SteamOS – rozrywka dla wszystkich

Objaśniamy sposób zainstalowania systemu SteamOS równolegle do egzemplarza Windows. Podpowiadamy, jaki sprzęt sprawdza się najlepiej w roli konfigurowanej indywidualnie konsoli gier i domowego centrum rozrywki.

Już od pewnego czasu są dostępne miniaturowe komputery, które pełnią funkcję centrali rozrywkowej w salonie. Amerykański producent gier Valve Corporation znany z takich tytułów jak Half-Life czy Portal, postanowił wynieść na nowy poziom komputery typu HTPC (Home Theatre Personal Computer).

SteamOS – bezpłatny system operacyjny dla graczy

Valve Corporation chce zrealizować wspomniany cel, wprowadzając swój nowy system operacyjny, SteamOS, który powstał na podstawie linuksowej dystrybucji Debian. Internetowa platforma dystrybucji oprogramowania Steam, która zadecydowała o nazwie nowego systemu, jest składnikiem systemu preinstalowanym domyślnie. I właśnie ta właściwość stała się jednym z silnych atutów nowego systemu w starciu z rynkowym liderem Windows, bo wszystkie odmiany Linuksa są udostępniane nieodpłatnie dla wszystkich użytkowników. Dodatkowe punkty system zbiera w kategorii wydajności. Smukły system skonstruowany na Debianie potrafi sprawniej wykorzystać zainstalowane podzespoły sprzętowe, co przekłada się w praktyce na wyższy współczynnik FPS, a więc większą prędkość generowania klatek na sekundę.

Zobacz również:

Nawet firma Alienware ma w ofercie pecetowe konsole Steam Machines, jednak nie można ich modernizować tak jak inne komputery tego typu.Kliknij, aby powiększyćNawet firma Alienware ma w ofercie pecetowe konsole Steam Machines, jednak nie można ich modernizować tak jak inne komputery tego typu.

Konsole zyskały konkurencję

Do uzyskania płynnej animacji w grach jest potrzebna odpowiednia platforma sprzętowa. Ściśle rzecz biorąc, urządzenia określane mianem Steam Machines to konwencjonalne komputery, wyposażone w zwyczajne, dostępne do nabycia podzespoły, lecz umieszczone w obudowach typu SMFF (SMall Form Factor). Sprzęt jest przecież przeznaczony do salonu, a mało kto chciałby stawiać obudowę tower obok telewizora i sprzętu grającego. Opisywane urządzenia mają zasadniczą przewagę nad konsolami gier takimi jak Xbox One czy PlayStation 4. Większość z nich zapewnia większą wydajność, a w razie potrzeby można je ponadto rozszerzać i modernizować, doposażając w nowe podzespoły. Dlatego Steam Machines okazują się bardzo przyszłościowym rozwiązaniem.

Na tegorocznych targach CES w Las Vegas wielu producentów zaprezentowało różne platformy Steam Machines w przedziale cenowym od 400 do 6000 dolarów. Także Valve Corporation stworzyło egzemplarz Steam Engine’a, jest to jednak model referencyjny przeznaczony do celów testowania i OEM. Nie trafi na sklepowe półki. Jedynym elementem sprzętowym, który oferuje i rozprowadza Valve, jest Steam Controller. Mowa o kontrolerze gier umożliwiającym wygodne sterowanie akcją gry z kanapy. Ma definitywnie zakończyć czasy, w których grało się za pomocą myszy i klawiatury. Jednak obecnie kontroler znajduje się jeszcze w fazie testów beta, więc jest dostępny tylko dla ograniczonego grona osób. Na początku marca 2014 r. producent przedstawił udoskonaloną wersję gamepada, którą wyposażył m.in. w dwie płytki dotykowe. Za to zrezygnował z wyświetlacza dotykowego na środku kontrolera. Taki wyświetlacz był w prototypowej wersji gamepada.

Obudowy o niewielkich rozmiarach i specyficznym kształcie stały się typowe dla komputerów Steam Machine. Zajmują niewiele miejsca i doskonale wpisują w stylistykę salonu, współgrając wyglądem z pozostałym sprzętem elektroniki użytkowej.Kliknij, aby powiększyćObudowy o niewielkich rozmiarach i specyficznym kształcie stały się typowe dla komputerów Steam Machine. Zajmują niewiele miejsca i doskonale wpisują w stylistykę salonu, współgrając wyglądem z pozostałym sprzętem elektroniki użytkowej.