Jak skonfigurować i zaktualizować BIOS

Twój komputer będzie działał szybciej, stabilniej i oszczędniej, gdy obierzesz odpowiednie ustawienia w BIOS-ie. W poniższym materiale podpowiemy ci, jak zoptymalizować konfigurację BIOS-u, a także jak wyposażyć swój komputer w nową wersję.

BIOS-u nie trzeba ani pobierać, ani instalować. To elementarne oprogramowanie (Basic Input Output System) jest zapisane w jednym z układów scalonych umieszczonych na płycie głównej komputera. Za każdym razem, gdy włączasz komputer stacjonarny lub przenośny, uruchamia się automatycznie. Sprawdza zainstalowane podzespoły sprzętowe i przygotowuje je wstępnie do działania. Czynność tę nazywamy inicjalizowaniem sprzętu. Dopiero potem następuje rozruch systemu operacyjnego. Jeśli uda ci się dobrać właściwe ustawienia BIOS-u, cały komputer może działać wydajniej, stabilniej i oszczędniej.

Jaki BIOS? AMI czy Award/Phoenix?

Rodzaj BIOS-u (AMI lub Award/Phoenix) jest podany na ekranie rozruchowym, który pojawia się na chwilę tuż po włączeniu komputera. Widnieją na nim takie informacje jak numer wersji BIOS-u, model płyty głównej, podstawowe dane procesora, pojemność pamięci RAM, a także szczegółowe dane zainstalowanych dysków twardych. Aby dostać się do ustawień BIOS-u, trzeba nacisnąć określony klawisz. W większości wypadków jest to klawisz [Del], [F2] lub [F10]. Stosowną wzmiankę znajdziesz na ekranie rozruchowym.

Zobacz również:

Jak zabrać się do optymalizowania BIOS-u

Nazwy poszczególnych opcji w BIOS-ie różnią się nieznacznie od siebie zależnie od producenta i wersji BIOS-u. Znajdź w swoim BIOS-ie właściwy parametr i ustaw w nim proponowaną przez nas wartość. Obsługa menu jest bardzo prosta. W prawej części ekranu jest widoczny spis klawiszy, które służą do nawigowania w obrębie menu. Podstawowe parametry dostępne w BIOS-ie przedstawiamy w artykule „Prawidłowa konfiguracja BIOS – Jak to zrobić”.

Chcąc sprawdzić, czy po zmianach w BIOS-ie twój komputer działa wydajnie i stabilnie, możesz użyć bezpłatnego programu diagnostycznego takiego jak np. Sandra Lite. Jeśli nieprawidłowe lub zbyt radykalne ustawienia sprawią, że twój pecet odmówi posłuszeństwa, skorzystaj z naszych porad w dalszej części materiału.

Większość parametrów BIOS-u to pola listy, w których należy zaznaczyć właściwą opcję.Kliknij, aby powiększyćWiększość parametrów BIOS-u to pola listy, w których należy zaznaczyć właściwą opcję.

Optymalizowanie ergonomii – cichy wentylator, niski pobór mocy

Wystarczy kilka drobnych zmian w BIOS-ie, aby nie tylko oszczędzać energię elektryczną, lecz ponadto zmniejszysz hałas dobywający się z wentylatorów w komputerze.

Redukowanie poboru mocy. Tryb oszczędzania energii nosi w BIOS-ie odmienne nazwy zależnie od jego wersji, a także od producenta procesora. Np. AMD nadaje mu nazwę Cool’n’Quiet, zaś Intel określa go mianem SpeedStep. Za to nie różnią się zbytnio pod względem zasady działania. Gdy spada zapotrzebowanie na wysoką wydajność, procesor samoczynnie redukuje częstotliwość, co skutkuje obniżeniem poboru mocy. Efektem ubocznym zastosowania technologii, o której mowa, jest mniejsze wydzielanie ciepła. Wentylatory nie muszą pracować na wysokich obrotach, więc poziom hałasu dobywającego się z komputera utrzymuje się na niskim poziomie.

W wypadku płyt głównych z procesorem AMD przeskocz do menu Advanced | CPU Configuration, po czym ustaw opcję Enabled w polu Cool’n’Quiet control. W podobny sposób włączysz opisaną technologię na płycie z procesorem Intel. Wystarczy ustawić parametr Intel SpeedStep na Enabled. W BIOS-ie AMI wymienione parametry są umieszczone także w menu Advanced | CPU Configuration.

Ciche wentylatory. Stosunkowo nową funkcją jest możliwość regulowania prędkości obrotowej wentylatorów. Ich prędkość jest dobierana dynamicznie w zależności od temperatury procesora lub wnętrza obudowy. W ten sposób komputer nie tylko oszczędnie gospodaruje energią elektryczną, lecz ponadto obniża poziom hałasu wytwarzanego przez wentylatory, gdy nie jest konieczne intensywne schładzanie podzespołów sprzętowych. Opisana funkcja znajduje się w większości wersji BIOS-ów w menu Power, Hardware Monitor lub w menu PC Health Status. Włącz w nim sterowanie prędkości obrotowej (trzeba to zrobić dla każdego wentylatora). Oprócz tego ustaw opcję Enabled w polach takich jak CPU Smart Fan Control, CPU Q-Fan Function czy CPU Q-Fan Control.

Włączanie trybu gotowości. Tryb oczekiwania, w który przechodzi komputer automatycznie po upływie określonego czasu bezczynności, jest określany mianem S[cyfra]. Poszczególne tryby czuwania różnią się względem siebie czasem wymaganym do ponownego wybudzenia systemu, a także poborem mocy komputera w trakcie spoczynku. Na przykład S0 oznacza, że komputer jest natychmiast gotowy do pracy.

Ogólnie rzecz biorąc, im większa cyfra w nazwie stanu wstrzymania, tym mniej prądu zużywa komputer, przebywając w tym trybie. Za to odpowiednio dłużej trwa wybudzanie systemu. Najlepszym ustawieniem okazuje się w większości wypadków kombinacja stanów S1 i S3. W większości BIOS-ów AMI i Award/Phoenix stosowny parametr mieści się w menu Power Management Setup i nosi nazwę ACPI Suspend Type. Ustaw w nim opcję S1&S3. W niektórych BIOS-ach pole to nosi nazwę Suspend Mode lub ACPI Standby State. Wybrane wersje BIOS-u wymagają włączenia zarządzania energią przez ustawienie opcji Enabled w polu ACPI Function.

Ustawiając opcję Auto, pozostawisz systemowi operacyjnemu wybór trybu energooszczędnego, który ma być uaktywniany samoczynnie po upływie określonego czasu bezczynności. W trybie S3 określanym w systemie Windows mianem stanu wstrzymania (polecenie Uśpij) zasilany jest tylko BIOS i pamięć RAM. Wyłączone są także wentylatory. Zużycie prądu jest minimalne. Aby wybudzić system, wystarczy nacisnąć włącznik komputera. Stosowanie tego trybu zaleca się przede wszystkim w wydajnych komputerach.

Tym poleceniem przywrócisz w razie potrzeby domyślne ustawienia parametrów w BIOS-ie.Kliknij, aby powiększyćTym poleceniem przywrócisz w razie potrzeby domyślne ustawienia parametrów w BIOS-ie.