Mglista przyszłość Wikipedii

Odnotowuje kolejne spadki oglądalności. Liczba współtworzących ją wolontariuszy spada. Trudno jest się jej odnaleźć w rynku mobilnym... Co czeka najsłynniejszą sieciową encyklopedię – Wikipedię?

W latach 2006–2007 w Wikipedii grasował użytkownik, który edytował różne wpisy – głównie dotyczące katolicyzmu i polskich polityków – umieszczając w nich wulgaryzmy i zdjęcia genitaliów. Jak się okazało, był to mieszkaniec Łodzi, ale ponieważ miał dynamiczne IP, trudno było go namierzyć. Ze względu na powtarzające się wandalizmy oraz brak reakcji ze strony TP SA (wandal korzystał z usług dostępowych tej firmy), Wikipedia podjęła decyzję o zablokowaniu łódzkich internautów korzystających z neostrady – zablokowano wtedy podsieć, z której mogło korzystać ok. 65 000 internautów, uniemożliwiając anonimową edycję haseł. Dopiero wtedy TP SA zareagowała i po dwóch dniach blokada została zdjęta.

Inny internauta, ukrywający się pod pseudonimem „Morning277”, od 2008 roku stworzył lub współtworzył 6000 wpisów – za pieniądze. W większości edytował biografie żyjących osób albo wpisy dotyczące firm, o których przedstawiciele encyklopedii mówią, że miały charakter promocyjny. W wyniku dochodzenia usunięto setki wpisów, a konto użytkownika zablokowano. Złapanie go zajęło wikipedystom kilka lat.

Zobacz również:

Przez działania tego typu reputacja i wiarygodność Wikipedii stanęła w ostatnich latach pod znakiem zapytania. Sue Gardner, dyrektor wykonawczy Wikimedia Foundation, tłumaczy, że redaktorzy, którym płaci się za edytowanie wpisów, nie mogą być postrzegani jako neutralni, bezstronni współpracownicy. „Płacenie za edytowanie wpisów w celach promocyjnych to bardzo problematyczne zjawisko na Wikipedii” – mówi Gardner. I dodaje, że takie postępowanie narusza podstawowe zasady, które sprawiły, że Wikipedia jest tak cenna dla wielu ludzi.

Obecnie Wikipedia już dość dobrze radzi sobie z wandalami. Wprowadzono wiele narzędzi i procedur mających na celu zwalczanie aktów wandalizmu. Stworzono oprogramowanie, które pozwala redaktorom szybko studiować wprowadzane we wpisach zmiany i je odrzucać, a także upominać ich autorów. Dodatkowo nad jakością wpisów czuwają automaty, takie jak AntiVandalBot, które mogą odwracać wszelkie nieprawidłowe zmiany albo powiadamiać administratorów. Narzędzia te działają bez przerwy i mogą poprawić 9000 haseł na minutę. W ubiegłym roku edytowały dwa miliony wpisów. Problem w tym, że wandalizm nie jest już jedyną bolączką, z jaką boryka się ta jedna z najpopularniejszych na świecie stron internetowych.

Coraz mniej wolontariuszy

Zanim powstała Wikipedia, jej założyciele: przedsiębiorca Jimmy Wales oraz doktor filozofii Larry Sanger stworzyli Nupedię, darmową encyklopedię internetową, która miała opierać się na hasłach opracowywanych przez ekspertów. Ta nie odniosła jednak sukcesu – po roku działalności oferowała zaledwie 13 artykułów. Wtedy, jako projekt uzupełniający, stworzono Wikipedię, gdzie każdy mógł stworzyć lub zmodyfikować dany wpis.

Pomysłodawcy mieli nadzieję, że to spowoduje szybkie powstawanie nowych haseł, które eksperci będą mogli następnie dopracowywać. Kiedy okazało się, że Wikipedia spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców, Wales i Sanger szybko nadali jej najwyższy priorytet.

Wikipedia po roku działalności zawierała już 20 tysięcy wpisów w 18 różnych językach i do tego szybko się rozwijała. Kontrolę nad treścią sprawowali wikipedyści – konkretnie właściciele strony we współpracy z niektórymi administratorami – którzy przy okazji stworzyli złożony system zarządzania witryną. Ten pozwala co prawda walczyć z wandalizmem czy opłacanymi redaktorami, ale też zniechęca do współtworzenia serwisu nowe osoby. Dlaczego? Przez panującą w Wikipedii biurokrację. „Ludzie nie czują już ducha pierwszych lat działalności serwisu” – mówi Felipe Ortega z madryckiego uniwersytetu Rey Juan Carlos, autor badań na temat wolontariuszy Wikipedii. „Artykuły są teraz bardzo ściśle kontrolowane przez innych i to sprawia, że trudno dołączyć do społeczności i przyczynić się do rozwoju encyklopedii” – dodaje. To skutecznie zniechęca użytkowników. Frustruje ich również to, że jeśli już uda im się opracować jakiś wpis i zostanie on zatwierdzony, to w przyszłości ktoś może go edytować i znacząco zmienić, a w oczach autora – zepsuć.

Nic nie wskazuje na to, aby Wikipedia została zamknięta. Ale nie da się ukryć, że encyklopedia boryka się z wieloma problemami.Kliknij, aby powiększyćNic nie wskazuje na to, aby Wikipedia została zamknięta. Ale nie da się ukryć, że encyklopedia boryka się z wieloma problemami.

Liczba wolontariuszy współtworzących Wikipedię skurczyła się od 2007 roku o ponad jedną trzecią i wciąż spada – chodzi o aktywnych redaktorów wersji anglojęzycznej, których w 2007 roku było ponad 51 tysięcy, podczas gdy latem 2013 roku encyklopedię redagowało już tylko 31 tysięcy osób. Mimo że Wikipedia ma znacznie mniej aktywnych redaktorów, niż w czasach swojej świetności, liczba i długość artykułów ciągle rośnie. Oznacza to poniekąd, że wolontariusze, którzy pozostali, to głównie osoby, którym bardzo podoba się idea dzielenia się wiedzą. Z badania przeprowadzonego w 2011 roku przez Wikimedia Foundation wynika, że 50 procent użytkowników Wikipedii poświęca na tworzenie serwisu godzinę dziennie, natomiast 20 procent przeznacza na ten cel każdego dnia trzy godziny lub więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że im mniej ludzi pracuje nad Wikipedią, tym mniej pracy zostaje wykonanej.