Nowy internet w wersji turbo

DSL o przepustowości rzędu 100 Mb/s, internet poprzez telewizję kablową, światłowody i LTE – objaśniamy nowoczesne technologie dostępu do internetu.

Szybkie strumieniowanie treści wideo oferowanych w serwisach VOD (Video On-Demand, z ang. wideo na życzenie), błyskawiczne pobieranie gier, muzyki i filmów – właśnie tego większość użytkowników oczekuje od swojego łącza internetowego. Coraz większe znaczenie zyskuje także prędkość tzw. uploadu, a więc przesyłania danych z komputera użytkownika do internetu. W końcu trzeba mieć możliwość jak najszybszego wgrywania do serwisów internetowych swoich fotografii i filmów zarejestrowanych za pomocą smartfona lub kamery. Raz do jednego z serwisów społecznościowych, innym razem do laboratorium fotograficznego świadczącego usługi online, a jeszcze innym na dysk wirtualny w chmurze, aby mieć zapasową kopię na wypadek awarii. Także wysyłanie plików w załącznikach odbywa się sprawniej, gdy łącze internetowe zapewnia większe tempo uploadu.

Zapotrzebowanie na wydajne przyłącza internetowe wzrasta nieustannie. Jedna z czołowych spółek telekomunikacyjnych w Niemczech, Deutsche Telekom, przewiduje, że w 2020 r. miasto liczące 50 000 mieszkańców będzie wytwarzało ruch sieciowy rzędu 6000 TB miesięcznie.Kliknij, aby powiększyćZapotrzebowanie na wydajne przyłącza internetowe wzrasta nieustannie. Jedna z czołowych spółek telekomunikacyjnych w Niemczech, Deutsche Telekom, przewiduje, że w 2020 r. miasto liczące 50 000 mieszkańców będzie wytwarzało ruch sieciowy rzędu 6000 TB miesięcznie.

Łącza internetowe rzadko uzyskują obiecaną wydajność

W obecnych czasach konwencjonalne łącze internetowe oparte na technologii ADSL2+ może sprawiać wrażenie przestarzałego. Wprawdzie użytkownicy, którzy uzyskują maksymalną prędkość pobierania rzędu 16 Mb/s, a przy wysyłaniu osiągają prawie 1 Mb/s, a przeważnie nie współdzielą łącza, zapewne przez jakiś czas będą jeszcze zadowoleni ze swojego dostępu do internetu. Jednak rzeczywista prędkość transmisji danych jest w bardzo dużym stopniu uzależniona od długości kabla łączącego mieszkanie internauty z głównym węzłem rozdzielczym dostawcy internetu, dlatego wielu użytkowników musi pogodzić się ze znacznie niższym tempem przesyłania danych – od 3 do 6 Mb/s w trybie pobierania i od 256 do 576 KB/s w trybie wysyłania. A u niektórych prędkość transmisji jest jeszcze znacznie niższa. Wystarcza akurat do przeglądania internetu. Także strumienie treści wideo w niskiej lub co najwyżej średniej przepływności są odtwarzane w miarę płynnie. Jednak sekwencje wideo w jakości HD zacinają się, gdy prędkość transmisji spada poniżej 3 Mb/s. Pobieranie większych plików trwa całą wieczność, nie mówiąc o wysyłaniu większych ilości danych do internetu.

Zobacz również:

W internecie jest wiele serwisów umożliwiających zbadanie wydajności swojego łącza (tu: www.speedtest.net).Kliknij, aby powiększyćW internecie jest wiele serwisów umożliwiających zbadanie wydajności swojego łącza (tu: www.speedtest.net).

Problem zaostrza się jeszcze bardziej, gdy z łącza internetowego korzysta kilka osób – chociażby członków rodziny, których komputery są podłączone do tej samej sieci lokalnej. Bieżącą wydajność swojego łącza internetowego możesz zbadać np. poprzez witrynę www.speedtest.net. Wystarczy kliknąć przycisk Rozpocznij test i poczekać chwilę na wyniki. Pamiętaj, że aby wyniki były wiarygodne, musisz przed przeprowadzeniem pomiarów upewnić się, że nie są uruchomione żadne aplikacje, które korzystają z internetu. W przeciwnym razie uzyskasz zafałszowane rezultaty.

Tak działa VDSL. Długość miedzianych przewodów telefonicznych prowadzących z mieszkania do skrzynki rozdzielczej nie przekracza zazwyczaj kilkuset metrów, więc można uzyskać przepustowość łącza internetowego na poziomie 50 Mb/s – a przy zastosowaniu technologii Vectoring nawet 100 Mb/s.Kliknij, aby powiększyćTak działa VDSL. Długość miedzianych przewodów telefonicznych prowadzących z mieszkania do skrzynki rozdzielczej nie przekracza zazwyczaj kilkuset metrów, więc można uzyskać przepustowość łącza internetowego na poziomie 50 Mb/s – a przy zastosowaniu technologii Vectoring nawet 100 Mb/s.

VDSL o przepustowości rzędu 50 – 100 Mb/s

Aby podnieść prędkość na łączu internetowym, można zdecydować się na inny środek transportu danych – chociażby kabel koncentryczny stosowany w telewizji kablowej lub światłowód (patrz dalej). Jeśli w twoim miejscu zamieszkania nie jest dostępna żadna z tych technologii transmisji danych, pozostaje ci tylko mieć nadzieję, że w najbliższej przyszłości operator sieci telefonicznej skróci dystans tzw. ostatniej mili, a więc odległość od siedziby odbiorcy internetu do skrzynki z zakończeniami linii (tzw. line cards) w ostatnim węźle dystrybucyjnym u operatora internetu. W ten sposób skróciłby długość tego odcinka linii przesyłowej, która jest w postaci bardzo słabo ekranowanych, a więc podatnych na wszelkie zakłócenia kabli miedzianych. Zmniejszenie wspomnianej odległości umożliwia ponadto zastąpienie technologii ADSL (Asymetric DSL, z ang. asymetryczny DSL) znacznie wydajniejszą VDSL (Very High Speed DSL, z ang. DSL o bardzo dużej wydajności). W standardzie tego typu zakończenia linii są umieszczane w szafkach kablowych buforowych (skrzynkach rozdzielczych), które można stawiać praktycznie na każdym rogu ulicy. Wówczas długość kabla prowadzącego od szafki kablowej do mieszkania odbiorcy internetu nie przekracza kilkuset metrów. Przy tak krótkim dystansie technologia VDSL pozwala uzyskać imponującą przepustowość. W trybie pobierania danych sięga maksymalnie 50 Mb/s, zaś w trybie wysyłania 10 Mb/s. Natomiast dalsza transmisja danych z szafki kablowej do węzła dostawcy internetu odbywa się za pośrednictwem bardzo wydajnego nośnika – światłowodów.

Vectoring – jak działa przyspieszenie technologii (V)DSL

Korzystając z technologii VDSL, osiąga się w praktyce przepustowość rzędu 50 Mb/s. Jednak w optymalnych warunkach można byłoby uzyskać co najmniej dwukrotnie większą wydajność. Ogromną przeszkodą w podwojeniu prędkości transmisji jest zjawisko określane mianem przesłuchu. Miedziane przewody prowadzące od stacji rozdzielczej do siedzib abonentów są ze sobą gęsto splecione w wiązki kablowe. Rozdzielają się dopiero w miejscu docelowym – w mieszkaniu abonenta. Podczas przesyłania sygnałów elektrycznych poprzez przewody stosowane w technologii VDSL emitowane są impulsy elektromagnetyczne o wyjątkowo dużym natężeniu. Jeśli w takiej wiązce kablowej znajduje się więcej przewodów zakłócają wzajemnie przesyłanie sygnałów, co prowadzi do zmniejszenia przepustowości linii (chociażby do wspomnianych 50 Mb/s). Producenci urządzeń telekomunikacyjnych, a więc firmy wyposażające dostawców internetu w sprzęt, nie chcieli się z tym pogodzić i latami starali się znaleźć rozwiązanie opisanego problemu. Na skutek ich wysiłków powstała technologia o nazwie Vectoring. Urządzenie docelowe transmisji DSL wyposażone w rozwiązanie tego typu nadzoruje w czasie rzeczywistym wszystkie linie wiązki kablowej, z góry prognozuje wzajemne zakłócenia i redukuje je w bardzo dużym stopniu.

Technologia VDSL jest dostępna teoretycznie już od 2005 r. Teoretycznie, bo wdrażanie jej oznacza ogromne nakłady finansowe. W końcu rozbudowa sieci VDSL niesie za sobą konieczność rozkopywania ulic, przeciągania i zakopywania światłowodów, montowania skrzynek licznych rozdzielczych i wyposażania ich w zakończenia linii z modemami VDSL. Mimo to dostęp do omawianej technologii mają przynajmniej mieszkańcy dużych i okalających je mniejszych miast.

Komisja Europejska nadzoruje rozbudowę szerokopasmowych sieci internetowych w większości państw naszego kontynentu, publikując wyniki w raportach.Kliknij, aby powiększyćKomisja Europejska nadzoruje rozbudowę szerokopasmowych sieci internetowych w większości państw naszego kontynentu, publikując wyniki w raportach.

Według raportu Komisji Europejskiej dotyczącego zasięgu szerokopasmowych sieci internetowych w poszczególnych państwach europejskich, z końcem 2012 r. dostęp do przyłączy VDSL miało w Polsce 25,7 procenta domostw.

Oprócz VDSL są jednak jeszcze inne technologie szerokopasmowego internetu, które zapewniają przepustowość przekraczającą 50 Mb/s. Opisujemy je poniżej.

Aby zaoferować dostęp VDSL klientom końcowym, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne muszą doprowadzić przewody światłowodowe do wielu miejsc. Rozbudowa sieci jest bardzo kosztowna i wymaga dużego nakładu pracy. (Źródło ilustracji: Deutsche Telekom)Kliknij, aby powiększyćAby zaoferować dostęp VDSL klientom końcowym, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne muszą doprowadzić przewody światłowodowe do wielu miejsc. Rozbudowa sieci jest bardzo kosztowna i wymaga dużego nakładu pracy. (Źródło ilustracji: Deutsche Telekom)