Dziurawy wirus, czyli dwa kłopoty w jednym

Twórcy wirusów to też ludzie i zdarza im się popełniać błędy. To, że złośliwe programy coraz częściej tworzone są przez przestępcze organizacje, pracujące na podobieństwo zwykłych firm, nie oznacza, że ich produkty są w 100% wolne od błędów i luk w zabezpieczeniach. Ich wpływ na działanie wirusa czy trojana bywa różny – niekiedy sprawiają, że program nie działa poprawnie i nie jest uciążliwy dla użytkownika-ofiary, ale czasem zdarza się, że niezaplanowane przez autora działanie dodatkowo komplikuje walkę ze złośliwym oprogramowaniem…

Kilka lat temu głośna była sprawa aktualizacji dla Windows, która powodowała masowe występowanie osławionego BSOD-u (potem okazało się, że winny był złośliwy program). Później pewien pechowy programista-amator przeprowadził komediowy wręcz atak na pewną francuską elektrownię, a w kwietniu tego roku zrobiło się głośno o wyjątkowo nieudanym programie typu ransomware. Przypadków pojawienia się w sieci złośliwego oprogramowania, które działało nie do końca zgodnie z intencjami autorów, było sporo – w poniższym tekście przypomnimy o najgłośniejszych z nich...

Czarny wtorek Microsoftu

Microsoft od początku XXI wieku mocno zmodernizował swój system przygotowywania i udostępniania użytkownikom poprawek dla Windows i innych swoich produktów – firma zrezygnowała z publikowania ich ad hoc, w przypadkowych porach i zaczęła udostępniać je regularnie, w konkretny dzień miesiąca (każdy drugi wtorek). Dla zwykłych użytkowników ta zmiana nie była być może szczególnie odczuwalna, ale firmowi administratorzy powitali ją z wielką ulgą – dzięki niej mogli wreszcie zacząć planować swoją pracę bez obawy, że oto nagle Microsoft w ramach niespodzianki zaprezentuje 26 poprawek dla Windows i Office, które trzeba będzie przeanalizować, przetestować i wdrożyć w firmowych maszynach. Życie administratorów zrobiło się nieco spokojniejsze i bardziej przewidywalne… ale tego, co wydarzyło się w pewien lutowy wtorek 2010 roku, nie przewidział nikt.

Zobacz również:

Osławiony Kliknij, aby powiększyćOsławiony "niebieski ekran śmierci" (BSOD), czyli bezpośredni skutek próby zaktualizowania zarażonego przez rootkit Alureon kernela Windows XP.

Tego dnia koncern z Redmond opublikował kolejny pakiet swoich poprawek, wśród których znalazło się uaktualnienie dla Windows XP, oznaczone MS10-015. Nie była to szczególnie ważna aktualizacja, oznaczono ją jako „ważną” (a nie np. krytyczną) – usuwała drobny błąd w kernelu systemu, pozwalający na tzw. eskalację przywilejów (innymi słowy, luka pozwalała użytkownikowi o niższych przywilejach na wykonanie operacji teoretycznie dla niego niedostępnych). Nic ważnego i nic nowego, Microsoft usunął już takich błędów setki i pewnie usunie ich w przyszłości znacznie więcej.

Mimo to aktualizacja MS10-015 okazała się wyjątkowa… do tego stopnia, że pewnie do dziś pojawia się w koszmarach niektórych administratorów i pracowników Microsoftu. Po jej zainstalowaniu system informował użytkownika, że niezbędny jest restart Windows, użytkownicy się na to zgadzali (bo to przecież standardowa operacja), i wtedy pojawiały się problemy.

Na forach pomocy technicznej Microsoftu (oraz setkach innych serwisów) zaczęły lawinowo pojawiać się komentarze o awariach, które wystąpiły po instalacji MS10-015. A konkretniej, o jednej awarii – niebieskim ekranie śmierci (BSoD – Blue Screen of Death), który pojawiał się po próbie ponownego uruchomienia systemu. Doniesienia były masowe, ale dość niespójne – problem z całą pewnością dotyczył znacznej liczby komputerów, pojawiał się na różnych maszynach i różnych wersjach XP… ale równie często nie pojawiał się wcale. Awaria była właściwie niemożliwa do usunięcia dla zwykłego użytkownika – nie działał tryb awaryjny i nie pomagały żadne standardowe metody rozwiązania problemu.

Winnym, rzecz jasna, natychmiast obwołano Microsoft – stwierdzono, że koncern zawalił sprawę (nie po raz pierwszy zresztą, co skrupulatnie odnotowywano), dostarczył wadliwą aktualizację i jest jedynym winnym kłopotów tysięcy użytkowników. Przedstawiciele koncernu z Redmond początkowo krytykę pokornie przyjmowali, cały czas prowadząc własne analizy sytuacji. Wyniki tych analiz okazały się zaskakujące i rzuciły na sprawę zupełnie nowe światło...