Sieć na wakacjach

Internet jest dziś tak podstawowym środkiem przekazu, jak kilkanaście lat temu radio czy telewizja. Mało kto wyobraża sobie życie bez dostępu do sieci – nawet na urlopie. Zobacz, jak zapewnić sobie ten dostęp w czasie wakacyjnego wyjazdu.

Internet jest dziś tak podstawowym środkiem przekazu, jak kilkanaście lat temu radio czy telewizja. Mało kto wyobraża sobie życie bez dostępu do sieci – nawet na urlopie. Zobacz, jak zapewnić sobie ten dostęp w czasie wakacyjnego wyjazdu.

Poczta elektroniczna, rozmowy wideo, wiadomości, filmy, muzyka, radio internetowe – wszystko to jest już częścią codziennego życia milionów osób. Na wakacjach chętnie korzystamy też z nawigacji, map, przewodników i specjalnych aplikacji przygotowanych dla turystów. Dostęp do internetu pozwala zaplanować wycieczkę, sprawdzić informacje o okolicznych atrakcjach czy lokalnych punktach usługowych oraz ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Dlatego wyjeżdżając na urlop, coraz częściej zwracamy uwagę, czy w miejscu wypoczynku będzie dostęp do internetu. O ile w kwaterach prywatnych z tym dostępem bywa różnie, o tyle w hotelach i hostelach najczęściej można skorzystać z obecnej w budynku sieci przewodowej lub bezprzewodowej dla gości. Zdarzają się też specjalnie przygotowane stanowiska komputerowe, umożliwiające zajrzenie do internetu w razie braku własnego sprzętu.

Zobacz również:

Tam gdzie brak odpowiedniej infrastruktury (np. na polach namiotowych czy w górskich schroniskach), trzeba już liczyć na siebie – i na swojego operatora telefonii komórkowej. Odpowiednio dobrany sprzęt i plan taryfowy zapewnią niedrogi dostęp do internetu w zasadzie niezależnie od miejsca pobytu.

Na co pozwala abonament komórkowy?

Abonenci usług telefonii komórkowej w ramach swoich planów taryfowych otrzymują często zarówno określoną ilość „darmowych minut”, jak i tzw. internetowy pakiet danych. To ilość danych, jaką można pobrać z internetu w jednym okresie rozliczeniowym, która obejmuje ściągnięte do urządzenia pliki oraz witryny WWW wczytywane w przeglądarce. Objętość pakietu mieści się zwykle w granicach 2 GB. To niedużo, wystarcza jednak do korzystania z sieci w podstawowym zakresie (bez nadmiernego pobierania i odtwarzania materiałów multimedialnych, np. wideo z YouTube’a).

Smartfon zwykle jest skonfigurowany przez operatora do pracy z internetem. Przeglądarka internetowa i inne uruchamiane aplikacje od razu uzyskują dostęp do internetu bez dodatkowych czynności, o ile istnieje aktywne połączenie i pozwala na to pakiet danych.

Większość smartfonów ma możliwość udostępnienia połączenia internetowego innym, obecnym w pobliżu urządzeniom – telefon komunikuje się z siecią operatora przez modem 3G, a po włączeniu odpowiedniej funkcji może służyć jako bezprzewodowy router Wi-Fi. W ten sposób przez Wi-Fi do smartfona można wirtualnie podłączyć tablet, komputer, inny telefon, a nawet telewizor z obsługą funkcji smart.

Konfiguracja Hotspota w Androidzie - SamsungKliknij, aby powiększyćKonfiguracja Hotspota w Androidzie - Samsung

Konfiguracja Hotspota w Androidzie - inne wersjeKliknij, aby powiększyćKonfiguracja Hotspota w Androidzie - inne wersje

Aby udostępnić połączenie internetowe w urządzeniu z Androidem, wystarczy w ustawieniach systemowych poszukać sekcji Sieci zwykłe i bezprzewodowe lub Komunikacja. W menu tym kryją się opcje Tethering i przenośny hotspot lub Udostępnianie internetu. W urządzeniach Apple’a zrobisz to z poziomu menu Sieć komórkowa | Hotspot osobisty. W sprzęcie, który ma korzystać z tak przygotowanego dostępu, wystarczy włączyć interfejs sieci bezprzewodowej, wyświetlić listę sieci (odpowiednią opcję znajdziesz w ustawieniach), wskazać włączoną przed chwilą sieć i połączyć się z nią, podając hasło. Trzeba jednak pamiętać, że działający moduł Wi-Fi powoduje szybsze wyczerpywanie się akumulatora. W zależności od sprzętu i typu baterii jego czas pracy w tym trybie może skrócić się o 4–8 godzin. Większość urządzeń ma aktywną funkcję oszczędzania energii w trybie routera Wi-Fi (automatyczne wyłączenie hotspota, jeżeli pozostaje niewykorzystywany przez określony czas).

Ponadto, przesyłając w ten sposób dane do urządzenia z większym ekranem, np. do laptopa, jest się narażonym na szybsze wyczerpanie pakietu – mobilne strony internetowe są „lżejsze” od wersji podstawowych i wymagają pobrania mniejszej ilości danych z serwera. Sprawdź u swojego operatora, czy możesz dokupić do twojej taryfy dodatkowy, jednorazowy pakiet danych, o ograniczonej ważności (np. miesiąc). To rozwiązanie bardziej opłacalne niż zmiana całej taryfy na droższą z większym pakietem danych. Więcej informacji o sposobach oszczędzania dostępnego pakietu danych znajdziesz w artykule „Tanie surfowanie”.