10 list kontrolnych bezpieczeństwa - co warto regularnie sprawdzać w swoim systemie

Aby komputer działał niezawodnie i wydajnie, trzeba go systematycznie sprawdzać i wykonywać czynności konserwacyjne – tak jak przy samochodzie. Przedstawiamy najważniejsze elementy systemu, które wymagają regularnego kontrolowania.

Mając komputer, trzeba od czasu do czasu wcielić się w rolę diagnostyka i poddać dogłębnej kontroli kilka typowych pięt achillesowych systemu. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że twój komputer będzie pewnie i niezawodnie pełnić swoje zadanie. Dlatego przerabiaj regularnie poniższy wykaz punkt po punkcie, aby sprawdzić, czy twój komputer działa optymalnie.

1. Kontrola autostartu

Jedna z najbardziej skutecznych metod przyspieszania systemu Windows polega na zoptymalizowaniu procesu rozruchowego. Przy okazji sprawdzisz, czy na listę programów uruchamianych automatycznie wraz z systemem zakradł się jakiś szkodnik. Podczas gdy nie uda ci się przyspieszyć wykonywania samego Windows, możesz znacznie skrócić czas jego uruchamiania – w niektórych wypadkach o kilka do kilkunastu sekund, w innych o minutę lub nawet o dwie. Najprościej zrobisz to, wymieniając dysk twardy na szybszy model. Największy wzrost wydajności zapewniają, rzecz jasna, dyski SSD. Jednak nie trzeba sięgać do portfela. Widoczne rezultaty możesz uzyskać już za pomocą (bezpłatnego) oprogramowania.

Zobacz również:

Proces rozruchu opóźniają m.in. elementy autostartu, a więc wczytywane samoczynnie wraz z systemem Windows. Niektóre z nich są bardzo pożyteczne i powinny być uruchamiane automatycznie, np. oprogramowanie antywirusowe. Pozostałych można się spokojnie pozbyć. Należą do nich np. różne rozszerzenia przeglądarki internetowej, a także narzędzia, których podstawowym zadaniem jest przygotowywanie i przyspieszanie rozruchu innych aplikacji.

Narzędzia do obsługi autostartu. Aby użytkownik mógł dowiedzieć się, które programy są ładowane do pamięci operacyjnej podczas rozruchu systemu, wyposażono Windows w narzędzie Konfiguracja systemu. Aby je przywołać, naciśnij klawisze [Windows R] i wpisz msconfig.exe. Następnie przeskocz na kartę Uruchamianie. Aby zablokować wczytywanie danego elementu, wystarczy usunąć zaznaczenie pola wyboru przy jego nazwie. Informacje w kolumnach Producent i Polecenie pomogą ci ustalić, skąd pochodzi dany program i czy jest przydatny.

Zaawansowanym użytkownikom może nie wystarczyć podstawowe zestawienie wyświetlane przez program Msconfig.exe. Znacznie lepszym rozwiązaniem okazuje się bezpłatne narzędzie Autoruns stworzone przez microsoftowego eksperta Marka Russinovicha. Wyświetla więcej wyników, a ponadto są one prezentowane w przejrzystej postaci z podziałem na karty wg kategorii. Na karcie Everything znajdziesz spis wszystkich uruchamiających się automatycznie programów, kodeków i sterowników. Są w nim wyszczególnione zarówno obiekty wczytywane za pośrednictwem folderu Autostart, lecz także aplikacje, których przywołania znajdują się w rejestrze Windows. Tych ostatnich jest przeważnie znacznie więcej. Na pozostałych kartach umieszczono wpisy elementów poszczególnych typów.

Porządkowanie listy autostartu. Po kliknięciu jednego z wpisów prawym przyciskiem myszy możesz go trwale usunąć, skopiować, podejrzeć w Edytorze rejestru, otworzyć folder zawierający plik docelowy lub zainicjować poszukiwanie informacji na jego temat w internecie (Search online). Twoją uwagę powinny wzbudzić przede wszystkim wpisy zaznaczone czerwonym kolorem. W ten sposób Autoruns sygnalizuje jakiś problem, np. wpis odnoszący się do nieistniejącego pliku lub nieznaną aplikację przywoływaną za pomocą tego polecenia.

Przejrzyj w spokoju całą listę, rozważając przy każdym wpisie, czy dany program rzeczywiście powinien uruchamiać się automatycznie wraz z systemem. Jednak zachowaj ostrożność. Gdy w kolumnie Publisher jest podany Microsoft, prawdopodobnie masz do czynienia z programem systemowym, którego nie należy wyłączać, bo mogłoby to mieć nieprzewidywalne skutki na działanie Windows. Oprócz tego upewnij się, że omyłkowo nie zablokujesz rozruchu ważnych aplikacji takich jak np. program antywirusowy. Na wszelki wypadek zaleca się wyłączać aplikacje, usuwając zaznaczenie pola wyboru zamiast wyrzucać wpisy z listy poleceniem Delete w menu podręcznym. Wówczas można w razie potrzeby przywrócić automatyczne wczytywanie danego elementu.

Narzędzie Autoruns sprawdza gruntownie wszystkie lokalizacje zawierające odnośniki do elementów uruchamiających się samoczynnie wraz z systemem Windows, po czym wyświetla wyniki w przejrzystym zestawieniu.Kliknij, aby powiększyćNarzędzie Autoruns sprawdza gruntownie wszystkie lokalizacje zawierające odnośniki do elementów uruchamiających się samoczynnie wraz z systemem Windows, po czym wyświetla wyniki w przejrzystym zestawieniu.

2. Kontrola aktualizacji

Podczas inspekcji listy autostartu (patrz wyżej) trafisz zapewne na wpisy, które mają za zadanie poszukiwać aktualizacji takich programów jak Adobe Reader czy Apple QuickTime tuż po uruchomieniu systemu. Nie wyłączaj tych elementów ani nie usuwaj ich wpisów. Obecne wirusy i inne intruzy nie wykorzystują już tylko luk w przeglądarce internetowej, lecz wdzierają się do systemu ofiary także poprzez popularne aplikacje takie jak właśnie przeglądarka Adobe Reader. Gdy producent tego oprogramowania wykryje niedociągnięcie w jego zabezpieczeniach, które mogłoby doprowadzić do zarażenia systemu wirusem, i opublikuje aktualizację rozwiązującą problem, należy ją jak najszybciej zainstalować. Niektóre aplikacje, np. Java, zapewniają możliwość sterowania procesem aktualizowania poprzez oddzielny aplet w Panelu sterowania. Na przykład w Javie jest ustawiony domyślnie miesięczny odstęp czasu pomiędzy kolejnymi aktualizacjami. To stanowczo zbyt długi interwał. Gdy ktoś wykrywa lukę w zabezpieczeniach jakiegoś programu, pierwsze szkodniki, które wykorzystują ją, aby wedrzeć się do systemu ofiary, pojawiają się zazwyczaj już w ciągu kilku godzin. Dlatego takie narzędzia jak Java powinny codziennie sprawdzać, czy producent udostępnia nowszą, udoskonaloną wersję.

Jednak nie każdy program poszukuje samodzielnie dostępnych aktualizacji. W wielu aplikacjach obowiązek sprawdzania, czy są aktualne, spoczywa na użytkowniku. Na szczęście nie musisz robić tego ręcznie, lecz skorzystać z menedżera aktualizacji. Godnym polecenia programem tego typu jest m.in. SUMo (Software Update Monitor, http://kcsoftwares.com). Narzędzie to sporządza listę wszystkich aplikacji, które są zainstalowane w systemie, a następnie porównuje ich wersje z bazą danych, która według danych producenta obejmuje ponad 90 000 programów. Na koniec zaznacza oprogramowanie, które wymaga zaktualizowania. Klikając przycisk, zainicjujesz wyszukiwanie stosownej strony pobierania za pomocą serwisu Google.

Wielu producentów oprogramowania zabezpieczającego udostępnia płyty ratunkowe pomocne podczas zarażenia systemu szkodliwym kodem. Przeważnie są publikowane w postaci obrazu ISO, który należy nagrać na pusty nośnik.Kliknij, aby powiększyćWielu producentów oprogramowania zabezpieczającego udostępnia płyty ratunkowe pomocne podczas zarażenia systemu szkodliwym kodem. Przeważnie są publikowane w postaci obrazu ISO, który należy nagrać na pusty nośnik.