Bezpieczny pendrive

Pamięci flash oraz zewnętrzne dyski podłączane do komputera przez port USB doskonale nadają się do przenoszenia dokumentów, zdjęć i filmów z pracy do domu i na odwrót. Łatwo je jednak zgubić. Nierzadko stają się celem kradzieży, bo nie trudno je schować w kieszeni. A co z przechowywanymi na nich danymi?

Wiele osób, którzy wejdą w posiadanie takiego nośnika pamięci zechce sprawdzić, jakie zapisano na nim informacje. Życiorys i list motywacyjny z podaniem o pracę, wydruk zeznania podatkowego, prywatne zdjęcia z ostatniego wypadu wakacyjnego... Na przenośnych pamięciach przechowuje się w zasadzie wszystko – nawet to, czego nie chciałoby się ujawniać osobom postronnym. A ujawnienie zapisanych na nim danych może być bardziej bolesna i kosztowna, niż utrata samego nośnika. Dobrze znaną metodą ochrony informacji jest ich zabezpieczenie przez zaszyfrowanie.

Aby zabezpieczyć dane w pamięci przenośnej możesz posłużyć się oprogramowaniem, które umożliwia ich zaszyfrowanie. Innym sposobem na ochronę danych jest zakup pamięci przenośnej wyposażonej w sprzętowy układ szyfrowania. Cały proces zabezpieczenia danych jest praktycznie niezauważalny dla użytkownika, a odblokowanie pendrive’a w komputerze wymaga wprowadzenia hasła dostępu do danych. To dużo wygodniejsza opcja, choć ma jedną wadę: szyfrowane nośniki są nieco droższe niż ich zwykłe odpowiedniki. Mimo wszystko podstawowe modele, przeznaczone dla użytkowników prywatnych, dostępne są w zasadzie na każdą kieszeń.

Zobacz również:

Szyfrowanie programowe nie zawsze jest najbardziej wygodne (konieczność uruchomienia dedykowanego programu), a bywa wręcz niemożliwe do wykonania (wymagane są uprawnienia administratora). Tych ograniczeń pozbawione są nośniki wyposażone w sprzętowy układ szyfrowania, które nie wymagają instalacji w systemie dodatkowego oprogramowania i sterowników. Są także bardziej odporne na działanie ataki siłowe i słownikowe, działanie wirusów i programów szpiegujących rejestrujących znaki wpisywane na klawiaturze.

Narzędzia programowe

Omawiając narzędzia do szyfrowania danych nie sposób nie wspomnieć o TrueCrypcie. Program umożliwia tworzenie wirtualnych, zaszyfrowanych kontenerów przechowywania danych, które po podłączeniu (zamontowaniu) widoczne są w systemie jako kolejny dysk komputera. Ważnym dodatkiem do TrueCrypt-a jest Konfigurator dysku podróżnego. Moduł ten pozwala przygotować nośnik z wirtualnym kontenerem, który jest automatycznie udostępniany w systemie po włożeniu pamięci przenośnej do portu USB komputera. Dość istotnym ograniczeniem jest to, że „przenośny” TrueCrypt do działania wymaga uprawnień administratora.

Do najprostszych rozwiązań, które pozwolą ci zabezpieczyć dane na różnego rodzaju nośnikach pamięci oraz dyskach zewnętrznych, należy Rohos Mini Dysk. To niewielka aplikacja, która umożliwia bezpieczne przechowywanie plików w ukrytej, zaszyfrowanej partycji zapisanej w pamięci przenośnej. Szyfrowanie danych odbywa się za pomocą silnego algorytmu AES o kluczu długości 256 bitów. Po zamontowaniu, wirtualny nośnik widoczny jest w systemie jako kolejny dysk komputera. Bezpłatna wersja programu pozwala na tworzenie wirtualnych kontenerów nie większych niż 8 GB. Wydaje się, że tyle miejsca z powodzeniem wystarczy do przechowywania dość dużej ilości dokumentów, zdjęć i innych plików, które nie powinny zostać nigdy ujawnione. Program tworzy na nośniku zaszyfrowany, zabezpieczony hasłem kontener. Proces jest zautomatyzowany i wymaga wskazania rozmiaru wirtualnego dysku oraz hasła dostępu. To duża zaleta Rohos Mini Dysk, bowiem w wypadku podobnych, darmowych aplikacji, tworzenie wirtualnego dysku oraz podłączanie go do komputera nie jest tak intuicyjne i wygodne.

Rohos Mini Dysk ma jednak dość istotne ograniczenie. Do zainstalowania programu potrzebne są uprawnienia administratora. Jeśli ich nie masz, użyj narzędzia Rohos Mini Drive Portable, które działa także z konta zwykłego użytkownika. Niestety, nie ono już tak wygodne, jak pełna wersja programu. Aby podłączyć zaszyfrowany dysk musisz „ręcznie” wskazać plik kontenera. Rohos Mini Dysk dostępny jest także w wersji płatnej. Jeśli zdecydujesz się wydać 35 dolarów na zakup licencji na program będziesz mógł dodatkowo: utworzyć skrót do dysku na pulpicie, zmienić rozmiar zaszyfrowanej partycji oraz ukryć wirtualny kontener w pliku AVI, MP3 lub WMA (steganografia).

FreeOTFE (sourceforge.net/projects/freeotfe.mirror) to ciekawa alternatywa dla TrueCrypta, choćby z tego powodu, że jest prosty i szybki w obsłudze. Brak tutaj wodotrysków i zaawansowanych funkcji, które czasem są niezrozumiałe dla początkujących użytkowników. Warto odnotować, że FreeOTFE może być uruchamiany w trybie przenośnym (portable mode). Przeglądarka FreeOTFE Explorer służy do przeglądania zawartości zaszyfrowanych wolumenów, a do działania nie wymaga uprawnień administratora. Na komputerze nie są instalowane żadne dodatkowe sterowniki. FreeOTFE działa w systemach Windows oraz Linux przez oprogramowanie Cryptoloop oraz dm-crypt.