Woda na ochłodę! - Jak wyposażyć komputer w układ chłodzenia cieczą

Chłodzenie wodne zapobiega przegrzewaniu się procesorów i kart graficznych, które osiągają wysokie temperatury robocze. Przy tym działa prawie bezgłośnie. W ten sposób umożliwiają stabilną pracę nowoczesnych procesorów z najwyższej półki - nawet po przetaktowaniu.

Procesory architektury x86 charakteryzują się bardzo niskim stopniem sprawności, za to straty mocy oddawane na zewnątrz w postaci ciepła są ogromne. Wartość szczytowa mocy, którą model Intel Core i7 (kryptonim Haswell) przetwarza na energię termiczną, sięga aż 84 watów. W porównywalnych procesorach AMD serii FX (modele o kryptonimach Bulldozer i Piledriver) straty mocy leżą na podobnym poziomie. Co robić z tak dużą ilością ciepła odpadowego?

Skuteczne metody chłodzenia

W chłodzeniu konwencjonalnym sposobem ciepło jest odprowadzane z procesora przez jego wierzchnią ścianę, do której jest przymocowany odpowiednich rozmiarów radiator. Jest wyposażony w żebra, których duża powierzchnia sprzyja oddawaniu ciepła. Szybkie odprowadzanie ciepła umożliwia wentylator przymocowany do radiatora. W naturalnym środowisku człowieka jest do dyspozycji praktycznie niespożyta ilość powietrza, te zaś można bardzo łatwo doprowadzać wentylatorem do elementu wymagającego schładzania i odprowadzać od niego. Jednak na tym kończą się zalety chłodzenia za pomocą powietrza. Należy jednak wspomnieć także o jego wadach. Powietrze ma niską pojemność cieplną, więc nie jest w stanie magazynować dużej ilości energii termicznej. Na dodatek jest marnym przewodnikiem ciepła. Właściwości te dają się we znaki głośną pracą wentylatorów, które muszą znacznie zwiększać swoją prędkość obrotową przy dużym obciążeniu procesora.

Zobacz również:

Woda natomiast okazuje się optymalnym chłodziwem. Przepływając w zamkniętym obiegu, nie zagraża elementom elektronicznym. Ma bardzo wysoką pojemność cieplną, potrafi więc gromadzić więcej energii termicznej niż taka sama ilość większości innych substancji. Do podgrzania jednego litra wody, aby podnieść jej temperaturę o jeden stopień, potrzeba 4180 dżuli. Aby zgromadzić tę samą ilość energii termicznej w powietrzu, trzeba byłoby wykorzystać objętość rzędu 1,18 metra sześciennego. Schładzanie powietrzem jest zatem mniej skuteczne od chłodzenia wodą, a wentylatory muszą przemieszczać bardzo duże ilości powietrza.

Rzut oka na wnętrze komputera – nawet poręczna obudowa typu midi oferują wystarczającą ilość miejsca do zainstalowania układu chłodzenia wodnego. Największy element – konwektor – jest zamontowany na zewnętrznej ścianie obudowy peceta (niewidoczny na zdjęciu).Kliknij, aby powiększyćRzut oka na wnętrze komputera – nawet poręczna obudowa typu midi oferują wystarczającą ilość miejsca do zainstalowania układu chłodzenia wodnego. Największy element – konwektor – jest zamontowany na zewnętrznej ścianie obudowy peceta (niewidoczny na zdjęciu).

Czy chłodzenie wodą ma rację bytu

Gdy mowa o chłodzeniu wodą, w pierwszej kolejności narzuca się pytanie, czy ta dość droga metoda jest jeszcze na czasie. Jest tym bardziej uzasadnione, że w ciągu ostatnich czterech lat Intelowi i AMD udało się znacznie zmniejszyć pobór mocy w procesorach działających przy zwykłym obciążeniu i w trybie bezczynności.

Jednak nawet procesory obecnych generacji nagrzewają się bardzo, gdy muszą przez dłuższy czas pracować przy pełnym obciążeniu. Niekiedy nagrzewają się wręcz za bardzo.

Postęp techniczny prowadzi do coraz dalej idącej miniaturyzacji struktur półprzewodnikowych. W kolejnych generacjach układy te stają się coraz mniejsze, a im mniejsza powierzchnia, przez którą wydziela się ciepło odpadowe, tym wydajniej trzeba je odprowadzać. Przy niedostatecznym chłodzeniu nawet nowoczesne procesory mają tendencję do przegrzewania się. Na przykład w procesorach Intela serii Haswell, którą zoptymalizowano pod kątem uzyskania maksymalnej wydajności i ograniczenia poboru mocy, dochodzi do nadmiernego gromadzenia się ciepła pod płytką rozpraszającą (znaną także pod pojęciem heatspreader).

Bezproblemowe i sprawne działanie procesora o wspomnianej mikroarchitekturze przy chłodzeniu powietrzem wymaga niskiego napięcia i częstotliwości taktowania. Stosując konwencjonalne metody chłodzenia, użytkownik, który chciałby przetaktować swój układ Haswell, praktycznie nie ma pola do działania. W takiej i podobnych sytuacjach nieocenione okazuje się chłodzenie wodne – tym bardziej, że do wydajnego układu chłodzenia można włączyć także inne podzespoły komputera, np. karty graficzne, które są wyposażone w radiator. Oprócz tego chłodzenie wodą jest doskonałym rozwiązaniem, gdy potrzeba peceta, który zapewnia wysoką wydajność, lecz działa prawie bezgłośnie. Wykorzystując ten sposób chłodzenia, można skonstruować komputer, który choć dysponuje niewielką liczbą wentylatorów, działa stabilnie i bez ustanku przy pełnym obciążeniu.

Smukła sprawa – blok wodny do chłodzenia cieczą jest znacznie mniejszy od elementu chłodzenia powietrzem. Zdjęcie przedstawia model EK Supremacy Copper słoweńskiego producenta EKWB (jeszcze bez podłączonych węży).Kliknij, aby powiększyćSmukła sprawa – blok wodny do chłodzenia cieczą jest znacznie mniejszy od elementu chłodzenia powietrzem. Zdjęcie przedstawia model EK Supremacy Copper słoweńskiego producenta EKWB (jeszcze bez podłączonych węży).