Usuwanie irytujących zakłóceń w Windows - pozbądź się typowych bolączek systemu

Bardzo często to właśnie drobiazgi przeszkadzają w pracy z komputerem, utrudniając wykonywanie wyznaczonych sobie zadań lub swoich obowiązków. Wielu użytkowników godzi się na takie komplikacje, wzruszając ramionami. Tymczasem mogą szybko pozbyć się kłopotu.

Ten poradnik zawiera spis niedociągnięć i irytujących elementów systemu Windows. Jednak przede wszystkim przedstawia sposoby radzenia z takimi przeszkodami. Poniższe rady i sztuczki zostały spisane z myślą o środowiskach Windows 7 i 8/8.1, lecz większość z nich można zastosować także w Windows XP i Viście. Niektóre rozwiązania wymagają uciążliwego przeczesywania i majsterkowania w głównych magazynach ustawień takich jak np. rejestr. Aby zaoszczędzić ci tego trudu, przygotowaliśmy drobne narzędzia i skrypty. Wszystkie znajdują się w archiwum PCWORLD_skrypty_2014_05.zip.

Windows XP, Vista, 7, 8/8.1

1. Wklejanie tekstu ze schowka bez elementów formatowania

Za pomocą klawiszy [Ctrl C] kopiuje się dowolne elementy do systemowego schowka. Funkcja ta obejmuje swoim zasięgiem pliki, fragmenty tekstu i obiekty graficzne. Jednak próba wklejenia zawartości schowka skrótem klawiaturowym [Ctrl V] nie zawsze przynosi pożądany rezultat. Bardzo często wraz z treścią są wstawiane niechciane atrybuty formatowania.

Zobacz również:

Zdolność schowka do przechowywania różnych formatowań okazuje się bardzo przydatna. Niemniej jednak powinien oferować także możliwość wklejania niesformatowanego tekstu. Wprawdzie można uzyskać taki efekt, wklejając go najpierw do Notatnika, a dopiero stąd w żądane miejsce, lecz na dłuższą metę to bardzo uciążliwe rozwiązanie. Niektóre aplikacje, np. pakiety Microsoft Office i LibreOffice nadrabiają to niedociągnięcie systemu. W pierwszym z wymienionych trzeba kliknąć napis Wklej na wstążce Narzędzia główne i wskazać ikonę Zachowaj tylko tekst. Jeśli najczęściej wklejasz tekst pozbawiony formatowania, wskaż menu Plik | Opcje i przeskocz do sekcji Zaawansowane. W polach listy Wklejanie w tym samym dokumencie i Wklejanie między dokumentami ustaw opcję Zachowaj tylko tekst. Od tej pory naciśnięciem klawiszy [Ctrl V] będziesz wklejać tekst bez formatowania. W LibreOffice natomiast wystarczy kliknąć niewielki trójkąt po prawej stronie ikony wklejania i wskazać polecenie Niesformatowany tekst. Alternatywnie można nacisnąć klawisze [Ctrl Alt Shift V]. W menu Narzędzia | Dostosuj możesz zamienić tę kombinację klawiszy. Przeskocz na kartę Klawiatura, zaznacz wpis Edycja w rubryce Kategoria i wpis Wklej niesformatowany tekst w rubryce Funkcja. Wybierz żądaną kombinację klawiszy w panelu Skróty klawiaturowe i potwierdź przyciskiem Modyfikuj.

Jeżeli jednak twoja ulubiona aplikacja nie zapewnia opisanej funkcji lub chcesz, aby obowiązywała w całym systemie, musisz skorzystać z dodatkowego oprogramowania, np. narzędzia PlainPaste. Wystarczy je przywołać dwukrotnym kliknięciem (nie wymaga instalowania). Ikona w obszarze powiadomień na pasku zadań sygnalizuje gotowość do działania. Gdy przytrzymasz naciśnięty klawisz [Ctrl] i szybko naciśniesz dwa razy klawisz [V], tekst ze schowka zostanie wklejony bez formatowania. Dotychczasowy skrót klawiaturowy [Ctrl V] zostaje bez zmian.

Podobnie działa program PureText (http://stevemiller.net/puretext). Domyślna kombinacja klawiszy do wklejania niesformatowanego tekstu to [Windows V], jednak możesz ją w dowolnej chwili zmienić, klikając ikonę programu (w obszarze powiadomień) prawym przyciskiem myszy i wskazując polecenie Options.

Jeśli irytuje cię Asystent zgodności programów, możesz się go pozbyć, wyłączając tę usługę w przystawce Services.msc.Kliknij, aby powiększyćJeśli irytuje cię Asystent zgodności programów, możesz się go pozbyć, wyłączając tę usługę w przystawce Services.msc.