Muzyka z sieci - jak zgrywać, kopiować i konwertować

Za pomocą poniższych porad i bezpłatnego oprogramowania możesz szybko i łatwo pobierać muzykę i wideo z internetu, a następnie przekształcać na format obsługiwany przez twój przenośny sprzęt.

Znając odpowiednie metody, można wygodnie pobierać treści multimedialne z internetu. Jednak nie każdy pozyskany w ten sposób film czy utwór muzyczny można od razu odtwarzać na swoich urządzeniach. Niektóre wymagają skonwertowania na inny format. Podpowiadamy nie tylko, jak wykonać tę czynność za pomocą bezpłatnych narzędzi, lecz także jak przechwytywać audycje i muzykę z internetowych stacji radiowych i jak zgrywać ścieżki dźwiękowe z płyt kompaktowych. Na dodatek zamieszczamy porady dotyczące strumieniowego przesyłania treści multimedialnych w swojej domowej sieci.

Pobieranie i przechwytywanie

Przechwytywanie muzyki z płyt CD. Jest dostępnych bardzo wiele programów do zgrywania ścieżek audio z płyt kompaktowych. Jeśli czynisz to na własny użytek (np. po to, aby słuchać swojej ulubionej muzyki podczas porannego joggingu) i nie udostępniasz publicznie skopiowanych w ten sposób treści, nie popadasz w konflikt z prawem. Szczególnie polecamy do tego celu narzędzie fre:ac. Jest bardzo funkcjonalne, łatwe w obsłudze i dostępne w polskiej wersji językowej. Na dodatek nie wymaga instalowania. Wystarczy rozpakować pobrane archiwum ZIP do dowolnego folderu na dysku twardym i przywołać plik wykonywalny. W głównym oknie fre:ac otwórz menu Plik | Dodaj | Zawartość płyty audio CD i wskaż napęd CD/DVD, w którym znajduje się płyta kompaktowa do zgrania. Na ekranie pojawi się lista utworów na płycie. Domyślnie wszystkie są zaznaczone. W razie potrzeby możesz wykluczyć niechciane utwory, usuwając zaznaczenie ich pól wyboru. W doborze utworów może pomóc wbudowany odtwarzacz – jego przyciski nawigacyjne znajdują się w prawym górnym narożniku okna.

Zobacz również:

Jeśli program nie odczytał tytułów utworów i wykonawców bezpośrednio z nośnika, możesz wpisać te informacje ręcznie w polach w dolnej części okna lub pobrać je z internetu. W tym celu kliknij ikonę Wyszukaj w bazie danych CDDB (piąta od lewej na pasku narzędzi).

Teraz skonfiguruj parametry przechwytywania ścieżek z płyty. Kliknij menu Ustawienia | Ustawienia podstawowe. Na karcie Zgrywanie CD możesz wybrać napęd CD i w razie potrzeby ograniczyć prędkość odczytywania ścieżek. Przechwytując zawartość starych płyt, które nie są w zbyt dobrym stanie, warto zaznacz pole wyboru Włącz korekcję drżenia. Przeskocz na kartę Konwertery. Wybierz miejsce, w którym zostaną zapisane przechwycone utwory. Kliknij przycisk Przeglądaj w rubryce Katalog docelowy. W polu Wzór nazw plików tuż poniżej określisz, jakie elementy (np. tytuł albumu, numer ścieżki, tytuł utworu, wykonawca) mają znaleźć się w nazwach zgranych utworów. Teraz wybierz w rubryce Konwerter żądany format dźwiękowy przechwytywanych ścieżek. Jeśli zdecydujesz się na format MP3, wskaż opcję LAME MP3 Encoder. Kliknij przycisk Ustawienia konwersji. Wybierz opcję ustawienia użytkownika w polu listy Zastosuj. Zależnie od potrzeb ustaw stopień i jakość kompresji. W polu Tryb VBR możesz wybrać kodowanie ze stałą (CBR) lub zmienną (VBR, ABR) szerokością strumienia. Jeśli chcesz słuchać muzyki w samochodzie lub z urządzenia przenośnego, powinno wystarczyć kodowanie 128 kbitów/s. Inne ustawienia możesz pozostawić bez zmian. Aby zainicjować przechwytywanie ścieżek, wystarczy wskazać menu Konwersja | Rozpocznij konwersję lub kliknąć ikonę z trójkątem (trzecia od prawej na pasku narzędzi). Zgrane ścieżki będą kolejno znikały z listy, a słupek i wskaźnik procentowy w dolnej części okna będzie na bieżąco informować cię o postępie zaawansowania.

Fre:ac to wygodna i funkcjonalna aplikacja do przechwytywania ścieżek dźwiękowych z płyt CD i kompresowanie go do formatu MP3 lub wielu innych.Kliknij, aby powiększyćFre:ac to wygodna i funkcjonalna aplikacja do przechwytywania ścieżek dźwiękowych z płyt CD i kompresowanie go do formatu MP3 lub wielu innych.