Śledztwo na własną rękę - jak prowadzić dochodzenie przez internet

W internecie kryją się informacje o wszystkim i o wszystkich. Trzeba jednak wiedzieć, jak do nich dotrzeć. W większości wypadków uda ci się to zrobić za pomocą zwyczajnej wyszukiwarki internetowej. Jednak niekiedy trzeba skorzystać z usług specjalistycznych usług, aby otrzymać optymalne wyniki.

W internecie kryją się informacje o wszystkim i o wszystkich. Trzeba jednak wiedzieć, jak do nich dotrzeć. W większości wypadków uda ci się to zrobić za pomocą zwyczajnej wyszukiwarki internetowej. Jednak niekiedy trzeba skorzystać z usług specjalistycznych usług, aby otrzymać optymalne wyniki.

W telewizyjnych, kinowych i książkowych kryminałach wszystko dzieje się w zaskakującym tempie. Ustalenie miejsca zamieszkania, zawodu lub stanu konta podejrzanej osoby zajmuje detektywowi zaledwie kilka minut. Tymczasem w realnym życiu trwa to znacznie dłużej – przynajmniej jak na razie. W Polsce przykłada się dużą wagę do ochrony danych osobowych, więc nie można ot tak sobie przywoływać osobistych danych poprzez internet. Jednak w niektórych krajach, np. w USA, można zdobyć niekiedy znacznie więcej poufnych informacji. Za to usługi, które ujawniają popełnione czyny karalne, długi bankowe lub miejsce zamieszkania, są dostępne tylko za opłatą.

Zobacz również:

Jednak wiele faktów na temat określonych osób bądź firm można ustalić, nie wydając na to ani grosza. Aby było to możliwe, informacje te musiały, rzecz jasna, dostać się wcześniej do internetu. Mogły je wprowadzić ich prawowici właściciele lub trafiły do sieci w inny sposób. Stosując odpowiednie metody, dostaniesz się do wielu cennych danych już za pomocą zwyczajnej wyszukiwarki internetowej – choćby popularnego serwisu Google. Oprócz tego są specjalistyczne wyszukiwarki, które nadają się lepiej do wykonywania określonych zadań. Poniższy artykuł opisuje, jak uzyskać optymalne rezultaty w poszukiwaniu informacji, lecz ponadto ukazuje ograniczenia, które możesz napotkać.

Specjalne wyszukiwarki osób wyświetlają wyniki w przejrzysty sposób. Jednak w wypadku pospolitych nazwisk można trafić na wiele osób, a wówczas nie otrzymasz jednoznacznego rezultatu.Kliknij, aby powiększyćSpecjalne wyszukiwarki osób wyświetlają wyniki w przejrzysty sposób. Jednak w wypadku pospolitych nazwisk można trafić na wiele osób, a wówczas nie otrzymasz jednoznacznego rezultatu.

1. Poszukiwanie osób w internecie

Jako punkt wyjściowy sieciowego śledztwa można obrać dowolną wyszukiwarkę internetową. To rozwiązanie nasuwa się w pierwszej kolejności. Większości użytkownikom przychodzi na myśl przede wszystkim rynkowy przodownik, Google. Jednak do opisanego celu równie dobrze nadaje się microsoftowa wyszukiwarka Bing, a także anonimizująca DuckDuckGo. Alternatywnie można skorzystać z multiwyszukiwarki takiej jak np. search.com, dogpile czy MetaCrawler. Za pomocą tych ostatnich przeszukasz za jednym zamachem kilka innych wyszukiwarek.

Zacznij, oczywiście, od wprowadzenia imienia i nazwiska poszukiwanej osoby. Wymienione wyszukiwarki uwzględniają każde z wpisanych słów kluczowych. Zatem znajduje strony internetowe, na których występuje podane imię lub nazwisko. Jednak preferowane są strony zawierające zarówno imię, jak i nazwisko. Pojawiają się w grupie pierwszych wyników. O pozycji strony na liście rezultatów decyduje w dużym stopniu fakt, jak wysoko algorytm wyszukiwarki ocenia rangę danej witryny i znaczenie zawartych w niej informacji. Z tego względu pierwsze miejsca zajmują takie serwisy jak Facebook, Google+, nk (nasza klasa), Xing i innych platform społecznościowych (chociażby zawodowych takich jak LinkedIn czy GoldenLine). Wysoko plasują się także strony Wikipedii. Tak jak we wszystkich zapytaniach duże znaczenie odgrywa fakt, czy poszukiwane pojęcia występują w nazwie domeny adresu URL, w tytule strony, czy tylko w jej treści tekstowej.

Wyszukiwarki Google i Bing proponują ponadto rezultaty odpowiadające odmiennemu zapisowi podanych słów – np. Wioleta i Wioletta bądź Izabela i Izabella. Jeżeli masz pewność, że używasz poprawnej pisowni, lub po prostu szukasz stron zawierających słów zapisanych w określony przez ciebie sposób, ujmij imię i nazwisko w (oddzielne) cudzysłowy. Zauważ, że nawet kolejność poszczególnych pojęć w obrębie cudzysłowu wpływa na wyniki wyszukiwania. Na przykład wpisanie frazy „Jan Kowalski” przyniesie inne rezultaty niż frazy „Kowalski Jan”. W spisie znalezionych adresów pojawią się tylko te strony, które zawierają frazę ściśle określoną przez użytkownika.

Jeśli poszukujesz informacji o osobie, która ma popularne imię i nazwisko, uzyskasz ogromną liczbę wyników. W zaistniałej sytuacji warto dopisać pojęcia, które określają bliżej poszukiwaną osobę. Wypróbuj chociażby nazwy miejscowości, wykonywany zawód, drugie imię, tytuły akademickie lub preferowaną dyscyplinę sportu.

Wyszukiwarki osób. Wyszukiwarki specjalizujące się w znajdowaniu informacji o określonych osobach są wyposażone w mechanizmy agregujące, które scalają dane internauty, wyświetlając je w przejrzystym zestawieniu. Za przykłady takich wyszukiwarek osób mogą posłużyć serwisy 123people (www.123people.com) i Yasni. Wprawdzie te same informacje można uzyskać, używając zwyczajnych wyszukiwarek internetowych, jednak będą rozproszone na wielu stronach z wynikami. Na przykład Yasni podaje nie tylko rezultaty z platform społecznościowych takich jak Facebook, Google+, nk i Xing, lecz ponadto wiadomości, wzmianki o pracach naukowych i innych publikacjach, a także materiały wideo dotyczące danej osoby.

Funkcję wyszukiwania adresów i numerów telefonu zapewnia portal IxQuick. Możliwe jest także tzw. wyszukiwanie wsteczne, a więc ustalanie, do kogo należy określony numer telefonu.

Chińska wyszukiwarka Baidu potrafi znajdować osoby o podobnych rysach twarzy na podstawie wgranego zdjęcia. Jednak niektóre z nich ani trochę nie przypominają poszukiwanego człowieka.Kliknij, aby powiększyćChińska wyszukiwarka Baidu potrafi znajdować osoby o podobnych rysach twarzy na podstawie wgranego zdjęcia. Jednak niektóre z nich ani trochę nie przypominają poszukiwanego człowieka.