Zabezpieczanie systemu Windows - bezpieczeństwo kontra wygoda

Świadomość panujących zagrożeń i konieczności dbania o bezpieczeństwo to w obecnych czasach absolutny obowiązek przezornego użytkownika. Nie należy jednak popadać w paranoję. Za pomocą poniższych rad i narzędzi możesz w wygodny sposób zapewnić ochronę swojemu komputerowi.

Wygoda i bezpieczeństwo to przeciwstawne pojęcia. Zwiększenie bezpieczeństwa odbywa się zawsze kosztem wygody – i odwrotnie. Jednak w nowoczesnym komputerze z systemem Windows można uzyskać zadowalające efekty przy stosunkowo niedużym nakładzie pracy – obrona systemu przed niebezpieczeństwami grożącymi w internecie, ochrona danych w systemie lokalnym, w urządzeniach przenośnych i na dysku wirtualnym w chmurze, a także możliwość przywrócenia systemu na wypadek poważnej awarii.

Jeśli zdecydujesz się wykonywać ryzykowne czynności z poziomu konta Gość, zwiększysz poziom bezpieczeństwa swojego systemu. Konto to trzeba najpierw włączyć w Panelu sterowania.Kliknij, aby powiększyćJeśli zdecydujesz się wykonywać ryzykowne czynności z poziomu konta Gość, zwiększysz poziom bezpieczeństwa swojego systemu. Konto to trzeba najpierw włączyć w Panelu sterowania.

1. Dobrowolne korzystanie z konta Gość zwiększa bezpieczeństwo

Im więcej praw dostępu jest przydzielone danemu kontu użytkownika, tym więcej szkód może dokonać sam użytkownik lub intruz, któremu uda się wedrzeć do systemu. Dlatego nasuwa się bardzo łatwa metoda przeciwdziałania zagrożeniom. Zminimalizuj pole rażenia, nie wykonując ryzykownych czynności z poziomu swojego zwykłego konta użytkownika (ani tym bardziej z konta administratora), lecz przy użyciu konta Gość, bo dysponuje ono najmniejszym zakresem uprawnień.

Zobacz również:

Konto Gość zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, bo ma prawa zapisu tylko w katalogu \Users\Gość. Dlatego z poziomu tego konta ani użytkownik, ani przemycony do komputera szkodnik nie jest w stanie niczego zniszczyć w katalogach \Windows ani \Program Files. Oprócz tego dostęp do innych nośników danych sformatowanych w systemie plików NTFS z poziomu konta Gość jest możliwy tylko w trybie odczytu.

Aby włączyć wspomniane konto, przywołaj Panel sterowania, otwórz aplet Konta użytkowników i kliknij polecenie Zarządzaj innym kontem. Kliknij ikonę Gość, a wówczas w oknie pojawi się pytanie, czy chcesz włączyć to konto. Od tej pory możesz je przywoływać na dwa sposoby, zanim zaczniesz wykonywać ryzykowne czynności (np. otwierać niepewne witryny przeglądarce internetowej).

Sposób 1. W razie potrzeby przeskoczysz do konta Gość, klikając menu Start, strzałkę przy poleceniu Zamknij i polecenie Przełącz użytkownika (dotyczy Windows XP, Vista i 7) lub klikając obraz konta w prawym górnym narożniku ekranu startowego (dotyczy Windows 8/8.1).

Sposób 2. Pracując na koncie administratora lub zwykłego użytkownika, będziesz stosować skrót z następującym poleceniem jako element docelowy:

runas.exe /user:gast [ścieżka] firefox.exe

To polecenie uruchamia podany jako argument program z poświadczeniami konta Gość.

Hasło w zależności od otoczenia. Uaktywnione okno gościa pojawia się jako jedna z ikon na ekranie powitalnym. Jeśli korzystasz z komputera w środowisku zawodowym, zalecamy zabezpieczyć konto Gość za pomocą hasła. Wprawdzie graficzny interfejs Windows nie przewiduje takiej możliwości, lecz można to bezproblemowo zrobić w konsoli tekstowej. Wpisz w tym celu następujące polecenie:

net user gość hasło

Pamiętaj o tym, że okno wiersza poleceń (program Cmd.exe) musi dysponować uprawnieniami administratora. Przywołaj je, klikając prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Uruchom jako administrator.

Tworzenie kopii zapasowych programem Redo Backup

Wprawdzie tworzenie zapasowych kopii partycji systemowej wewnętrznymi narzędziami Windows działa bez zarzutu, jednak jest nieporęczne, powolne i odmienne w poszczególnych edycjach systemu. Do tworzenia i przywracania plików obrazu i tak potrzebny jest dodatkowy system. Dlatego zalecamy wykonywać tę czynność za pomocą szybszego, wyspecjalizowanego w tych zadaniach systemu, który działa tak samo w każdej wersji Windows. Redo Backup & Recovery, bo o nim mowa, najlepiej uruchomić z zewnętrznego nośnika startowego.

Redo Backup & Recovery na płycie CD lub dysku pendrive. Pobrany plik ISO możesz nagrać na płytę CD np. za pomocą programu ImgBurn lub skopiować na pendrive narzędziem UNetbootin. Aby uruchomić z niej alternatywny system, trzeba ustawić w BIOS-ie właściwą kolejność sprawdzania napędów.

Używanie programu Redo Backup & Recovery. Po uruchomieniu aplikacji wystarczy kliknąć Backup lub Restore. Przy tworzeniu kopii zapasowej poleceniem Backup wskaż dysk źródłowy. W następnym etapie wybierzesz archiwizowaną partycję, a w ostatnim podasz lokalizację docelową (nośnik i folder) pliku obrazu i wpiszesz jego nazwę.

Przywracanie partycji poleceniem Restore jest równie łatwe, nie trzeba jednak wybierać partycji. Jeśli masz dysk z kilkoma partycjami, może cię to nieco zaniepokoić, lecz nie ma powodu do obaw. Aplikacja zaznaczyła w swoim protokole partycje, które obejmuje kopia zapasowa. Pozostałe partycje na dysku twardym pozostaną więc nietknięte.