Bezpieczeństwo od A do Z - najważniejsze pojęcia

Niekiedy ciężko się zorientować w zakamarkach fachowego żargonu. W poniższym artykule znajdziesz objaśnienia najważniejszych pojęć z zakresu bezpieczeństwa w sektorze IT.

A jak Anonymous

Trudny do rozgryzienia zespół aktywistów internetowych. Anonymous wcale nie jest tradycyjną grupą, która ma swojego przywódcę i jednoznaczny cel. Zamiast tego aktywiści działają w pojedynkę lub łączą siły chwilowo (przeważnie w celu przeprowadzenia nielegalnych działań takich jak np. zaatakowanie witryny internetowej).

B jak Botnet

Kryminaliści internetowi zarażają niepostrzeżenie szkodliwym kodem (*Malware) komputery jednostanowiskowe i serwery osób prywatnych i przedsiębiorstw na całym świecie. Złośliwy kod, który został użyty do zainfekowania, ma stałą łączność z serwerem sterującym (tzw. Command-And-Control-Server), otrzymując od niego instrukcje dalszego działania. Przejęte w ten sposób komputery rozsyłają spam na zlecenie cyberprzestępców. Jak szacują eksperci, 90 procent spamu (niechcianej poczty) rozprzestrzenia się właśnie w taki sposób. Niekiedy kryminaliści internetowi wykorzystują zaatakowane komputery do przeprowadzenia tzw. ataku *DDoS. Zarówno masowe rozsyłanie niepożądanej korespondencji, jak i ataki DDoS są możliwe dlatego, bo cyberprzestępcy używają do tego celu dużej grupy komputerów, nad którymi przejęli kontrolę. Taka grupa jest określana mianem botnetu.

Zobacz również:

C jak Cracker

W odróżnieniu od *hakerów crackerzy działają poza granicami prawa i mają destrukcyjne zamiary. Niestety, środki masowego przekazu przeważnie nie rozgraniczają tych dwóch pojęć, wskutek czego hakerzy są w powszechnym mniemaniu fałszywie utożsamiani z internetowymi kryminalistami. Już w 1990 r. kompendium slangu hakerskiego Jargon File podjęło próbę spopularyzowania pojęcia cracker, aby odgraniczyć tę grupę ludzi pod względem językowym od przestrzegających prawa hakerów.

D jak DDoS

Skrót od Distributed Denial of Service (rozproszona odmowa usługi) oznaczający typ cyberprzestępczego ataku. Ogromna liczba komputerów, która sięga zazwyczaj dziesiątek lub setek tysięcy, bombarduje zapytaniami obrany cel, np. system komputerowy lub serwer internetowy. Powstałe w ten sposób gigantyczne ilości danych rozkładają na łopatki nawet systemy o największej wydajności. Eksperci zanotowali ataki DDoS, w których obciążenie danymi przekraczało 100 gigabitów na sekundę.

E jak Exploit

Gdy ktoś wykorzystuje błędy lub niedociągnięcia w oprogramowaniu do zarażenia komputera złośliwym kodem, stosuje tzw. exploit. Podczas gdy stosunkowo łatwo wykryć luki w oprogramowaniu, znacznie trudniej zaprogramować exploita. Dysponując kodem źródłowym, z którego powstaje gotowe do użycia oprogramowanie, można pisać exploity względnie niewielkim nakładem pracy.

F jak Firewall

Oprogramowanie lub sprzęt, który ma za zadanie kontrolować przepływ danych z internetu do komputera lub sieci lokalnej, aby zapobiegać wykradaniu danych, określa się pojęciem zapory sieciowej (inaczej – firewalla). W środowiskach Windows taka zapora software’owa (a więc programowa) wchodzi w skład systemu operacyjnego począwszy od Windows XP z dodatkiem Service Pack 2. Ta wewnętrzna zapora uchodzi za skuteczną.

Tym przyciskiem inicjuje się w Microsofcie comiesięczny Patch Day, w którym przedsiębiorstwo publikuje aktualizacje systemów Windows i pozostałego oprogramowania. Patch Day został wprowadzony w październiku 2003 r. i przypada na drugi wtorek każdego miesiąca.Kliknij, aby powiększyćTym przyciskiem inicjuje się w Microsofcie comiesięczny Patch Day, w którym przedsiębiorstwo publikuje aktualizacje systemów Windows i pozostałego oprogramowania. Patch Day został wprowadzony w październiku 2003 r. i przypada na drugi wtorek każdego miesiąca.