Wyświetlacz HUD we własnym samochodzie

Wygoda, bezpieczeństwo i poczucie jazdy w luksusowym aucie to argumenty przemawiające za zamontowaniem wyświetlacza HUD we własnym samochodzie. Jedynym kontrargumentem była dotychczas wysoka cena takiego urządzenia. Przetestowaliśmy pierwsze tanie rozwiązanie tego typu.

Wyświetlacz przezierny (HUD, Head-Up Display) w samochodzie to bardzo wygodne rozwiązanie, bo mając je, kierowca nie musi kierować wzroku na instrumenty deski rozdzielczej ani na system pokładowej nawigacji, aby uzyskać istotne informacje. Bieżąca prędkość jazdy, wskazówki dotyczące dalszego kierunku jazdy, zakazy wyprzedzania i inne dane są wyświetlane bezpośrednio na wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu.

Jednak producenci aut każą sobie bardzo słono płacić za ten komfort. Dopłaty w wysokości 4 000 zł a nawet większej nie należą do rzadkości. Na dodatek wyświetlacz przezierny przeważnie nie jest dostępny w ramach standardowego pakietu wyposażenia. Nie można go też dokupić – jeśli nie jest zamontowany fabrycznie, nie uda ci się doposażyć swojego samochodu w oryginalny wyświetlacz HUD.

Zobacz również:

Garmin HUD kosztuje ok. 650 zł. Wyświetla informacje nawigacyjne i bieżącą prędkość na folii umieszczonej na przedniej szybie pojazdu lub na opcjonalnej szybce z plastiku, którą nakłada się na obudowę urządzenia.Kliknij, aby powiększyćGarmin HUD kosztuje ok. 650 zł. Wyświetla informacje nawigacyjne i bieżącą prędkość na folii umieszczonej na przedniej szybie pojazdu lub na opcjonalnej szybce z plastiku, którą nakłada się na obudowę urządzenia.

Informacje bezpośrednio na szybie zwiększają bezpieczeństwo jazdy

Jednak z biegiem czasu sytuacja ulega zmianie, bo producent urządzeń nawigacyjnych i GPS Garmin zaoferował przenośny wyświetlacz przezierny Garmin HUD, który nadaje się do zamontowania w większości modeli samochodów. Miniaturowy projektor, który jest obecnie dostępny w dość umiarkowanej cenie na poziomie ok. 700 zł, prezentuje bezpośrednio na szybie przedniej informacje dotyczące trasy, a więc zalecenia skrętu i podgląd skrzyżowań, maksymalną dozwoloną i bieżącą prędkość jazdy, a także przypuszczalny czas dotarcia do celu. Wprawdzie urządzenie tego typu oferuje także Pioneer, jednak jego wyświetlacz NavGate nie jest obecnie dostępny na polskim rynku, a cena na rynku europejskim sięga prawie 700 euro, co może odstraszyć niejednego potencjalnego nabywcę. Pioneer proponuje nieco inne rozwiązanie. Jego wyświetlacz jest przymocowany do osłony przeciwsłonecznej. Wprawdzie kosztuje kilkukrotnie więcej niż konkurent, za to zapewnia większą funkcjonalność – m.in. wskazówki są wyświetlane na szybie w czterech kolorach, a nie w dwóch, jak ma to miejsce u Garmina. Jednak pierwsza seria zaprezentowanego jesienią zeszłego roku urządzenia trafiła do warsztatów specjalizujących się w montażu sprzętu tego typu w celu przetestowania i pozyskania opinii – jak poinformowali przedstawiciele Pioneera naszych kolegów z partnerskiej redakcji PC-Welt. Producent nie udostępnił też egzemplarza próbnego w celu sprawdzenia, jak radzi sobie w praktyce. Dlatego ograniczamy się w naszym teście praktycznym do modelu Garmin HUD.

Oba wspomniane urządzenia nie dysponują własnym systemem nawigacji, lecz pozyskują ze smartfona nieodzowne informacje dotyczące przebiegu trasy. W wypadku urządzenia Garmin HUD wymagana jest do tego celu aplikacja należącej do koncernu Garmin firmy Navigon lub aplikacja samego Garmina. Podczas gdy pierwsza z wymienionych aplikacji jest dostępna do systemów przenośnych Android, iOS i Windows Phone, druga działa już tylko w iOS-ie. Zależnie od zakresu państw objętych mapami i systemu operacyjnego kosztują od ok. 160 do 250 zł. Do użytku w połączeniu z Pioneerem NavGate trzeba nabyć aplikację CoPilot z mapą Europy w cenie od 36 do 45 euro, a więc ok. 150 – 190 zł, zależnie od wersji systemu operacyjnego. Przewidziano wersje do systemów Android, iOS i Windows Phone. Użytkownicy systemu iOS mogą skorzystać alternatywnie z aplikacji iGo w cenie 65 euro (ok. 270 zł).

Kolejna duża różnica między rozwiązaniami obu producentów polega sposobie komunikowania się wyświetlacza HUD ze smartfonem w celu pozyskiwania informacji o przebiegu trasy. Sprzęt Garmina łączy się ze smartfonem bezprzewodowo za pośrednictwem technologii Bluetooth, natomiast Pioneer zdecydował się na klasyczne połączenie z użyciem kabla USB.

Pioneer NavGate jest znacznie droższy od Garmina HUD, lecz wyświetla na szybie więcej informacji – i to w czterech kolorach.Kliknij, aby powiększyćPioneer NavGate jest znacznie droższy od Garmina HUD, lecz wyświetla na szybie więcej informacji – i to w czterech kolorach.