Komputerowy sejf - przegląd menedżerów haseł

Używaj mocnych i unikatowych haseł dla każdej witryny czy usługi online, z której korzystasz. Ale jak zapamiętać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt loginów i haseł? To proste: należy pozwolić, aby zapamiętywaniem tych danych zajął się menedżer haseł.

Facebook, Twitter, Gmail, YouTube, Instagram, Tumblr, sklepy internetowe i banki online - wszystkie te serwisy wymagają logowania, co oznacza, że aby z nich korzystać, trzeba najpierw podać nazwę użytkownika i hasło. Zakładanie konta w serwisach online jest łatwe, trudnej potem zapamiętać odpowiednie dane. Jak radzą eksperci, nie należy używać tego samego loginu i hasła do wszystkich serwisów i usług internetowych. Każde konto powinno mieć inną nazwę użytkownika i hasło, a każde hasło powinno być skomplikowane (trudne do złamania) i składać się z kombinacji wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Biorąc pod uwagę, że obecnie przeciętny internauta ma co najmniej kilkanaście różnych kont online, zapamiętanie tylu haseł - w dodatku skomplikowanych - jest niemożliwe. Dlatego warto powierzyć zapamiętywanie odpowiednim narzędziom.

Dzięki menedżerom haseł zaczniesz używać innych haseł niż „123456”, „abc123” czy też imiona zwierzaków, daty urodzin lub nazwa ulubionej drużyny piłkarskiej. Korzystając z odpowiedniej aplikacji można ustawiać hasła trudne, takie jak „5dgJKsda!ssda”, ponieważ nie trzeba ich pamiętać. Wystarczy pamiętać jedno hasło – główne, które służy do odblokowywania menedżera.

Zobacz również:

Menedżer haseł potrafi automatycznie wypełniać pola przewidziane na nazwę użytkownika i hasło, a wiele aplikacji tego typu oferuje również inne przydatne funkcje. Ale jak wybrać najlepszą z nich? I czy takie programy są bezpieczne?

Czy to jest bezpieczne?

Podczas tworzenia hasła głównego (master password), menedżery haseł wyraźnie informują, że nie wolno go zapomnieć. Kliknij, aby powiększyćPodczas tworzenia hasła głównego (master password), menedżery haseł wyraźnie informują, że nie wolno go zapomnieć. Według serwisu InstantCheckmate przeciętny internauta korzysta z haseł składających się z sześciu znaków, a 73 proc. użytkowników używa tych samych haseł do różnych usług online. Obecnie, aby złamać tak słabe hasło, wystarczą zaledwie trzy minuty. Co można zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo? Należy korzystać z menedżera haseł. Aplikacje te wymagają hasła głównego, które musi być skomplikowane (o hasłach głównych piszemy nieco dalej), a także – bez wyjątku – stosują szyfrowanie AES (Advanced Encryption Standard) z kluczem 256-bitowym. Wszystkie loginy i hasła użytkownika są przechowywane w specjalnym „skarbcu”, chronionym właśnie szyfrowaniem i hasłem głównym.

Po skonfigurowaniu menedżera haseł, co sprowadza się przede wszystkim do wpisania do jego bazy wszystkich danych logowania (minimum nazwa użytkownika, hasło, adres URL strony), szybko docenisz komfort zapewniany przez te aplikacje. Oferują one automatyczne logowanie do serwisów WWW – już nigdy nie trzeba będzie wpisywać loginu i hasła do danej witryny, wystarczy kliknięcie myszą. Funkcja automatycznego logowania jest według nas kluczowa, jeśli chodzi o menedżery haseł, i tylko jedna z ośmiu testowanych aplikacji jej nie oferowała.

Przy wyborze menedżera haseł należy także zwrócić uwagę na to, czy ma on funkcję automatycznego zamykania po okresie bezczynności (to oferowały wszystkie testowane narzędzia), a także czy wyłącza się automatycznie po zamknięciu przeglądarki internetowej. Jeśli nie ma tej opcji, zawsze wyłączaj menedżera haseł, zanim zamkniesz przeglądarkę.

Oferowane przez menedżery generatory haseł pozwalają szybko tworzyć hasła trudne do odgadnięcia i złamania. Kliknij, aby powiększyćOferowane przez menedżery generatory haseł pozwalają szybko tworzyć hasła trudne do odgadnięcia i złamania. Z funkcji zabezpieczających warto jeszcze wspomnieć o generatorach haseł, które są wbudowane w większość menedżerów. Dzięki nim można w łatwy sposób tworzyć trudne do złamania hasła i stosować je podczas rejestracji w nowych serwisach czy usługach online. Niektóre menedżery sugerują też, aby zmienić hasło do jakiejś strony, jeśli używane jest za słabe – taką funkcję oferują LastPass, Norton Identity Safe, DirectPass, KeePass i Dashlane.

Reasumując, nie należy się obawiać menedżerów haseł i tego, że w ich wypadku „wszystkie jajka są w jednym koszyku”. Rzeczywiście loginy i hasła do różnych serwisów i usług znajdują się w jednej aplikacji. Gdyby cyberprzestępca uzyskał dostęp do menedżera haseł, wówczas miałby wszystkie twoje loginy i hasła. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to zbyt niebezpieczne, ale menedżery haseł są właściwie nie do złamania. Jeszcze nigdy się nie zdarzyło, aby haker włamał się do któregoś z nich. Jedynie w 2011 roku miał miejsce drobny wypadek - firma LastPass poinformowała użytkowników, aby zmienili swoje hasło główne, ponieważ zanotowano anomalię w ruchu, ale nie kradzież danych. Nie było to duże zagrożenie, jednak LastPass sugerował, aby – dla świętego spokoju – zmienić hasło.