Co po hasłach - przegląd technologii uwierzytelniających

Hasła są albo za trudne do zapamiętania, albo za łatwe do złamania. Pozbycie się ich raz na zawsze w końcu staje się możliwe. W opracowaniu są różne zamienniki, począwszy od skanerów linii papilarnych i siatkówki oka, przez systemy rozpoznawania twarzy lub głosu, kończąc na opasce mierzącej rytm serca. Które z rozwiązań odniesie sukces?

Z badania przeprowadzonego w 2012 roku przez firmę Experian wynika, że przeciętny dorosły użytkownik w wieku 25–34 lat ma 40 kont internetowych. Często internauci wybierają też identyczne hasło dostępu do różnych serwisów i usług, co jest nierozważne. Jeśli zalogujesz się do mało znanej strony, która może być źle zabezpieczona, i twoje hasło wpadnie w ręce przestępców, uzyskają oni dostęp nie tylko do tego serwisu, ale także np. do twojego konta bankowego. A jednak niewiele osób wymyśla różne hasła do różnych kont online. „Problemem jest to, że ludzie mają po prostu za dużo haseł do zapamiętania” – uważa Michael Barrett, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji w PayPalu. „Kiedy rozmawiałem z klientami 10 lat temu, mówili, że mają do zapamiętania 4 lub 5 loginów i haseł. Teraz patrzą zdziwieni, mówiąc, że mają ich 35” – dodaje Barrett.

W obecnych czasach wiadomości o tym, że hakerzy włamali się do serwisów społecznościowych czy innych stron i przejęli loginy i hasła użytkowników, stały się już codziennością. Eksperci ds. bezpieczeństwa dużo mówią o samych hasłach: jak długie i skomplikowane powinny być, dlaczego nie należy używać tego samego hasła do różnych kont internetowych, jak przechowywać hasła i jak łatwo je złamać. Ci sami eksperci regularnie przedstawiają też nowe pomysły, które mają zastąpić mało bezpieczne hasła, używane przez niemal wszystkich na potrzeby uwierzytelniania. Jednym z ostatnich popularnych rozwiązań jest skaner linii papilarnych Touch ID w iPhonie 5S Apple’a. To pierwszy iPhone z takim systemem zabezpieczającym, dzięki któremu użytkownik może odblokować telefon czy nawet zrobić zakupy w iTunes, App Storze i sklepie iBooks.

Zobacz również:

  • 25 najgorszych haseł w 2015 roku

Ale nie tylko Apple stara się wprowadzać rozwiązania, które mogą zastąpić poczciwe hasło. Archaiczne i trudne do zapamiętania kombinacje liter, cyfr i symboli w ciągu najbliższych kilku lat prawdopodobnie staną się przeszłością. Na rynku mają zadebiutować nowe metody zapewniające bezpieczeństwo – niektóre jak wyjęte z filmów science fiction.

W jaki sposób maszyny będą weryfikować tożsamość użytkownika? Które z opracowywanych rozwiązań może stać się w przyszłości standardem uwierzytelniania? Poznajmy bliżej poszczególne technologie.

(Nie)bezpieczne opuszki palców

Biometryczne narzędzia uwierzytelniania, takie jak czytniki linii papilarnych, już od lat instalowane są w różnych urządzeniach – przede wszystkim w laptopach. Nie da się jednak ukryć, że premiera iPhone'a 5S z wbudowanym skanerem linii papilarnych namieszała na rynku i na nowo zwróciła uwagę zarówno użytkowników, firm i ekspertów ds. bezpieczeństwa. Czy to właśnie czytnik linii papilarnych może być uważany za zamiennik dla tradycyjnych haseł alfanumerycznych?

Najnowszy smartfon Apple'a, iPhone 5S, ma wbudowany skaner linii papilarnych. Rozwiązanie to, zwane Touch ID, udało się już złamać. Kliknij, aby powiększyćNajnowszy smartfon Apple'a, iPhone 5S, ma wbudowany skaner linii papilarnych. Rozwiązanie to, zwane Touch ID, udało się już złamać. Apple iPhone 5S to pierwsze urządzenie z wbudowanym skanerem linii papilarnych w przycisku Home. Zamiast podawać czterocyfrowy kod, aby odblokować telefon, użytkownik musi jedynie umieścić palec na przycisku. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Na pewno w przypadku takiego skanera nie ma mowy o niektórych problemach związanych z hasłami – odcisk palca nie da się odgadnąć tak jak hasło popularne ani złamać metodą brute force tak jak hasło krótkie. Dodatkowo Apple informuje, że dane o odcisku palca przechowywane są jedynie w urządzeniu w zaszyfrowanej postaci, a nie wysyłane do serwerów producenta. Korporacja z Cupertino nie pozwala również na dostęp do Touch ID aplikacjom firm trzecich.

Mimo zapewnień Apple'a o tym, że skaner linii papilarnych z iPhone'a 5S jest bezpieczny, entuzjaści technologii i hakerzy próbowali go złamać. Pierwsza dokonała tego niemiecka grupa hakerów Chaos Computer Club. Jak obejść zabezpieczenia? Po pierwsze trzeba sfotografować odcisk palca właściciela telefonu. Jako że Touch ID ma wyższą rozdzielczość niż inne skanery, zdjęcie powinno być wykonane w jakości minimum 2400 dpi. Następnie fotografię należy oczyścić, odwrócić kolory i wydrukować na przezroczystej folii na drukarce laserowej. Folię później trzeba jeszcze pokryć warstwą elastycznej substancji, takiej jak klej wikol. Po wyschnięciu mamy fałszywe odciski palców, które wystarczą do odblokowania iPhone'a 5S. Cały proces jest nieco skomplikowany, jednak pozwala na ominięcie zabezpieczenia, w dodatku domowymi sposobami.

Co więcej, jak zauważają niektórzy użytkownicy, odciski palców są publiczne i trwałe, w przeciwieństwie do haseł, które są niepubliczne i dynamiczne. Innymi słowy: jeśli nie zdradzisz danej osobie, jakie jest twoje hasło, to nie będzie go znała. A jeśli ktoś zyska dostęp do twojego hasła, zawsze możesz je zmienić. Z kolei jeśli haker zyska dostęp do twojego odcisku palca, wtedy stale może go używać w celu identyfikacji i podszywania się pod ciebie.

Czytniki linii papilarnych to jedno z popularnych i już stosowanych rozwiązań. Są jednak inne, mniej konwencjonalne.