy utworzyć kopię wszystkich swoich danych zgromadzonych w urządzeniu, a następnie usunąć je z oddawanego sprzętu. Ponadto trzeba uniemożliwić dostęp do swoich prywatnych kont w serwisach online’owych i anulować aktywacje zainstalowanego oprogramowania. W tym materiale opisujemy, jak wykonać te czynności w laptopach i komputerach stacjonarnych wyposażonych w konwencjonalny (talerzowy) dysk twardy lub model SSD. Przedstawiamy także narzędzia do wykonania tej czynności w urządzeniach przenośnych z systemem Android, iOS lub Windows RT.

W internecie jest wiele serwisów skupujących używany, a nawet zepsuty sprzęt taki jak komputery i urządzenia przenośne.Kliknij, aby powiększyćW internecie jest wiele serwisów skupujących używany, a nawet zepsuty sprzęt taki jak komputery i urządzenia przenośne.

Archiwizowanie prywatnych danych

Komputery stacjonarne i przenośne zachowują trwale wszystkie dane na dysku twardym. W urządzeniach tego typu jest on jedynym nośnikiem zamontowanym na stałe, który może gromadzić prywatne dane użytkownika. Przed sprzedaniem komputera trzeba w taki sposób usunąć swoje prywatne zasoby z dysku, aby nie udało się ich odtworzyć nawet za pomocą specjalistycznych narzędzi. Nie wystarczy skasować ich w zwyczajny sposób, ani sformatować nośnika, na którym są przechowywane.

Bezpowrotne usuwanie danych z dysku jest możliwe np. za pomocą bezpłatnego, angielskojęzycznego programu Darik’s Boot and Nuke (DBAN, www.dban.org). DBAN uruchamia oddzielny system, który powstał na podstawie jednej z dystrybucji Linuksa i działa niezależnie od środowiska Windows zainstalowanego w komputerze. Dlatego jest w stanie usunąć całą zawartość dysku twardego – łącznie z partycją systemową. Jednak zanim wykonasz tę czynność, pamiętaj o utworzeniu zapasowej kopii swoich zasobów na zewnętrznym nośniku danych, aby nie stracić ich nieodwracalnie. Możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą specjalnego oprogramowania do archiwizowania danych, chociażby bezpłatną, angielskojęzyczną aplikacją EaseUS Todo Backup Free (www.easeus.com/backup-software/tb-free.html).

Oprócz zabezpieczenia swoich prywatnych plików przed utratą warto wyodrębnić i zapisać klucze licencyjne zainstalowanego oprogramowania. Pomoże ci w tym narzędzie LicenseCrawler (bezpłatne do użytku prywatnego, www.klinzmann.name/licensecrawler.htm), które przeczesuje rejestr systemu Windows w poszukiwaniu numerów seryjnych, aby zapisać je następnie w pliku tekstowym. W ten sposób znacznie ułatwia ponowne instalowanie aplikacji w innym komputerze. Na szczególną uwagę zasługują programy, które wymagają aktywacji. Pamiętaj, aby anulować ich aktywację lub wyrejestrować je przed usunięciem.

Za pomocą tego narzędzia ustalisz numery seryjne oprogramowania zainstalowanego w twoim systemie. Warto to zrobić, zanim bezpowrotnie opróżnisz dysk twardy.Kliknij, aby powiększyćZa pomocą tego narzędzia ustalisz numery seryjne oprogramowania zainstalowanego w twoim systemie. Warto to zrobić, zanim bezpowrotnie opróżnisz dysk twardy.