Smartfon szkodnikoodporny

Opisujemy, jak działa mechanizm zezwoleń dla oprogramowania w systemie Android i tłumaczymy, na co należy zwracać uwagę przy instalowaniu aplikacji mobilnych w smartfonie. Wyjaśniamy też, jak należycie chronić dane przechowywane w urządzeniu mobilnym.

W czasie instalacji nowej aplikacji w urządzeniach z systemem Android zawsze przedstawiana jest użytkownikowi lista uprawnień, o jakie prosi program. Aplikacja, zanim otrzyma od systemu operacyjnego dostęp do konkretnych danych (np. kontaktów, wiadomości) lub funkcji urządzenia (aparatu, mikrofonu itp.), musi wyświetlić użytkownikowi informację na ten temat. Akceptacja wszystkich zezwoleń jest niezbędna do kontynuowania instalacji. Użytkownik może w tym momencie zrezygnować z aplikacji, jeśli przynajmniej jedna z pozycji na liście zezwoleń budzi jego wątpliwości.

Zdarza się, że niektóre aplikacje proszą o zezwolenia, których na zdrowy rozum nie powinny chcieć. Bo po co klient serwisu społecznościowego prosi o dostęp do prywatnych wiadomości tekstowych i dlaczego wirtualna klawiatura sprawdza lokalizację użytkownika? Wątpliwości odnośnie konieczności udzielenia takich zezwoleń są uzasadnione – przecież użytkownicy smartfonów i tabletów są narażeni na cyfrowe ataki i wyciek wrażliwych danych nie mniej, niż posiadacze klasycznych komputerów.

Zobacz również:

Kliknij, aby powiększyć

W przeciwieństwie do zamkniętego systemu Apple iOS, gdzie każdy program sprawdza członek zespołu sklepu App Store, programów w centralnym repozytorium aplikacji do Androida nie weryfikują osobiście pracownicy Google’a. Zajmują się tym wyłącznie algorytmy (jak np. Google Bouncer), a publikacja nowej aplikacji i jej uaktualnień jest zautomatyzowana. Taki model dystrybucji, jak też duża popularność Androida sprawiają, że istnieje większa niż na konkurencyjnych platformach szansa, że do oficjalnego sklepu z aplikacjami mobilnymi przedostanie się szkodliwe oprogramowanie. Jeszcze bardziej narażeni na ataki i wyciek danych są użytkownicy instalujący oprogramowanie ręcznie ze znalezionych w sieci plików APK. Dlatego uważna lektura listy wymaganych zezwoleń może pomóc w identyfikacji złośliwej aplikacji.

Niestety, w praktyce niewiele osób zwraca należytą uwagę na to, jakie uprawnienia udzielane są aplikacji podczas instalacji, prosząc się tym samym o kłopoty. Inna sprawa, że sam mechanizm przydzielania uprawnień nie jest zbyt przejrzysty i może wręcz odstraszyć użytkowników dbających o bezpieczeństwo danych. Opisy niektórych pozycji na liście są napisane językiem nieprzystępnym dla mniej zaawansowanych osób. Użytkownicy nie rozumieją, co tak naprawdę aplikacja będzie potrafić i w rezultacie akceptują wszystkie żądania.

Co nam grozi?

Kliknij, aby powiększyć

Zainstalowanie złośliwej aplikacji udającej grę, która uzyska dostęp do np. ustawień systemowych, połączenia internetowego, mikrofonu i pamięci wewnętrznej urządzenia, może doprowadzić do wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Skala szkód, jakie może wyrządzić złośliwy program, zależy od zdolności programistycznych atakującego oraz od ilości wykorzystanych w ataku modułów.

Przykładowo, do wykradania danych logowania służą aplikacje uzyskujące dostęp do funkcji systemowych pozwalających na zmianę ikony aplikacji na inną. Zdarzały się już w przeszłości ataki, w trakcie których aplikacja podmieniała swoją ikonę z serwisem społecznościowym lub stroną banku i wyłudzały dane na zasadzie phishingu. Niczego nieświadomy użytkownik po kliknięciu podstawionej ikony przypominającej wykorzystywaną przez niego usługę przenoszony był nie do spreparowanej strony logowania, a podany na niej login i hasło przesyłane było prosto do atakującego, który mógł wyczyścić konto bankowe lub przejąć tożsamość użytkownika.

Kliknij, aby powiększyć

Co bardziej zaawansowane malware jest w stanie udawać nawet klawiaturę ekranową. Po uzyskaniu zezwoleń na zapisywanie plików w pamięci (tłumaczone jako konieczne do zapisywanie pliku kopii zapasowej) oraz wysyłanie ich w tle do serwera (archiwizacja backupu w chmurze), cyberprzestępca może przechwytywać wszystkie informacje wpisywane przez użytkownika, w tym loginy i hasła do usług internetowych.

Inne przykłady, to m.in. wykorzystanie mocy obliczeniowej urządzenia do generowania (tzw. kopanie) wirtualnej waluty Bitcoin dla atakującego czy potajemne robienie zdjęć wbudowanym w urządzenie aparatem fotograficznym.