Nabierz formy z technologią

Opaski fitness, aplikacje mobilne, a nawet konsola do gier mogą pomóc ci w poprawie kondycji fizycznej. Prezentujemy najciekawsze rozwiązania i pokazujemy, że z technologią można zadbać o formę.

Jeśli chcesz śledzić ogólny poziom aktywności, czyli liczbę przebytych kroków, kilometrów, które udało się przebiec, czy też czas, jaki spędziłeś, jeżdżąc na rowerze, możesz wypróbować aplikację mobilną Moves. Rejestruje ona te czynności i działa w tle, a potem wyświetla jeszcze liczbę spalonych kalorii.

Opaska Jawbone UP24 (ok. 460 zł) jest lekka i wygodna, a do tego cechuje ją wysoka jakość wykonania, przez co jest odporna na wodę i pot. Jej bateria starcza na blisko 10 dni. To jedna z najlepszych opasek na rynku.Kliknij, aby powiększyćOpaska Jawbone UP24 (ok. 460 zł) jest lekka i wygodna, a do tego cechuje ją wysoka jakość wykonania, przez co jest odporna na wodę i pot. Jej bateria starcza na blisko 10 dni. To jedna z najlepszych opasek na rynku.

Jeżeli jesteś bardziej wymagający, wypróbuj aplikacje Strava Running and Cycling oraz RunKeeper. Podobnie jak Moves, korzystają one z GPS-a do śledzenia aktywności, ale zawierają też elementy społecznościowe i inne dodatki. Przykładowo – RunKeeper pozwala tworzyć listy odtwarzania, które mają ci towarzyszyć podczas spacerów czy ćwiczeń, możesz też ustawić alarmy przypominające o tym, że trzeba się trochę poruszać. Nie brakuje również funkcji pozwalającej sprawdzać, co robią znajomi (przez Facebooka). Z kolei Strava stawia na rywalizację – możesz uczestniczyć w odpowiednich zawodach, np. wziąć udział w biegu na określonej trasie i na koniec sprawdzić, jaki wynik uzyskałeś w porównaniu z innymi użytkownikami. RunKeeper i Strava mogą też śledzić inne aktywności – wędrówkę po górach, jazdę na nartach oraz pływanie, jeśli tylko twój smartfon jest wodoodporny.

Zobacz również:

Obecnie dostępne telefony są często wyposażone w wiele czujników, dzięki czemu mogą zapewniać podobne lub nawet większe możliwości niż urządzenia dedykowane do mierzenia aktywności, czyli tzw. fitness trackery. Aby uwolnić potencjał fitnessowy drzemiący w smartfonie, wystarczy zainstalować odpowiednie aplikacje (te znajdziesz w ramce). Czy to oznacza, że coraz popularniejsze opaski fitness są zbędne? Na pewno można się bez nich obejść, niemniej jednak oferują one ciekawe funkcje. Dla przykładu – opaska Jawbone UP24 ma alerty bezczynności. Możesz ustawić ją w taki sposób, aby powiadomiła cię, jeśli nie ruszasz się, powiedzmy, przez dwie godziny. Dodatkowo aplikacja mobilna Jawbone'a oferuje spersonalizowane porady, które mogą być przydatne. Przykładowo – możesz zobaczyć komunikat: „kiedy kładziesz się spać 30 minut później niż zwykle, następnego dnia zrobisz 971 kroków mniej”. Motywujące porady oferują też trackery firmy Fitbit, które koncentrują się na celach krótkoterminowych, np. 10 000 przebytych kroków w ciągu dnia, czyli liczbie zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia. Poza tym opaski sprawiają, że do mierzenia aktywności nie trzeba używać telefonu – oszczędzasz przez to baterię.

Opaski – motywują i nie widzą wszystkiego

Garmin Vivofit (ok. 500 zł) monitoruje twoje postępy 24 godziny na dobę i przypomina, kiedy przychodzi czas na aktywność. Wyświetla kroki, kalorie, dystans i czas na niewielkim ekranie, a także monitoruje statystyki snu, które można potem analizować w internecie. Kliknij, aby powiększyćGarmin Vivofit (ok. 500 zł) monitoruje twoje postępy 24 godziny na dobę i przypomina, kiedy przychodzi czas na aktywność. Wyświetla kroki, kalorie, dystans i czas na niewielkim ekranie, a także monitoruje statystyki snu, które można potem analizować w internecie.

Opaski na nadgarstek to odłam rozwijającego się rynku wearable technology (elektronika noszona). Urządzenia te docenią przede wszystkim osoby potrzebujące motywacji, aby zdecydować się na wysiłek fizyczny. Dla przykładu – Garmin Vivofit ma sprawić, że będziesz częściej wstawać z krzesła, więcej spacerować i w rezultacie poprawi się twoje samopoczucie.

Kiedy za długo siedzisz, pasek na wyświetlaczu Vivofita zmieni kolor na czerwony – od razu widzisz wtedy, że powinieneś się trochę poruszać. Na nieco zakrzywionym ekranie LCD opaska Garmina pokazuje też, jaki dystans udało ci się pokonać na spacerze, ile spaliłeś kalorii, ile kroków przemierzyłeś, a także wyświetla informację o tym, ile kroków musisz jeszcze przejść, aby osiągnąć dzienny cel. Cele niewątpliwie pełnią funkcję motywującą: ustawiasz przykładowo, że chcesz każdego dnia zrealizować 7500 kroków i Vivofit będzie się starał tego dopilnować.

Vivofit łączy się ze smartfonem przez Bluetooth. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk i po chwili opaska przeprowadzi synchronizację danych z aplikacją Garmin Connect, dzięki której będziesz mógł zapoznać się ze szczegółowymi informacjami o swojej aktywności na ekranie telefonu.

Choć motywują i dostarczają radości z osiąganych celów, trzeba zdawać sobie sprawę, że opaski fitness nie widzą wszystkiego. Aby sprawdzić dokładność pomiarów, naukowcy z Arizona State University przeprowadzili w ubiegłym roku pewien test. Okazało się, że fitness trackery wiarygodnie śledzą to, jak dużo kroków wykonujemy podczas spaceru czy joggingu, a także dobrze radzą sobie z obliczaniem spalonych kalorii. Jednak z bardziej subtelnymi ruchami są już problemy – przykładowo, zamiatanie podłogi miotłą, choć jest pewnym wysiłkiem, nie zostało odnotowane przez opaski użyte w testach, podobnie jak delikatne pedałowanie na rowerze stacjonarnym. „Wyniki badań pokazują, że urządzenia konsumenckie do monitorowania aktywności nie wykrywają niektórych z nich, zwłaszcza tych o niewielkiej intensywności” – ocenił prof. Glenn Gaesser, dyrektor Healthy Lifestyles Research Center w Arizona State University. Niestety nie podano nazw modeli opasek użytych w teście.